Policija ugotavlja, da se je letošnji januar začel z večjim številom ilegalnih prehodov od enakega obdobja lani, nato pa so na upad števila migrantov vplivale tudi razmere zaradi izbruha epidemije covida-19. "Enako velja tudi za število zavrnitev vstopa državljanov tretjih držav. Bistvena sprememba je zmanjšanje števila na mejah, sprva zaradi stečaja našega letalskega prevoznika, nato pa tudi zaradi omejitev letalskega prometa zaradi omejevanja epidemije," so pojasnili v junijskem poročilu o migracijah.
Število nezakonitih prehodov se je po podatkih policije nekoliko začelo povečevati maja, ko je bilo najvišje v prvih petih mesecih. Policisti so maja našteli 903 nezakonite prehode. Še več nezakonitih prehodov, 1689, pa so zaznali minuli mesec.
Drugačna je tudi struktura ilegalnih migrantov po državljanstvu, saj je opazno močno zmanjšanje števila Alžircev, ki so se preusmerili drugam, ter povečanje števila državljanov Maroka in Afganistana.
Po podatkih policije se je zmanjšalo število ilegalnih migrantov, ki izrazijo namero za podajo prošnje za mednarodno zaščito. Pakistanci v veliko manjši meri izrazijo namero kot Maročani in Alžirci, večina pa jih po nastanitvi v azilnih zmogljivostih nadaljuje pot v svoje dejanske ciljne države. To velja predvsem za državljane Maroka.
Slovenski policisti so na podlagi mednarodnih sporazumov tujim varnostnim organom vrnili 3118 tujcev, od tega največ na meji s Hrvaško (3100). Na tej meji je bilo največ vrnjenih državljanov Pakistana, in sicer 1146.
KOMENTARJI (82)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.