Slovenija

Norvežani so najsrečnejši na svetu. Kaj pa Slovenci?

Washington, 20. 03. 2017 09.28 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Nina Šašek Kocbek
Komentarji
68

Slovenci, kot kaže raziskava ZN, nismo pretirano srečni, a tudi nesrečni ne. Na seznamu 155 držav smo na 62. mestu, medtem ko se imajo za najsrečnejše Norvežani, ki so s prvega mesta izrinili Dance. Naj vas to ne potre, še posebej na mednarodni dan sreče, ki ga obeležujemo 20. marca, pa čeprav je tokrat ta dan ponedeljek.

Začetek novega delovnega tedna marsikomu ne prinaša najbolj srečnih občutkov. Obstaja cel kup pesmi na temo norih in napornih ponedeljkov, pa vendar je danes priložnost, da je tokratni ponedeljek izjema, ko ne bomo objokovali konec tedna, ki je za nami, pač pa se bomo veselili začetka novih priložnosti, novih delovnih zmag in predvsem druženja s prijatelji, sošolci ali sodelavci. Danes namreč obeležujemo mednarodni dan sreče,kiga obeležujemo od leta 2012, danes pa je tudi koledarski začetek pomladi – pomladno enakonočje, ko dan zmaga nad nočjo. To je čas novega rojstva, čas povezovanja in čiščenja vsega starega. Mnogi verjamejo, da bo dogajanje tega dne zaznamovalo vso leto. Potrebujete še boljši razlog za veselje? No, tudi vremenska napoved je obetavna in prijetno pomladna.

Več o vremenu ...

Poročilo razkriva, kdo je srečen in kdo ne

Ob mednarodnem dnevu sreče so Združeni narodi objavili poročilo World Happiness Report o tem, katere države imajo najbolj srečne prebivalce. Poročilo objavljajo enkrat letno vse od leta 2012, letošnji podatki pa razkrivajo, da so najbolj srečni prebivalci na svetu Norvežanke in Norvežani. Poročilo še razkriva (nekateri se očitno tega še ne zavedo!), da denar ni ključen za občutke sreče. Za primer navajajo Američane, ki so kljub dvigu dohodkov padli na lestvici in so vedno bolj nesrečni. ZDA so bile leta 2016 uvrščene na 13. mesto na lestvici 155 držav, tokrat pa so padle za eno mesto. Od leta 2012 do danes njihova uvrstitev na lestvici vztrajno pada.

Skandinavske države že od začetka izhajanja poročila zasedajo sam vrh lestvice.
Skandinavske države že od začetka izhajanja poročila zasedajo sam vrh lestvice. FOTO: Thinkstock

Vodja raziskave je profesor ekonomije na univerzi v Britanski Kolumbiji John Helliwell opozarja, da materialne dobrine že lep čas niso več ključne pri opredeljevanju, ali so ljudje srečni. "Če imajo bogati ljudje takšne težave pri vzpostavljanju dobrih in zanesljivih človeških odnosov, ali se potem sploh splača biti bogat," se sprašuje Helliwell.

Dodaja, da številne raziskave o sreči vključujejo podatke o zaslužku ljudi, o tem, koliko potrošijo, o njihovem zadovoljstvu z zdravstvenim sistemom ter o tem, kako imajo urejene bivalne pogoje. Vse to so pomembni podatki, opozarja Helliwell, a dodaja, da so v raziskavo vključili še dodatna vprašanja, da bi bili rezultati čim bolj reprezentativni.

Vodi Norveška, Slovenija na 62. mestu

Za srečo so po mnenju raziskovalcev ključni občutek svobode, skrb skupnosti, radodarnost, iskrenost, dostop do zdravstvenih storitev ter dohodek in zadovoljstvo prebivalcev z oblastjo.

Na lestvici 155 držav je prva Norveška, ki je z vodilnega mesta izrinila Dansko. Sledijo Islandija, Švica in Finska. Prednosti, ki naj bi jih imele skandinavske države pred drugimi, sta po mnenju raziskovalcev dve – občutek pripadnosti skupnosti ter odnos do "skupnega dobrega".

Slovenija je v primerjavi z lanskim letom pridobila mesto in pristala na 62. mestu. Od bivših jugoslovanskih držav je Srbija uvrščena na 73. mesto, Hrvaška na 77., Kosovo na 78., Črna gora na 83. mesto, BiH na 90. mesto, dve mesti nižje pa je uvrščena Makedonija. Avstrija je uvrščena na 13. mesto, Italija na 48. mesto, Madžarska na 75. mesto.

Raziskovalci opozarjajo, da dostop do materialnih dobrin ni nujen pogoj za srečo.
Raziskovalci opozarjajo, da dostop do materialnih dobrin ni nujen pogoj za srečo. FOTO: Thinkstock

Seveda pa za občutek sreče potrebujete tudi denar, priznavajo raziskovalci, zato je večina držav na dnu lestvice obubožanih. A Helliwell dodaja, da dodaten denar vendarle ne prinaša dodatne sreče. Na dnu lestvice so tako večinoma afriške države, kot so Srednje afriška republika, Burundi in Tanzanija. Sledita Sirija in Ruanda.

Helliwell opozarja, da nosijo rezultati raziskave pomembno sporočilo, ki bi ga morali slišati predvsem politiki, ki odločajo o usodi svojega ljudstva. "Sreča in to, da delaš, kar imaš rad, sta ljudem veliko bolj pomembna kot to mislijo politiki," opozarja vodja raziskave, ki je svojo osebno srečo ocenil s številko 9 (ne lestvici od 1 do 10, pri čemer je 10 najvišja ocena).

Raziskovalci so pri seznamu 155 najsrečnejših držav upoštevali BDP na prebivalca, prav tako so morali ljudje oceniti naslednje trditve: koliko podpore so deležni v družbi takrat, ko jo potrebujejo, v kakšni meri so svobodni pri sprejemanju osebnih odločitev, koliko korupcije je po njihovem mnenju v družbi ter koliko so lahko radodarni.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (68)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

provni
21. 03. 2017 10.04
+3
Jaz pa menim, da so Slovenci srečen narod, ker živijo dosti boljše kot drugi narodi po svetu. Je pa seveda treba videti svet.
PanterOL
21. 03. 2017 09.41
+2
Kosovo ni bila jugoslovanska država. Kvazi država so postali šele leta 2008. V časih Jugoslavije je bilo Kosovo pokrajina in ne država. Ma kaj ste novinarji 24ur brez osnovne izobrazbe?
kure bedne
20. 03. 2017 20.40
+3
Slovenci smo najbolj srečni, če vemo, da nas drugi nategujejo. Naredimo tako nič ne.
VSEZNALECno1
20. 03. 2017 18.48
+0
laž, norvežani in švedi so najbolj srečni na pijanskem trajektu do litve, švicarji pa total nesrečni ker jim vsa zdravila ne primejo v njihovi psihosomatski butari..... in ves denar res ne pomaga do sreče......Finci so full srečni ja-......... ahahaha ojojojo, kire bučke........sam, še border line na gandđžane kanadčane privlečte na dan pa bo........
Brakedirt
20. 03. 2017 20.14
+1
FesterAdams
20. 03. 2017 18.32
+3
Eni vidijo srečo v denarju in dobrinah. Drugi se s tem nikakor ne strinjajo. Moje mnenje pa je: lahko si bogat ali reven, nesreča oboje enako boli. Razlika je samo v tem, da je v BMW-ju jokati nekako bolje, kot na biciklu...
BURGA
20. 03. 2017 18.19
+0
Jaz sem očitno Norvežan, rojen v Sloveniji. Celo življenje sem srečen, moti me edino to, da bom imel drugo leto 70 let.
helvecijaner
20. 03. 2017 17.55
+2
Ko bi ocenjevali zadrknjenost in škodoželje na škodo bližnjega bi mi slovenci sigurno bili na 2mestu, če bi pa še dodali slaboumno glasovanje levih vlad in najbolj pokvarjenega zdravstvenega sistema & sodstva smo še pa daleč pred vsemi na 1 A mestu. Vsega imamo na pretg samo ljubezni do svoje države in demokratične vzgoje pa nam fali od 1945.
proletarec1
20. 03. 2017 17.53
+3
NORVEŽANI SO SREČNI.SLOVENCI, PA SO ZARADI SPREVRŽENIH POLITIKOV IN OBLASTNIKOV, NAJBOLJ NESREČEN ŽIVELJ.60 %UPOKOJENCEV, V SLOVENIJI ŽIVI NA ROBU OBUPA.ERJAVEC IN SUŠNIK, PA JIM LAŽETA , DA SE BORITA ZA NJIHOVO DOBROBIT.
FesterAdams
20. 03. 2017 17.26
Norvežani imajo najbrž več razlogov, da so tako srečni, nas pa ni treba "greti"...
Bassettt
20. 03. 2017 17.22
+0
Spet jamrate? Kot jaz vem Norvežani in Norvežanke 5x manj jamrajo, ker so navajeni izražati mnenja, ne pa ventil lastnih frustracij, iz teh mnenj najdejo skupno rešitev za vse...združujejo nasprotujoče si vidike. RAZUMETE? Ponosni so na svojo deželo! Obožujejo norveške naravne danosti! SLEDITE? Se čudimo, da so najsrečnejši NA SVETU prav v času NAJVEČJE norveške KRIZE na področju nafte in reševanja stanovanjske stiske ter socialne varnosti... malo s zamislite!!!!
FesterAdams
20. 03. 2017 17.30
+4
Naša Slovenija ni nič manj lepa. Gnojišče, ki nas duši, je pa sredi Ljubljane. Od tam najbolj smrdi...
janezpodre
20. 03. 2017 16.45
+4
Tale raziskava pa krepko brca v temo. Tlele navedeni "faktorji sreče", so celo v nasprotju s starimi spoznanji, kaj prinaša srečo: Bogati princ je razdal vse premoženje, da bi postal srečen /Buda/ in to spoznanje je preživelo vse religije in je aktualno še danes. Ta plehka raziskava mogoče govori, kako so ljudje "zadovoljni" s svojim življenjem na določenem prostoru. Sreča je pa preveč osebno, individualno čustvo, včasih odvisno mogoče tudi od kemičnih procesov v organizmu. Pa še to- tisti norveški genij, ki je srečen ker 6 mescev na leto sploh ne vidi sonca,poleti pa ne more spat, ker ni teme, voda v fjordu ma pa avgusta 10 stopinj-če mu to prinaša srečo pa tako velja un star pregovor - bolj si butast, bolj si srečen.
FesterAdams
20. 03. 2017 17.32
+0
Stari, žebljica na glavici! ++++++++++++++++
ONniON
20. 03. 2017 15.57
+2
norveška ima enega nižjih deležev revščine v eu po eurostatu poglejte !, slovenija nič več
DAEMONIUM
20. 03. 2017 15.35
+8
Močno dvomim, da milion Slovencev, torej vsaki drugi, ki crkuje pod 600 eur, ima kaj dosti za povedati o sreči. To da denar ki oblikuje standard in ti napolni želodec ni eden najpomembnejših dejavnikov sreče (ve se da je zdravje najprej vendar v tem levofašističnem sistemu denar pomeni zdravje ali pa crkni v vrsti), to je zgolj propaganda levega fašizma, ki že 26 poneumlja ljudiv tej državi. Točno vem kako se živi v Avstriji in pri nas in 80% slovenskega prebivalstvas živi v primerjavi z avstrijci kot predjamski ljudje, to je realnost in nehajte zavajati ljudi ko pa urano imamo 54.000 lačnih otrok avstrijci pa nobenega, ko je prag socialne revščine v Avstriji 1050 eur pri cenejši hrani (kar pojdite v avstrijske mesnice kjer se prodaja iz slovenske štajerske meso), cenejšem bencinu.... Dosti zavajanja!!!!
ONniON
20. 03. 2017 15.56
-5
FesterAdams
20. 03. 2017 17.34
-1
Principat
20. 03. 2017 15.05
+0
kako nebi bli če pa so tako redko naseljeni 12/km2 le 202 ,, veselje je prvo ob srečanjih , vse ostalo hladno kot mraz in led
nikhrast
20. 03. 2017 14.22
+1
Večja pričakovanja, večje razočaranje.
Apostol1
20. 03. 2017 14.15
+6
Lahko si enako srečen ali na Norveškem ali kje drugje , pogoj je primeren standard zdravje in razumevanje z sosesko , no in ravno to je tudi kar precej prisotno ,kljub razdeljenosti v Sloveniji na v vaseh , za sebe bi bil vesel , če bi imel vsaj 100€ več penzije ,drugače sem pa kar nekako srečen , zdravje je kar v redu , žena je tudi še kar živahna in ne manjka mi nič ,tisto česar vem da ne morem imeti pa ne boli.
FesterAdams
20. 03. 2017 17.39
-1
Eni vidijo srečo v denarju in dobrinah. Drugi se s tem nikakor ne strinjajo. Moje mnenje pa je: lahko si bogat ali reven, nesreča oboje enako boli. Razlika je samo v tem, da je v BMW-ju jokati nekako bolje, kot na biciklu...
fafajonka
20. 03. 2017 13.34
+6
Slovenci smo nesrečni, ker sosedje nimajo več krav.............:-D
PadliAngel
20. 03. 2017 13.20
+10
No jaz imam ene par norveških kolegov, ki so mi dejali, da kljub standardu in zaslužku ne morejo ravno trdit, da so srečni. Denar ne more vsega kupit. Tudi tam se tega zavedajo. Čedalje je več samskih mladih, rodnosti ni, populacija se stara, beguncev pa je iz dneva v dan več. Eni tu govorijo, da na Norveškem ni beguncev. Ljudje, muslimani na Norveškem imajo po zakonu legitimno šarija pravo in jo lahko po mili volji prakticirajo vsak dan. Veste kaj to pomeni. To ne pomeni samo imet svoj lasten vrtec z arabskimi otroki kot jih vidiš resimo že na Dunaju ampak imet svojo lastno malo državo v tuji državi. V primerjavi z Švedsko je situacija mogoče malo blažja ampak samo vprašanje časa kdaj bo enkrat zares počilo.Če je standard še ne pomeni, da je folk srečen. Ni to merilo.
DAEMONIUM
20. 03. 2017 13.07
+6
? Norvesko je potrebno nafilati z migranti pa potem cez ene tri lete sprasevati o sreci!
Alan Bokši?
20. 03. 2017 13.04
+2
VSAK JE SVOJE SREČE KOVAČ