Prebivalci Ptuja, ki živijo na levem bregu reke Drave in severno od železniške proge, na območju Vičave, Rabelčje vasi in Grajene, morajo do preklica prekuhavati vodo, ki jo uporabljajo za pitje, pripravo napitkov in pripravo hrane.
![Pitje vode z bakterijami E. coli povzroča predvsem črevesne težave, zato uporabnikom svetujejo, naj jo pred zaužitjem prekuhajo.](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Jul2010/60492290.jpg?v=810a)
![Ptuj](https://images.24ur.com/media/images/424xX/Jul2010/60492284.jpg?v=d41d)
Na spletni strani Komunale Ptuj je zapisano, da izvajajo dezinfekcijo vode na mestih, kjer je potrebno. Ukrep prekuhavanja vode je bil sicer izdan ''zaradi neskladnih mikrobioloških izvidov vzorcev vode iz vodohranov Panorama, Rabelčja vas in Nova vas II. Ugotovljena je bila prisotnost bakterij Escherichia coli, in sicer v vodohranih Panorama (7 enot), Rabelčja vas (9 enot) in Nova vas II (1 enota). V Novi vasi I je bil vzorec skladen z zahtevami.'' Ukrep velja do preklica, ''dokler ne dobimo skladnih izvidov''.
Vzrok onesnaženja še ni znan, je za 24ur.com povedal Ivan Dobnik s Komunale Ptuj. Vedo, da je voda onesnažena na treh vodohramih, kje se je okužila, še ni znano. Voda sicer zagotovo ni prišla že onesnažena iz črpališča, kjer je voda neoporečna. Tudi za okvaro na kanalizaciji naj ne bi šlo. Danes so vzeli vzorce, prvi rezultati naj bi bili znani v soboto popoldne. Vzorce bodo jemali vsak dan, dokler ne dobijo prvih skladnih. Zatem bodo vzorce jemali manjkrat, a vse do neoporečnosti vode. Vsaj do takrat ne bo preklica.
Sterilizacija ni potrebna
Bakterije Escherichia coli (E. coli) so normalno v črevesju sesalcev, tudi človeka. Dnevno se v človeškem blatu nahaja več kot 100 milijard teh bakterij. Za njeno uničenje zadoščajo običajni postopki, kot sta pasterizacija ali prevretje. Sterilizacija ni potrebna.
Večina sevov E. coli ne povzroča bolezni. Ob zmanjšani odpornosti gostitelja, pomanjkljivem imunskem odzivu ali ob vstopu v telesne predele, kjer običajno ni mikrobov, pa lahko vodijo do zastrupitve, ki lahko povzročajo vnetje sečil, meningitis, vnetje potrebušnice, mastitis, septikemijo (okužba membrane, ki obdaja srce) in pljučnico.
Pogosteje pa povzročajo črevesne okužbe, na primer vodeno drisko, ki jo lahko spremljajo vročina, slabost, bruhanje, pomanjkanje teka, dehidracija in izguba telesne teže. Iztrebek lahko vsebuje sluz, vendar je brez krvi. Driska traja od pet do 15 dni in lahko postane kronična. Včasih pride do nevarnega zapleta, zlasti pri otrocih in starejših, hemolitično uremičnega sindroma, ki ji lahko sledi odpoved ledvic. Drisko lahko dobijo tudi domače živali.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.