Slovenija

V gorivu preveč žvepla?

Murska Sobota, 22. 05. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Iz Hrvaške prihajajo laboratorijske analize goriva, zaradi katerega je pred tednom dni obstalo nekaj deset tovornih in osebnih vozil.

Že teden dni je od našega razkritja, da je zaradi neustreznega dizelskega goriva z Inine črpalke na Hotizi obstalo več deset avtomobilov. Odgovora - zakaj - še vedno ni, prihajajo pa novice o šokantnih laboratorijskih analizah goriva iz Hrvaške. In to s črpalk različnih družb.

Odgovorni v naftnih družbah trdijo, da so goriva znotraj norm
Odgovorni v naftnih družbah trdijo, da so goriva znotraj norm FOTO: POP TV

Ob tem, ko omenjajo naše odkritje spornega goriva na Hotizi v današnjem Jutarnjem listu trdijo, da bo moralo kar 50 tisoč novih avtomobilov na Hrvaškem kmalu na čiščenje motorjev zaradi izjemno velike količine žvepla v gorivu, ki ga prodajajo na hrvaških in obmejnih slovenskih črpalkah. Novinarji Avtokluba, ki so dali v analizo vzorce evrodizla in evrosupra z 39 črpalk različnih družb, so zaprepadeni. Poleg mangana so odkrili predvsem veliko žvepla, ki naj bi bilo v nedovoljenih količinah tudi na črpalkah v Sloveniji.

Odgovorni v naftnih družbah trdijo, da so goriva znotraj norm. Zanimivo je, da je bilo tudi gorivo s Hotize uradno brezhibno, kaj je bilo v njem, pa dva tedna po odkritju še vedno ne vedo ne pri Interini ne preiskovalci. Očitno tudi ne pri Gopresu, ki naj bi gorivo pripeljal. Čeprav je direktor Gorišek v ponedeljek upal, da se bo pokazala druga resnica, je še vedno nedosegljiv. Ali gre za kakšno povezavo med dogajanjem na Hrvaškem in v Sloveniji, še ni mogoče reči.

Cariniki, ki naftno trgovanje raziskujejo, o interesu preiskave molčijo. Po naših virih pa naj bi s hrvaškimi kolegi sodelovali vsaj v primeru kraje motornih olj v skladišču Interine, za kar je ovaden skladiščnik. Kar zadeva slovenske kupce in prodajalce naftnih derivatov pa naj bi potekala temeljita preiskava. Pri nas imamo namreč neverjetno veliko podjetij, ki trgujejo z derivati, v njih pa naj bi imeli deleže tudi pomembni ljudje.

Vse več je tudi vprašanj o morebitnih povezavah s prejšnjim direktorjem Interine Željkom Vrbanovičem, ki je vodstvo v Sloveniji prepustil Tekavčičevi in odšel v Inino upravo, potem pa so v treh letih na Hrvaškem izbruhnile številne afere. Mednarodna revizija je med drugim potrdila, da je bila s favoriziranjem samo dveh naftnih podjetij Ina oškodovana za štiri milijone dolarjev.

  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1