Za vnovično vložitev interpelacije o delu in odgovornosti ministrice Emilije Stojmenove Duh so se v poslanski skupini SDS odločili na podlagi petih novih dejstev.
Kot je na novinarski konferenci spomnil poslanec SDS Tomaž Lisec, je računsko sodišče, ki je pod drobnogled vzelo nakup 13.000 računalnikov za 6,5 milijona evrov, ugotovilo, da ministrstvo za digitalno preobrazbo ni opravilo predhodne opredelitve dejanskih potreb in zato ni moglo ustrezno opredeliti tehničnih lastnosti teh računalnikov. Po mnenju računskega sodišča nakup ni bil opravljen v skladu z načeli učinkovitosti in gospodarnosti.
Druga zadeva je poročilo javne Agencije RS za varstvo konkurence (AVK), ki štiri podjetja - Lancom, Unistar, Gambit Trade in Acord-92 - sumi nedovoljenega dogovarjanja o cenah in usklajenega ravnanja pri oddaji ponudb.
Tretja stvar, zaradi katere so se odločili za interpelacijo ministrice, je poročilo Evropske komisije o stanju digitalnega desetletja za leto 2024. To je po besedah poslanca SDS pokazalo, da je Slovenija na samo dveh področjih izboljšala stanje, na vseh ostalih področjih pa je nazadovala.
Za vložitev interpelacije so se v največji opozicijski stranki odločili tudi zaradi domnevnega mobinga in šikaniranja zaposlenih na ministrstvu za digitalno preobrazbo ter številnih odhodov tamkajšnjih zaposlenih. Ministrica se je po poslančevih besedah obenem hvalila z odprtjem pisarne ministrstva v Mariboru o kateri pa "ni ne duha, ne sluha".
Interpelacijo so vložili tudi zaradi kritik na račun kampanje za boj proti medvrstniškemu nasilju in sovražnemu govoru Premisli, nato stisni, ki jo je ministrstvo začelo marca letos. Po mnenju strokovnjakov bi lahko vsebina na plakatih v okviru kampanje imela nasprotni učinek od želenega, zato so na ministrstvo naslovili pismo, v katerem so ga pozvali k umiku plakatov.
"Projekt Premisli, nato stisni kaže na to, da ministrica nima niti občutka za digitalno preobrazbo, kaj šele želje po nekih digitalnih razvojnih usmeritvah," je bil kritičen Lisec.
Ministrici v interpelaciji očitajo sum storitve kaznivega dejanja nevestnega dela v službi, oškodovanje davkoplačevalcev zaradi neučinkovitega in negospodarnega nakupa 13.000 prenosnih računalnikov, sumijo jo tudi zavajanja javnosti v zvezi z njenim ravnanjem pri omenjenem nakupu, neuresničevanje njenih obljub za zagotovitev politične stabilnosti ter sum opustitve dolžnega ravnanja v skladu z zakonom o vladi.
Lisec je bil obenem kritičen do današnjega odgovora premierja Roberta Goloba na njegovo poslansko vprašanje glede dela ministrice. Golob je stopil ministrici v bran in izpostavil nekatere dosežke ministrstva za digitalno preobrazbo.
"Očitno predsednik vlade drži glavo v pesku ali pa ne pozna zadev in še vedno ščiti ministrico, kjer, kot rečeno, ne samo poslanska skupina SDS, ampak AVK, računsko sodišče, Evropska komisija in pa verjetno še kdo ugotavljajo, da ta ministrica ne dela dobro," je izpostavil poslanec.
Prvo interpelacijo zoper Stojmenovo Duh so v SDS vložili januarja, ministrica pa jo je marca uspešno prestala. Lisec je ob tem izrazil upanje, da bodo poslanci SD in Levice tokrat zmožni ministrici pokazati "rdeči karton" in s tem tudi Golobu pokazati, da so takšni ministri ovira za resno delo vlade.
KOMENTARJI (77)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.