V Ljubljani so odprli krožišče Tomačevo, v katerem je bistveno spremenjen način odvijanja prometa. Na Promet.si so povedali, da posebnosti po odprtju ni bilo, promet je tekel kot običajno, tudi večja gneča ni nastajala.
Naknadno menjavanje pasov je prepovedano
Dodaten četrti krak je navezava na Športno rekreacijski center (ŠRC) Stožice ter bo v prihodnje povezoval krožni križišči Tomačevo in Žale. Zaradi štirih prometnih pasov na vseh uvozih in dela krožnega vozišča je promet urejen s semaforji. Vozniki se morajo pred vstopom v krožno križišče razvrstiti na ustrezen prometni pas glede na smer vožnje. Zaradi varnosti je naknadno menjavanje pasov prepovedano.
Semaforji se prilagajajo
Pri projektiranju Tomačevega so bile upoštevane predvsem tuje izkušnje s področja krožišč s spiralnim potekom prometa (tako imenovana turbo krožišča), ki so jih najprej začeli uporabljati na Nizozemskem. Bistvo je, da se vozniki razvrščajo glede na njihov cilj potovanja že pred krožnim križiščem, menjavanje pasov v samem križišču pa ni dovoljeno in ga preprečujejo nizki robniki. Na Darsu zagotavljajo, da se s tem bistveno povečuje prepustnost krožišč.
''Zaradi veliko prometa v krožnem križišču Tomačevo je bilo glede na simulacije prometa potrebno urediti po štiri prometne pasove na vsakem uvoznem kraku. Pri vključevanju takega števila prometnih pasov v krožno križišče pa ni mogoče zagotoviti potrebne ravni prometne varnosti. To je bil razlog za semaforizacijo krožnega križišča,'' so pojasnili. Delovanje semaforja je prilagojeno prometnim obremenitvam posameznih krakov. Promet spremlja 76 detektorskih zank, ki napravi posredujejo podatke o številu in razdaljah med vozili, pa tudi o morebitnih stoječih kolonah na izvoznih priključnih poteh, ki vodijo s tega dela severne ljubljanske obvoznice na krožno križišče Tomačevo. Dolžine posameznih zelenih faz se tako kar najbolj prilagajajo prometnim obremenitvam.
Na Darsu se zavedajo, da trenutne prometne razmere v križišču še niso realne zaradi zmanjšanja prometa v počitniškem obdobju počitnic in ker še ni odprt četrti krak križišča, ki vodi proti središču mesta in novemu Športno rekreacijskemu centru Stožice. ''Prav slednje pa povzroča občutek, da bi se v določeni smeri semaforji lahko hitreje preklapljali na zeleno. Ta krak bo predvidoma odprt proti koncu tega tedna, danes poteka tehnični pregled. To je bil razlog, da za sedanje stanje ni bil izdelan poseben sveženj programov krmiljenja semaforjev. Stroški izdelave takega svežnja namreč niso zanemarljivi.''
Po drugi strani pa se večina semaforjev programira na podlagi simulacij prometa. Osnova za izdelavo simulacij so štetja in prognoze prometnih obremenitev, ki v določenem odstotku odstopajo od poznejšega realnega stanja. Zato se v obdobju po sprostitvi prometa opravi intenzivno spremljanje prometnega dogajanja in prilagajanje delovanja naprave, če se ugotovijo večja odstopanja od načrtovanega stanja.
''V fazi priprave projektne dokumentacije je bil izdelan tudi projekt semaforizacije. Simulacije prometa so bile izdelane za različna časovna obdobja dneva in tedna, kakor tudi za posebne dogodke. V semaforno napravo je tako vgrajenih več programov. Delno se ti med seboj izmenjujejo avtomatsko (jutranja in popoldanska prometna konica, nočni in nedeljski program), za posebne primere pa je potrebno programe aktivirati prek daljinskega krmiljenja iz Regionalnega nadzornega centra v Dragomlju. Ti programi so predvideni predvsem za športne in druge prireditve, ki bodo potekale v obeh objektih ŠRC Stožice. Njihov namen je zagotoviti čim hitrejše polnjenje in praznjenje objekta,'' so sporočili iz Darsa.
KOMENTARJI (154)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.