Slovenija

V LDS izvolili Školča

Ljubljana, 26. 03. 2007 14.51 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Za novega vodjo poslanske skupine LDS so izvolili Jožeta Školča, za njegovega namestnika pa Aleša Guliča.

Jožef Školč
Jožef Školč FOTO: POP TV


Poslanska skupina LDS je za novega vodjo poslanske skupine izvolila Jožefa Školča, za njegovega namestnika pa Aleša Guliča. Školč je funkcijo začasnega vodje sprejel minuli torek, potem ko je poslansko skupino zapustil nekdanji vodja Anton Rop. Gulič je zamenjal Milana M. Cvikla, ki je, tako kot Rop, prestopil v SD, ki je tako postala najštevilčnejša opozicijska poslanska skupina.

Kot je znano, je iz poslanske skupine LDS januarja najprej izstopilo šest poslancev - Matej Lahovnik, Pavel Gantar, Davorin Terčon, Alojz Posedel, Majda Širca in Cveta Zalokar Oražem. Kasneje so ustanovili samostojno poslansko skupino nepovezanih in združenje Zares, ki naj bi bilo osnova za konstitucijo nove stranke.

S pridružitvijo omenjenih poslancev je SD s 14 poslanci postala najmočnejša opozicijska poslanska skupina. LDS je s 13 poslanci na tretjem mestu, pred izstopi pa je liberalno demokracijo v parlamentu zastopalo 23 predstavnikov.


Nato so stranko zapustili še Darja Lavtižar Bebler, Milan M. Cvikl, Anton Rop in Marko Pavliha, ki so se minuli teden pridružili Socialnim demokratom. Predsednik SD Borut Pahor je novim članom priredil sprejem in ob tem poudaril, da SD računa na velik uspeh na naslednjih volitvah v državni zbor.

Golobič: Prestopi pravno niso sporni

Kot je znano so minuli teden v poslanski klub SD prestopili štirje poslanci LDS. Ob tem je NSi izrazila mnenje, da gre za "prevaro volivcev". Kot so takrat zapisali v izjavi za javnost, "so ti še pred dobrima dvema letoma zaupali in verovali svojim kandidatom ter programu in obljubam LDS". Tajnik republiške volilne komisije Marko Golobič pa je ob tem pojasnil, da omenjeni prestop ni nič nenavadnega, do njih naj bi stalno prihajalo tudi v tujini.


Tajnik republiške volilne komisije Marko Golobič
Tajnik republiške volilne komisije Marko Golobič FOTO: Dare Čekeliš

Iz pravnega vidika volivci izmed sebe pooblastijo 90 poslancev, ti pa v njihovem imenu upravljajo z državo. Poslanci so v svojem odločanju svobodni in niso predstavniki strank, temveč ljudstva, je pojasnil Golobič in dodal, da pojem stranke pri nas pravno sploh ne obstaja. Kot pravi, je ustavni koncept izbira med programi in ne med strankami, to pa dopušča različne interpretacije omenjenega prestopa. Po eni strani, meni Golobič, bi omenjeni poslanci v novi vlogi lažje uresničevali obljubljeni program, torej se je spremenila stranka, ali pa so se spremenili sami in programa ne želijo več izpolnjevati.

Ob tem pa se zastavlja vprašanje legitimnosti, saj so volivci glasovali za listo, kandidati s te pa so prestopili v drugo poslansko skupino, na kar bodo dale odgovor volitve, je še povedal Golobič. Gre pa po njegovem za popolnoma politične ocene, saj bi morda lahko ti poslanci rekli, da je volivce prevarala LDS.

Sporna tudi ni ustanovitev združenja Zares, niti ne bi bila sporna ustanovitev stranke, meni Golobič in dodaja, da se na ta način ne bi spreminjalo rezultata volitev. Pojem stranke pravno ne obstaja in tovrstna stranka bi nastopala v svojem imenu, kar bi bil izključno politični nastop, pravi Golobič.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Variatio delectat
26. 03. 2007 20.00
Tale Golobičeva je pa po moje malo čudna, čeprav nisem pravnik. Meglen pojem 'predstavnik ljudstva', stranke so pa kar nekaj. Tako nekako je šlo socialistično samoupravljanje s partijo v ozadju. V Sloveniji ne bo prave demokracije, dokler se bo prosto po Prešernu operiralo s takoimenovanim ljudstvom. Vsekakor ima poslanec neko avtonomnost, vendar se sam kot kandidat profilira že prej, ko je član neke določene, definirane politične opcije. Drugače je vse en Big Brother. Kot bi nekdo postal pilot boeinga kar tako mimo predpisov po volji nekega ljudstva, ki mu bi bil slučajno simpatičen....jaz se z njim ne bi šel peljat.