Člani mešane komisije mednarodnopravnih strokovnjakov za reševanje vprašanja meje med Slovenijo in Hrvaško so danes na Reki govorili o forumih, pred katere bi lahko državi predložili reševanje vprašanja meje. Kot sta po srečanju izjavila predsedujoča skupini Miha Pogačnik in Davorin Rudolf, so obravnavali tri pravno zavezujoče forume.
Rudolf je pojasnil, da gre za Meddržavno sodišče v Haagu ter za "staro" arbitražno sodišče v Haagu in ad hoc arbitražo. Dodal je, da Hrvaška daje prednost tistemu sodišču, ki ima močno sodno prakso in izjemno profesionalne sodnike, ter bi spor hitro uredilo.
"Pogovarjali smo se, da bi z morebitnim predstavljanjem spora na Meddržavnem sodišču v Haagu, ki ima mali senat s petimi sodniki, vprašanje uredili zelo hitro," je povedal Rudolf. Spomnil je, da je omenjeno sodišče uredilo spor med ZDA in Kanado.
Pogačnik je dejal, da Slovenija obravnava vse tri forume, ker ne želi zapreti strokovnih možnosti za predstavitev spora pred katerokoli alternativo, ki se z vidika postopka, razmišljanja in identitete arbitrov ali sodnikov utegnejo celo prekrivati.
"Namreč, tudi pri ad hoc arbitraži obstaja možnost, da v njej nastopajo sodniki Meddržavnega sodišča v Haagu. Tukaj gre za strokovne nianse, o katerih se bomo uskladili," je povedal Pogačnik.
Dodal je, da pri strokovnih zadevah ne pričakuje večjih težav, sicer pa bo glede na vsebinska stališča "potrebno opraviti še nekaj pogovorov", za katere je izrazil upanje, da se bodo "nadaljevali na strokovni ravni, kot je bilo danes na Reki". Kot je napovedal, bo naslednje srečanje komisije konec maja v Sloveniji.
"V nekaterih stališčih se razlikujemo, upamo pa, da bomo v nadaljnjih pogovorih premostili vse, kar nas deli, ter si bomo prizadevali, da končno določimo mejo v dobro tako Hrvaške kot Slovenije," pa je dejal Rudolf. Kot je dodal, se člani komisije danes niso pogovarjali o konkretnih spornih točkah na meji.
"Za Slovenijo je zelo pomembno, da se spor reši na pravičen način, na način, ki bo zadovoljil interese obeh držav v skladu z mednarodnim pravom in tukaj ni nobene dileme, vendar je potrebno poudariti, da mora rešitev biti pravična in je to imperativ, ki ga bo naša država dala kot napotek za nadaljnje reševanje tega vprašanja," pa je opozoril Pogačnik.
Rudolf se sicer strinja, da si tudi Hrvaška želi, da bo spor urejen pravično za obe strani, a dodal: "Pravičnost se najbolj doseže ob uveljavljanju mednarodnega prava, ki obvezuje Hrvaško in Slovenijo."
Na novinarsko vprašanje, ali v komisiji pričakujejo, da bodo volitve upočasnile pogajanja, je Pogačnik odgovoril, da ne vidi razlogov, da se strokovnjaki ne bi pogovarjali še naprej in urejali omenjene problematike neodvisno od dnevne politike. Ponovil je, da ne pričakuje velikih težav na strokovni ravni, sicer pa da včasih gre za vprašanja, ki se zlorabljajo v politične namene.
"Naloga te mešane komisije ni niti ugotavljanje niti saniranje dejanskih situacij na terenu. Mi se ukvarjamo s formulacijo posebnega sporazuma, s katerim bosta državi pred tretji pravno obvezujoči forum predložili spor, in s tem enkrat za vselej dokončno pravno, jaz upam v korist obeh držav, rešili ta problem," je odgovoril Pogačnik na novinarsko vprašanje, kako ocenjuje potek pogajanj na eni strani ter sobotne napovedi o premikanju cvetličnih korit na obmejnem prehodu pri Sečovljah.
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.