Plazovi ogrožajo tudi daljnovod v naselju Police in vodovodno-kanalizacijsko omrežje. Poleg tega je bilo poplavljenih več cest, ki so še danes zaprte ali težje prevozne, je povedala radgonska županja.
Dodala je, da so po prvih ogledih terena ocenili, da je poškodovanih okrog 15 kilometrov cest, med in po ujmi pa so zabeležili več kot 60 intervencij. Na varno so začasno preselili dve družini, poleg tiste v Črešnjevcih še v Zbigovcih. Mauko Tuš še ocenjuje, da je škode v občini za okrog 10 milijonov evrov.
V ponedeljek zvečer, ko je ogromna količina dežja padla tudi v občini Gornja Radgona, so takoj aktivirali vse ekipe gasilcev celotnega občinskega gasilskega poveljstva Gornja Radgona, pa tudi delavce gornjeradgonske komunale in pomožnih služb. Vse aktivnosti je koordiniral štab civilne zaščite.
V Radencih ugotavljajo učinke lanskih ukrepov na omejitev tokratne škode
Po besedah Kegljevič Zagorčeve bodo v obeh občinah škodo popisali in bodo v okviru možnosti, ki jih imajo pri takih nesrečah, občinama stopili naproti in jima ponudili pomoč. Časovno ni znala napovedati, kdaj naj bi pomoč prišla: "Najprej je treba narediti popis in oceno škode, tako da težko rečem, v kakšnem času bi ta pomoč lahko prišla. Verjetno v okviru nekih običajnih postopkov," je še povedala.
Narava škode je sicer po njenih besedah v obeh občinah različna. V Gornji Radgoni so pustošile zaledne vode in plazovi, v Radencih pa je poplavljal vodotok, je navedla. "Smo pa skupaj z radenskim županom ugotovili, da so lani izvedeni ukrepi pripomogli k temu, da so poškodbe manjše in da je bilo poplavljanje manjšega obsega, kot bi lahko bilo. Tako ocenjujemo, da je škoda manjša, čeprav seveda je nastala," je zaključila.
V Gornji Radgoni so se sprožili številni plazovi. Županja Urška Mauko Tuš je ocenila, da je stanje v treh krajevnih skupnostih v občini katastrofalno. V krajih Črešnjevci, Zbigovci, Negova in Spodnja Ščavnica in še v nekaterih je poškodovana cestna infrastruktura. Mauko Tuševa, ki je že izdala sklep o evakuaciji ene družine, je dejala, da bodo najverjetneje začasno preselili še eno družino. Dodala je, da so do zdaj popisali 70 plazov.
Gasilci reševali štorklje
Na terenu so bili tudi gasilci PGD Ljutomer, saj jih je Uprava za zaščito in reševanje – izpostava Murska Sobota na zaprosilo Elektra Maribor aktivirala, ker se je na glavno cesto nevarno nagnilo štorklje gnezdo. "Pri tem so iz gnezda padli trije mladiči, ki so poginili. Odstranili smo gnezdo in poškodovan podstavek. V naslednjih dneh bo Elektro Maribor namestil nov podstavek," so zapisali.
KOMENTARJI (46)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.