Slovenija

V SDS zadovoljni

Ljubljani, 02. 08. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Poslanska skupina SDS je s svojim delom zadovoljna, njihovo veselje pa kalijo liberalni demokrati.

Poslanska skupina Slovenske demokratske stranke je zadovoljna z dosedanjim delom, saj so, kot so dejali, opazni premiki na vseh ključnih področjih.

Jože Tanko, vodja poslanske skupine SDS
Jože Tanko, vodja poslanske skupine SDS FOTO: POP TV

Sedanja koalicija precej bolj dela na dejanjih in precej manj na besedah," je povedal vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko. Nastop nove vlade je po Tankovem mnenju prinesel "drugačen pristop vladanja, tudi v javni upravi".

Z najprej sprejetimi zakoni je želela vlada razbremeniti državljane, kar kaže odprava avtomobilskih nalepk, spremembe notarskih storitev in nekatere nižje kazni. "Koalicija je začela urejati tudi plače v javnem sektorju," je dejal Tanko in omenil še rebalans letošnjega proračuna. "Prejšnja vladajoča koalicija je imela predvsem velike oči, manj pa spretnosti, da bi apetite v proračunu tudi pokrila. Pokazalo se je tudi, da prejšnja koalicija ni bila sposobna črpati razpoložljivih evropskih sredstev".

Tanko je zadovoljen tudi s spremembami zakona o lokalnih volitvah, ki prinašajo postopno uvajanje "ženskih kvot".

Veselijo se referenduma o RTV

Rudolf Petan (SDS)
Rudolf Petan (SDS) FOTO: POP TV

Zakon o RTV Slovenija po njegovih besedah pomeni velik vsebinski in logistični pristop k razmišljanju in pristop k ideji javne televizije. "Kot veste, je bila ta televizija sedaj bolj strankarska kot pa javna in to lahko iz dokumentov, ki so, tudi razberemo."

Namestnik vodje poslanske skupine SDS Rudolf Petan pa je poudaril, da je zakon nujno potreben zaradi pluralizacije medijskega prostora. Ob tem pa največjo vladno stranko veseli, da bodo lahko pred jesenskim referendumom o zakonu podrobneje predstavili svoj pogled na ta javni zavod.

Poslancem LDS očitajo 'pozerstvo'

Poslanska skupina SDS
Poslanska skupina SDS FOTO: POP TV

Tanko je sicer zelo nezadovoljen z delom poslanske skupine LDS, saj "težave znotraj stranke vplivajo tudi na delo državnega zbora". Poslanci LDS naj bi svoje delo gradili "predvsem na pozerstvu in pretiravanjih, kar obremenjuje parlamentarno delo, ob tem pa skuša liberalna demokracija nadvladati opozicijo". Ocenil je še, da skuša LDS diskvalificirati delo SNS kot opozicijske stranke, čeprav SNS "podpira konstruktivne rešitve in ostro nasprotuje zadevam, s katerimi se ne strinja". Njegovim kritikam se je pridružil tudi Petan s besedami, da "želi LDS krizo v svojih vrstah prenesti na širšo politično sceno".

Poslanec LDS Pavel Gantar na očitke odgovarja: "Z vodenjem stranke LDS ni nikakršnih težav. Zdi se, da vladajoča koalicija LDS zlorablja zato, da prekriva lastne težave."

Ukinitev protikorupcijske komisije še ni odločena

Na novinarski konferenci je sodeloval tudi drugi namestnik vodje poslanske skupine Mitja Ljubeljšek, ki je med drugim pojasnil, da je SDS podprla ukinitev protikorupcijske komisije, "ker imajo resno voljo, da bi se zoper korupcijo tudi resno ukrepalo". Tako je treba po njegovem mnenju zagotoviti pogoje za učinkovitejše delo organov, ki so dejansko pristojni za boj zoper korupcijo, torej policije, tožilstva in sodstva.

"Predvsem je treba zagotoviti zadostno število vrhunsko usposobljenih kadrov,"
je povedal Ljubeljšek, "saj komisija nima resnega sistemskega koncepta niti pristojnosti za učinkovit boj zoper korupcijo".

Tanko pa je v zvezi s tem pojasnil še, da v stranki še niso dokončno odločeni, ali komisijo ukiniti ali ne.