Na izhodišča za varčevalne ukrepe, ki jih je vlada predstavila sindikatom, so se danes za javnost odzvali v Sindikatu policistov Slovenije, v katerem menijo, da je napovedano znižanje plač nezakonito. Pri tem dodajajo, da bi posamezne plače s tem znižanjem padle pod mejo minimalne plače, hkrati pa bi velika večina policistov padla pod prag revščine.
"Sindikat policistov Slovenije na napovedi in posege vlade, z drastičnimi ukrepi v najbolj ranljive skupine, pod nobenim pogojem ne more pristati! To lahko prinese eksistenčno ogroženost policistov. V primeru enostranskega poseganja v zakon imamo legitimno pravico in mandat, da se upremo in izvedemo vse, tudi najbolj skrajne ukrepe, da zaščitimo naše interese, ne glede na zakonske omejitve stavke," so zapisali.
Že v petek je predsednik sindikata Zoran Petrovič dejal, da lahko predlagani ukrepi povzročijo organiziran ali spontan upor, vlada pa bo s takimi potezami ogrozila splošno varnost v državi. "Takrat pa naj ne kličejo na pomoč policistov," je dodal Petrovič.
Glede neizplačila regresa pa so zapisali, da je pravica do regresa zakonsko določena z zakonom in v kolektivnih pogodbah. Za policiste je tako pravica do regresa zapisana v Kolektivni pogodbi za javni sektor, na podlagi katere bi morali v javnem sektorju prejeti regres v višini 692 evrov, izplačan pa bi moral biti skupaj s plačo za april, so zapisali. Vlada namreč v svojih izhodiščih predlaga, da letos javni uslužbenci regresa ne bi dobili, prihodnje leto pa bi jim izplačali le polovični znesek.
Odzvali so se tudi na napovedi o nižanju stroškov za prevoz na delo, pri čemer opozarjajo, da predlagana višina štirih odstotkov cene goriva za kilometer ne zadostuje niti za pokritje stroškov goriva, zato je ta predlog za njih povsem nesprejemljiv.
V sindikatu se zavedajo krize in pomena varčevanja in so v ta namen v okviru socialnega dialoga že podali več pobud, s katerimi bi lahko v proračunu policije veliko prihranili.
PSS: Ne nam, tajkunom in bogatim državnim funkcionarjem vzemite
Še ostreje pa so se odzvali v Policijskem sindikatu Slovenije (PSS). Odzval pa se je še drugi Policijski sindikat Slovenije, ki vladi predlaga, naj najprej drastično zniža plače največjih zaslužkarjev v javni upravi in vseh državnih funkcionarjev, ki posledic recesije pri plačah od 5.000 do 10.000 evrov še niso občutili. Predlagajo, da vsem znižajo plače na raven, ki ne presega plače predsednika vlade, saj potem po njihovem mnenju ne bo več treba jemati "toliko 'navadnim' javnim uslužbencem, ki so že na robu preživetja".
Prepričani so tudi, da bi vsi sindikati takoj pristali na razumne varčevalne ukrepe, če bi se jih vlada lotila resno in temeljito in če bi z varčevanjem začeli pri najbolje plačanih državnih funkcionarjih in vseh tistih, ki iz proračuna še vedno prejemajo po več tisoč evrov neto plače.
"Tako bi vaše varčevalne ukrepe ljudje lahko vsaj resno jemali, ne pa da imamo večkrat občutek, da se v bistvu norčujete iz najslabše plačanih ljudi v tej državi, upokojencev in celo mladih mamic, ki bi jih prikrajšali še v času porodniškega dopusta, da o ukinitvi socialnih transferjev za najrevnejše sploh ne govorimo," je v javnem pismu predsedniku vlade zapisal predsednik sindikata Radivoj Uroševič. Hkrati Janšo sprašuje, ali je bil že narejen izračun, koliko bi prihranili, če nobena plača javnega sektorja ne bi presegala plače premierja.
Sprašuje se tudi, zakaj so tarča reševanja vsesplošne recesije le javni uslužbenci z najnižjimi dohodki in zakaj drastično ne znižajo plač poslancem, ministrom, sodnikom, tožilcem, direktorjem javnih zavodov, direktorjem državnih podjetij in vsem, ki ne delijo enako usode kot ostali. "Poslanci pa varčujejo tako, da si za nekaj centov podražijo kosilo," nadaljuje in dodaja, da je to ponižujoče do vseh, ki v kriznih časih razmišljajo, kako bodo preživeli. Pri tem izkazujejo tudi sočutje do več stotisoč upokojencev, za katere država nima toliko denarja, da bi lahko dostojno živeli, in to kljub temu, da so državi pretekla leta plačevali ogromno denarja, danes pa nimajo niti za življenjske stroške.
Komentirali so tudi predlagano 15-odstotno znižanje plač v javnem sektorju. Menijo, da vlada s tem ne bo privarčevala 226 milijonov evrov, kot to sama navaja, temveč 420 milijonov evrov. Tudi oni ostro zavračajo predlagano ukinitev regresa za letošnje leto.
Dotaknili so se tudi t. i. tajkunov in odgovornih v NLB, ki so si kljub poslovnim izgubam na račun državljanov in javnih uslužbencev v letu 2011 izplačali regrese v trikratniku regresa javnih uslužbencev. Zato vladi predlagajo, naj sprejeme interventni zakon, s katerim bo obdavčila te tajkune in bogate za njihov luksuz.
Uporabili bodo vse ukrepe
Zaznali so tudi, da se preko off-shore podjetij še vedno izčrpavajo proračunska sredstva. Kot primer navajajo družbo Aktiva Upravljanje in Aktiva Čiščenje, ki ju je ustanovila AKtiva skupina, poslovne storitve, ta pa je bila ustanovljena s strani ciprskega podjetja ACTIVA INNOVATIONS. "Dokler bo država med drugim dopuščala tudi ropanje proračunskih sredstev preko off-shore družb, policisti in drugi zaposleni v policiji in MNZ ne pristajamo na nobene varčevalne ukrepe! Najprej torej začnite varčevati tam, kjer je to potrebno," pozivajo premierja.
Moti jih tudi rok za odziv na predlagane ukrepe. Pravijo, da je 10 dni premalo in da se v tem času vseh predlogov ne da niti prebrati. "V nasprotnem primeru bomo sindikati v cilju ohranitve svojih pravic in preprečitve predlaganih drastičnih ukrepov uporabili vse legitimne ukrepe tako doma kot znotraj Evropske unije," so zaključili.
KOMENTARJI (1194)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.