Ribič Jure Meden je ta teden med ribolovom v reki Savi v bližini Savskega otoka v Kranju v vodi opazil nenavaden kamen, za katerega se je izkazalo, da je skoraj 2000 let star rimski nagrobni spomenik. Gasilci so pomagali kamen dvigniti iz reke in ga prepeljati v prostore restavratorskega centra, kjer ga bodo strokovnjaki podrobneje preučili.
OGLAS
FOTOGALERIJA: Rimski nagrobnik v Savi
FOTO: Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije
FOTO: Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije
FOTO: Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije
FOTO: Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije
FOTO: Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije
FOTO: Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije
Rimski nagrobnik, ki ga je ribič našel v Savi
1/ 6
Kot je povedala arheologinja za kranjski območni enoti Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije Judita Lux, starorimski nagrobni kamni sicer v Sloveniji niso velika redkost, vendar pa je zgodba kamna, ki so ga našli v Kranju, prav posebna.
Najdba dela rimskega nagrobnika 12-letni deklici Aureliji, je zanimiva, obenem pa postavlja vrsto ugank, saj ni jasno, od kod ga je prinesla visoka voda. Glede obrabljenosti kamna je videti, da ga je voda že dolgo brusila. Po vdolbini na vrhu nagrobnika gre sklepati, da je imel nad napisom še en del, morda kip. O zanimivi najdbi bomo lahko poročali kaj več in jo morda celo postavili na ogled širši javnosti, ko bodo znani rezultati podrobnejših raziskav nagrobnika samega in razpoložljivega arhivskega gradiva.
Miloš Ekar, vodja kranjske enote ZVKDS
Poleg tega je takšna najdba za Kranj vendarle precej redka. "V Kranju nimamo veliko napisnih kamnov in niti ne vemo, od kod, s katerega grobišča oziroma lokacije izhaja," je dejala arheologinja in dodala, da bo to ena od ugank, ki jo bodo skušali razrešiti.
Najdeni napisni nagrobni kamen so po tem, ko jim je ribič javil svojo najdbo, s pomočjo gasilcev v zgolj nekaj dneh dvignili iz reke in ga odpeljali v restavratorski center. Bali so se namreč, da bi ga pretok reke lahko premaknil, prekril ali odnesel.
V restavratorskem centru bodo strokovnjaki rimski napisni nagrobni kamen preučili, izvedli analize kamna in se posvetili latinskemu napisu. Spomenik, ki predvidoma izhaja iz 1. ali 2. stoletja, je, čeprav so ga našli v vodi, na prvi pogled dobro ohranjen in z njega je že zdaj mogoče razbrati, da ga je za svojo 12-letno hčer dal postaviti oče.
UIVsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
Nikamor ni potoval. Vsako let poleti sem hodil po njem. Me pa zanima zakaj odpadajočih kamnov iz mosta ne dvignejo in vzidajo nazaj,pa jez obnovijo pa še kaj i lahko o Savi napisal pa nima smisla.!
100metrov više je manši jez ki je letos razpadel tako da je skoraj sigurno od tam je pa 200metrov še višje večji jez ki prepričuje da bi sploh takšen večji kamen prišel skozi... tko da neke dolge poti ni potoval..mogoče tudi iz obrežja
Zelen je kamen takrat, ko se na njem naselijo alge, to pa se zgodi v bolj počasi tekočih in bolj umazanih vodah. sava tam je dokaj čista (salmonidna) voda, zato je kamen na močeni strani lahko kvečjemu bolj zlizan.
Aha, on je zaslužen, da se bo obnova mostu zavlekla še nekaj mesecev dlje od predvidenega. Zdej bojo arheologi pregnali gradbince, ki že itak zamujajo...
Izjava vodja kranjske enote me prav malo briga, me pa zanima zgodba najditelja nagrobnika.
Ma, da slušajno kaj nejdem se za takle članek lepo zahvalim in najdbo odvlečem domov.
Upam, da boste vsaj najditelju pokradenih milijonov v tej državi namenili več pozornosti.
nobene nagrade ne dobi za najdbo al si to država kr tako vzame kod da je njihova last zdej ta stvar.kdor najde njegovo je in naj tip to proda bo lepe denarce dobil.
paste, z lepim se hvališ. Tudi izgubljena stvar ima še vedno lastnika in to nisi ti. Če si najdeno prisvojiš, si navaden tat. Lev, desen, sredinski, neopredeljen, kodrlajsast... nima veze, pač tat.
KOMENTARJI (60)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.