Deroče reke so v ponedeljek povzročile nekaj težav v zahodni, severni in osrednji Sloveniji. Težki trenutki so za Dravograjčani, ki so ponovno nemočno opazovali, kako nevarno se ob strugi dviga deroča Drava. Čeprav ni veliko manjkalo, se je razpletlo srečno, saj jim je narava tokrat prizanesla, drugače je bilo pred sedmimi leti, ko je reka rušila vse pred seboj.
Vprašanje pa je, kaj bo prinesla noč, še posebej zaradi tega, ker je v sosednji Avstriji močno snežilo, sneg pa se že začenja topiti. "V tem trenutku še vedno najbolj obsežno poplavlja reka Drava, se je pa njen pretok iz Avstrije ustalil na 1300 kubičnih metrov na sekundo. V spodnjem toku od jeza Markovci pa Drava še vedno narašča. Po tako imenovani stari strugi Drave sedaj teče več kot 1100 kubičnih metrov na sekundo, čez noč se bo ta pretok še povečal in seveda poplavljal kmetijske površine na tem spodnjem delu Drave," je zadnje podatke s terena v oddaji 24UR ZVEČER predstavil hidrolog Janez Polajnar.
In kaj taljenje snega v sosednji Avstriji pomeni za naše kraje? "To pomeni, da se bo visoka Drava zadrževala ne samo jutri, ampak verjetno tudi še nekaj dni naprej. Zaenkrat ni videti neke močne odjuge z močnim taljenjem snega. Resda so predvidene padavine na porečju Drave na Koroškem, večina teh bo v snegu, nekaj v dežju. Zaradi velikih količin snega in dodatnih padavin bo ta visok pretok Drave, kot kaže, trajal še nekaj dni."
Polajnar je izpostavil tudi to, da se je v primerjavi s katastrofalnimi poplavami na Koroškem pred sedmimi leti sodelovanje s sosedi Avstrijci bistveno izboljšalo. "Avstrijski kolegi se trudijo, da naravnega pretok Drave ne bi poslabševali z manevriranjem na hidroenergetskih objektih. Moram reči, da so nas že pred tednom dni obvestili, da bodo začeli predprazniti akumulacijska jezera, zlasti tistega v Edlingu, ki je največji. Njegov nivo so znižali sprva za 90, kasneje za 150 centimetrov in s tem pripravili prostor za vodo, ki sedaj prihaja. Na ta način so zmanjšali poplavno ogroženost pri nas. Pa vendar, ta protokol bi se lahko v bodoče še dalo izboljšati, da bi tudi kmetijske površine na našem delu Drave lahko zaščitili," je povedal sogovornik.
Visokovnodne razmere pa so po besedah Polajnarja še vedno tudi drugod po državi. Na območjih običajnih vsakoletnih poplav so bregove prestopile nekatere reke, kot so Ljubljanica in Sava v srednjem toku, večjih razlitij pa zaenkrat na teh območij hidrologi ne napovedujejo.
Vodostaj zaenkrat ni blizu tistemu izpred sedmih let
Kot smo poročali, so se prebivalci Dravograda in Vuzenice na napovedan povečan pretok reke Drave sicer temeljito pripravili, pri tem pa upali, da jim bo jutro prineslo olajšanje.
V Dravogradu, kjer je zaradi narasle Drave in padavin za prebivalci nemirna noč, se je največji pretok reke približeval 1100 kubičnim metrom na sekundo, nato pa spet upadel.
Okoli 8.40 se je v Dravogradu sprožila sirena, ki je prebivalce ogroženih območij ob rekah Dravi in Meži opozorila na nevarnost poplav.
Kot je poročala naša novinarka na terenu, je bilo stanje zaskrbljujoče, prebivalci pa so se bali, da bi se ponovile uničujoče poplave iz leta 2012, a vodostaj je kljub temu ostal približno dva metra nižji kot pred sedmimi leti.
'Avstrijski kolegi držijo pretok, ki so ga obljubili'
Poveljnik Civilne zaščite Srečko Šestan je v oddaji SVET povedal, da "avstrijski kolegi držijo pretok, ki so ga obljubili, čeprav so bile napovedi pred dnevi še večje."
"Po naših informacijah so začeli urejati stanje voda že v torek oziroma sredo prejšnji teden, tako da letos doslej še nismo imeli težav, pa tudi spoštujejo napovedi, ki jih dajo," je povedal Šestan in dodal: "Ponoči naj bi bilo znižanje na 1200 kubikov, kar pa ne predstavlja več neke večje grožnje."
Sirena naznanila nevarnost, ko bo nevarnosti konec, se bo oglasila še enkrat
Za sproženje sirene v Dravogradu so se odločili, ker je pretok reke Drave presegel 1200 kubičnih metrov na sekundo, je povedal podžupan Anton Preksavec.
Sirena za nevarnost je za prebivalce ob reki Dravi in v blokovskem naselju Meža pomenila, da so morali premično premoženje prestaviti v višje ležeče prostore ter s parkirišč umakniti avtomobile.
Oranžno hidrološko opozorilo
Preksavec je povedal, da so še naprej v stiku s kolegi iz sosednje avstrijske občine Labot, kjer je za tovorni promet zaprto središče kraja, prav tako je še vedno zaradi poplavljanja na avstrijski strani zaprta cesta preko mejnega prehoda Vič, ki iz Dravograda vodi proti Labotu.
Drava poplavlja na več mestih ob strugi, za celotno strugo te reke po Sloveniji pa je izdano oranžno hidrološko opozorilo, ki opozarja na poplave, za torek pa so v zgornjem delu hidrološko opozorilo že omilili na rumeno, oranžno opozorilo pa je izdano samo za spodnji del struge reke Drave.
Po podatkih Dravskih elektrarn Maribor je bil pretok Drave okoli 15. ure pri hidroelektrarni (HE) Dravograd 1177 kubičnih metrov na sekundo, pri HE Vuzenica 1351, največji je bil pri HE Fala, in sicer 1563, čez 1500 kubičnih metrov na sekundo je bil tudi pri HE Zlatoličje.
Na Ptuju alarm sprožili v opozorilo
Ob 6. uri se je na Ptuju sprožila sirena za nevarnost poplav. Ta je bila sprožena zgolj kot opozorilo za tiste, ki so v neposredni bližini poplavnih območij. Sicer poplavne nevarnosti ni bilo, saj je bil pretok v kontroliranih mejah oziroma nadzorovanem stanju.
Kot je povedal vodja tamkajšnje izpostave uprave za zaščito in reševanje Drago Murko, so razmere redno spremljali. Drava na območju Spodnjega Podravja škode ni povzročala, po besedah Murka se je razlila na območju stare struge, a le na kmetijskih površinah, kjer se to pogosto zgodi v času jesenskih deževij. Gre za območje Krčevine pri Vurberku in pod jezerom v Markovcih, le v naselju Čreta je poplavilo nekaj počitniških hišic.
Na širšem mariborskem območju za zdaj brez težav zaradi Drave
Na širšem mariborskem območju povišan pretok reke Drave ni povzročal težav, čeprav so že zgodaj zjutraj pred morebitno nevarnostjo opozorile sirene na območju Melja ter v občinah Duplek in Starše. Kot je povedal Rudolf Golob iz mariborske izpostave uprave za zaščito in reševanje, se je Drava v manjšem obsegu razlivala na običajnih mestih.
V spodnjem toku Drave so prav tako že zjutraj sprožili sirene v občinah Ptuj, Markovci, Cirkulane, Videm, Zavrč, Hajdina, Gorišnica, Ormož in Središče ob Dravi.
Nevšečnosti tudi drugod po državi
Na povečan pretok reke Drave so se pretekli konec tedna pripravljali tudi v Vuzenici, kjer pa je kritična meje pretoka Drave, ko ta začne poplavljati, okoli 1800 kubičnih metrov na sekundo.
Po podatkih uprave za zaščito in reševanje so zaradi obilnega deževja med včerajšnjim dnem zabeležili 19 dogodkov v občinah Brezovica, Dravograd, Izola, Kranjska Gora, Naklo, Nova Gorica, Piran, Radovljica, Vrhnika in Železniki. Meteorna voda je zalila ulice, cestišča, stanovanjske in druge objekte.
Gasilci dveh poklicnih enot in 11 prostovoljnih gasilskih društev so prečrpavali vodo iz objektov, odmašili jaške za odtekanje meteorne vode, nameščali protipoplavne vreče in v Dravogradu spremljali pretok reke Drave.
Na območju Sladkega Vrha ostali brez elektrike
Na območju Sladkega Vrha je prejšnjo noč zaradi napake brez električne energije ostalo 645 odjemalcev. Dežurni delavci elektro službe napako odpravljajo.
Na območju Občine Idrija je v nedeljo popoldne v naselju Ledinske Krnice močan veter razkril del strehe stanovanjske hiše. Tamkajšnji prostovoljni gasilci so z rezervnimi strešniki pokrili približno pet kvadratnih metrov strehe, navaja center za obveščanje.
Kakšno vreme prinašajo naslednji dnevi?
Kot napoveduje naš hišni prognostik Rok Nosan, bo v torek predvsem zahodni del Slovenije zajel nov val padavin, a bo šlo za manjšo količino padavin. V nadaljevanju tedna bo bolj oblačno in suho. Snega ni na vidiku.
Fronta se je ponoči oddaljila od naših krajev, središče ciklona pa se bo pomaknilo nad Severno morje, zato so padavine pri nas prehodno ponehale. A nad zahodnim Sredozemljem se je že zjutraj poglobil nov ciklon, ki se počasi pomika proti našim krajem, kar pomeni, da bo izboljšanje vremena le kratkotrajno. Vseeno kaže, da bo količina padavin v tem tednu občutno manjša kot v minulem.
Torek bo v zahodni in osrednji Sloveniji oblačen in deževen. V višjeležečih alpskih dolinah bo ob močnejših padavinah lahko tudi snežilo. Povsem drugače bo na vzhodu, kjer bo večinoma suho, tudi z nekaj sonca. Od srede naprej bo prevladovalo oblačno, a večinoma suho vreme, le občasno lahko v zahodni Sloveniji še pade nekaj kapelj dežja. Posebnega mraza ne bo. Ob jutrih bo okoli pet, čez dan pa malo nad deset stopinj Celzija.
KOMENTARJI (57)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.