Finska televizija YLE je drevi, štiri dni pred glasovanjem o novi slovenski vladi Janeza Janše, predvajala drugi del oddaje Resnica o Patrii. Avtor Magnus Berglund je v njej predstavil sogovornika, ki je prispeval ključne informacije za pripravo prve oddaje iz leta 2008. Kot so poročali v oddaji 24UR, je informator nekdanji svetovalec Patrie Erkki Heinilä, ki je proti njej pričal tudi v primeru korupcijskega procesa za posel v Egiptu.
V oddaji med drugim nastopa tudi slovenski novinar Blaž Zgaga, znan po svojih knjigah o trgovini z orožjem. Zgaga se je z Berglundom srečal decembra in ta je z njim naredil intervju. V njem Zgaga razlaga predvsem o trgovini z orožjem po razpadu Jugoslavije, o kateri se v Sloveniji govori že zadnjih 20 let. "To je kot nekakšno breme, ki visi nad Slovenci, in po 20 letih ostajajo številna vprašanja še naprej neodgovorjena. Samo upam lahko, da se bo zgodba nekoč razpletla in bomo dobili odgovore na vsa ta vprašanja," v oddaji zaključi Zgaga.
J kot Janša, ali pač?
Kot je znano, je prvi del oddaje Resnica o Patrii YLE predvajala septembra 2008, nekaj tednov pred parlamentarnimi volitvami v Sloveniji. Predsednika SDS Janeza Janšo so takrat obtožili korupcije, Janša pa se je pozneje odločil za tožbo ter zahteval milijon in pol evrov odškodnine.
Ljubljansko okrožno sodišče je decembra razsodilo, da bosta morala YLE in Berglund Janši plačati odškodnino v višini 15.000 evrov. Zagovorniki toženih pa so takrat napovedovali pritožbe. Če bo sodba potrjena na višjem sodišču, bo moral Berglund umakniti izjavo, da je "oseba, ki je v Patriinih dokumentih označena z 'J', Janša in da je Patria podkupila (takratnega) predsednika slovenske vlade".
Umik mora objaviti na Televiziji Slovenija, na finski nacionalni televiziji YLE (ta mora objaviti tudi sodbo z obrazložitvijo) in na komercialni televiziji POP TV v glavnih informativnih oddajah, prav tako tudi v časopisu Dnevnik. Ni pa Berglundu in YLE treba objaviti umika izjave v drugih časopisih. Janša je namreč objavo umika izjave zahteval še v Delu, Večeru, Financah in Žurnalu24.
A kot je Berglund objavil v drugem delu Resnice o Patrii, popravka na slovenskih televizijskih programih ne namerava objaviti. "Po mojem mnenju finske svobode govora ne morejo omejevati v Sloveniji," je dejal Berglund. Kot je še dodal, bi moral objaviti popravek, kljub temu da so bili skladno s sklepom sodišča pravosodju predloženi dokazi zadostni in zaključki pravilni. V svoji oddaji vseeno ne bi smel naravnost povedati, da je Patria plačala podkupnino predsedniku vlade Janši.
Sodni postopki zaradi domnevnega podkupovanja
Kazenska postopka v zadevi Patria sicer za zdaj potekata v Sloveniji in Avstriji, medtem ko se je na Finskem pred kratkim končal predkazenski postopek. V Sloveniji so na zatožni klopi Janša, Ivan Črnkovič, Jože Zagožen, Tone Krkovič in Walter Wolf.
KOMENTARJI (1275)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.