V Ljubljani so potekale vseevropske demonstracije, ki jih je organizirala Evropska konfederacija sindikatov (ETUC). Po pričakovanjih sindikatov se je protesta udeležilo več kot 30.000 članov, je za 24ur.com povedal Dušan Semolič, predsednik ZSSS. Po oceni policije pa se je javnega shoda udeležilo okoli 10.000 udeležencev. "Mnogi delavci garajo, vendar so reveži", je danes poudaril Semolič in dodal, da se mnogi s plačami komaj prebijejo skozi mesec.
Solidarnost ne pozna mejaGovorniki na osrednjem delu današnjih vseevropskih delavskih demonstracij v Ljubljani so poudarili pomen solidarnosti med sindikati v Evropi. Zavzeli so se za pravično razdelitev rezultatov gospodarske rasti; višje plače, zmanjšanje razlik v plačah, enako plačilo za moške in ženske ter pravično razdelitev bremen v boju proti inflaciji.
Generalni sekretar Evropske konfederacije sindikatov (ETUC), ki je demonstracije pripravila, John Monks je poudaril, da evropski delavci potrebujejo višje plače, da si jih zaslužijo in da se bodo zanje borili. V ETUC si prizadevajo za izboljšanje razmer za vse delavce, za delavce migrante, za zaposlene v javnem sektorju, za delavce, ki delajo preko zaposlovalnih agencij, ter za napotene delavce. Zavzemajo se za resnično povečanje plač za vse ter za okrepitev kolektivnih plačnih pogajanja po vsej Evropi, obenem pa so proti socialnemu dampingu. Politikom in delodajalcev obenem sporočajo, da ne bodo nikoli pristali na plačno diskriminacijo, ko so delavci za enako delo različno plačani.
"Pozive k zmernosti, ki prihajajo iz Evropske centralne banke (ECB), je treba usmeriti k upravam in direktorjem, ne v delavnice ali pisarne," je dejal. Po Monksovih besedah so dostojne minimalne plače steber celotne evropske družbe. Zavedajo se, pravi, nevarnosti recesije, ampak pri odrekanju zahtevajo enakost, ne da vso breme pade na delavce. Predsednica ETUC Wanja Lundby-Wedin je poudarila, da so v Ljubljano prišli s sporočilom slovenskemu predsedstvu EU, da si prizadevajo za prerazdelitev koristi od gospodarske rasti od "naraščajočih dobičkov za manjšino k višjim plačam ter izboljšanju življenjskega standarda za večino".
Življenje je vse težje
Predsednik ZSSS Dušan Semolič je povedal, da je poleg visoke gospodarske rasti, visoke rasti produktivnosti in visokih dobičkih tudi visoka inflacija, vse težje življenje zaposlenih in so delodajalci, ki nočejo dvigniti delavskih plač. Zahtevajo blaginjo za vse, ne le za elite, da se del dobičkov nameni tudi zaposlenim, da se odpravi revščina zaposlenih, da delodajalci spoštujejo delo delavk in delavcev, več možnosti zaposlovanja mladih za nedoločen čas. Obsojajo politiko ECB in delodajalcev, ki da ne dovolijo, da bi plače rasle v skladu z inflacijo in produktivnostjo, obsojajo grožnje, da bi dvig delavskih pač zvišal inflacijo, in naraščanje razlik med bogatimi in revnimi, kar da ogroža socialni mir v Sloveniji in v Evropi.
Protestnike sta med drugimi nagovorila tudi namestnika generalnega sekretarja ETUC, Portugalka Maria Helena Andre ter Nemec Reiner Hoffmann in predstavniki sindikalnih združenj iz raznih držav udeleženk.
Predsednica odbora ETUC za ženske Viviane Goergen je poudarila, da tudi po petdesetih letih sprejemanja zakonodaje v prid enakosti žensk in moških na trgu dela še vedno obstaja razkorak v plačah v prid moških. Zato je izrazila zahtevo po strogi enakosti plač žensk in moških in jasno strategijo za doseganje tega cilja. Obenem je zahtevala kakovostna delovna mesta za ženske ter konec razlikovanju med ženskimi in moškimi poklici, izboljšanje predšolske vzgoje ter ženskam bolj prijazno organizacijo delovnega časa.
Nemški sindikati si prizadevajo za uvedbo minimalnih plač, in sicer v višini vsaj 7,50 evra na uro. Trdijo, da so v Nemčiji vse bolj pogoste plače, ki ne omogočajo obstoja. "Evropska unija je bodisi socialna ali pa je ni. Evropska unija ne sme biti unija podjetij in managerjev, ampak unija ljudi," je množici povedal Sommer.
Razlikovanje med plačami je po mnenju ljubljanskega župana Zorana Jankovića resničen problem Evrope. "Razlika med nizkimi in visokimi plačami je vedno večja. Na tem je treba veliko delati. Vsak delavec namreč mora dobiti plačo, ki je dostojna za življenje," je povedal Janković.
Ko enkrat pride do protesta, je po Jankovićevih besedah že prepozno, zadeve je treba reševati že prej. Spomnil je na čase, ko je bil še na čelu Mercatorja: "Sam si nisem znal predstavljati, da bi šli moji stavkat brez mene. Dober direktor, dober manager ima rad svoje sodelavce. Predlog, da so vsi zaposleni udeleženi tako v lastništvu kot dobičku, je dober. Stimulacija mora biti."
Janša sprejel predstavnike sindikatov
Predsednik vlade in predsedujoči EU Janez Janša je sprejel predstavnike ETCU in Zveze svobodnih sindikatov Slovenije. Predstavniki sindikatov so Janši izročili svoje zahteve. Opozorilo evropskih sindikatov, da delež plač v bruto domačem proizvodu (BDP) pada, je po mnenju premierja Janše upravičeno. Ne samo s socialnega, ampak tudi z ekonomskega vidika je povsem sprejemljivo, da plače naraščajo tako kot produktivnost, je dejal po srečanju s predstavniki ETUC danes v Ljubljani.
Ključna zahteva ETUC je, da je treba ustaviti padanje deleža plač v BDP. "Ne le v EU, ampak tudi v globalnem svetu delež plač v BDP v zadnjih letih realno pada. Po podatkih Eurostata v Evropi od leta 2000 za približno 1,6 odstotka," je dejal Janša in dodal, da ukrepanje zahteva sam trend padanja tega deleža.
Janša je poudaril, da mora biti plačna politika stimulativna za tiste z mnogo znanja in najvišjo izobrazbo, še posebej v sektorjih z visoko dodano vrednostjo, vendar pa mora tudi zagotavljati dostojen življenjski standard tistim, ki imajo najnižje dohodke. Pomembno je, da se pri visokih plačah zagotovi preglednost, da so znani kriteriji, je dejal premier.
Glede minimalnih plač je po Janševih besedah treba dodelati osnovne kriterije za določanje višine minimalnih plač. Minimalno plačo ima zakonsko urejeno 20 članic EU, je povedal, minimalna plača v Sloveniji pa predstavlja okoli 75 odstotkov minimalne plače v EU. Razlika v plačah moških in žensk je nepravična, zanjo ni objektivnih razlogov, pravi Janša. Dodaja, da je Slovenija sicer za Malto druga po najmanjši razliki v plačah med spoloma.
Socialni dialog je pomemben
Z generalnim sekretarjem ETUC Johnom Monksom sta se strinjala, da je socialni dialog zelo pomemben in da bo tudi v prihodnje "neizogiben del evropske stvarnosti". "EU ni samo gospodarski projekt. Produktivnost je sredstvo, ne cilj. Cilj je EU, ki bo prostor za življenje, ki ga nihče od prebivalcev ne bi želel zamenjati za kakšen drug del sveta," meni Janša.
Množične demonstracije sovpadajo z neformalnim zasedanjem Sveta EU za ekonomske in finančne zadeve (Ecofin), ki poteka na Brdu pri Kranju. Finančnim ministrom in guvernerjem centralnih bank želijo sporočiti, da kupna moč delavcev s povprečnimi in podpovprečnimi plačami v večini članic EU ali ostaja enaka ali se znižuje, da se delež plač v BDP znižuje, delež dobička pa zvišuje, ter da se močno povečuje razlika med najnižjimi in najvišjimi plačami.
KOMENTARJI (145)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.