Vodilni člani LDS so na sestanku pod pokroviteljstvom Liberalne akademije sprejeli skupno izjavo, v kateri ugotavljajo, da jih ne glede na različne poglede na posamezna kadrovska, programska in politična vprašanja veže interes po ohranitvi skupne stranke, ki bo zmožna vnovič dosegati dobre volilne rezultate in prevzemati odgovornost za vodenje države.
Iz izjav predsednika stranke Jelka Kacina, vodje poslanske skupine Antona Ropa in predsednika Liberalne akademije Darka Štrajna po sestanku je razbrati, da Kacin do kongresa, ki bo 27. januarja, ostaja predsednik stranke. Delegati kongresa pa se bodo izrekli o njegovi zaupnici, kot je bilo predvideno. Do takrat se bodo nadaljevali pogovori o iskanju skupnih poti za izhod iz krize, v kateri se je znašla največja opozicijska stranka. "Dogovorili smo se, da bomo na politične izzive odgovarjali politično, programsko in liberalno, kar pomeni, da boste našo zavezo s podpisi lahko preverjali z našimi ravnanji in nastopi v dneh do kongresa, na kongresu in po njem," je pojasnil Kacin.
Tone Rop, Kacinov predhodnik na čelu stranke, pa je po sestanku dejal, da so danes vodili konstruktiven dialog, ki je začetek zelo resne razprave pred kongresom. "Vidim možnost, da se dogovorimo, najdemo zelo pomembna skupna stališča, ki naj na koncu konsolidirajo stranko." Rop je še dejal, da je za uspešno stranko pomembna ekipa, ne le en človek, pa tudi dobra volja in pozitivna energija. "Brez tega se ne da delati, ne glede na to, kdo bo predsednik," je dejal Rop.
Slavko Gaber je bil v odgovorih na vprašanja bolj skop. Dejal je, da do kongresa računa na resne pogovore. Ni želel odgovarjati na vprašanja, ali bo vztrajal pri tem, da se je treba dogovoriti o novem vodstvu. Je pa povedal, da je na sestanku beseda tekla tudi o novi vodstveni ekipi, a o podrobnostih ni želel govoriti. Današnji sestanek je sicer ocenil kot priložnost za stranko.
Kučan: LDS lahko iz sebe naredi moderno stranko
Nekdanji predsednik republike Milan Kučan je v pogovoru za tednik Mladina dejal, da ima LDS kljub vsem težavam še vedno priložnost, da na kongresu iz sebe naredi moderno stranko. V kolikor v stranki ne bodo izkoristili ponujene priložnosti, bo na pogorišču nekdaj največje in najvplivnejše stranke nastalo nekaj, kar bo morebiti zametek takšne stranke ter bo vredno truda in podpore.
Nasploh Kučan meni, da se nekdaj pozicijske stranke v vlogi opozicije ne znajdejo najbolje. V teh strankah so se pričeli notranji spori in iskanje krivcev, dialog pa namesto o konceptih in ciljih poteka predvsem o ljudeh. "Stranke slovenske tako imenovane levice, ki so sedaj v opoziciji, se ne znajdejo v vlogi nadzornika oblasti," pravi Kučan in opozarja, da je pravi problem v pomanjkanju konceptualne alternative, ki bi opoziciji omogočala nadzorovati delo vlade.
Kučan je še dejal, da bi danes podprl tisto stranko, "ki bi bila zavezana libertarnim vrednotam" in bi za uresničevanje takšnih vrednot in uresničevanje političnih ciljev uporabila le demokratična sredstva.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.