Avstrijska tiskovna agencija (APA) je že drugič v času slovenskega predsedovanja Evropski uniji kritična do slovenske diplomacije. V današnjem prispevku so Avstrijci slovensko predsedovanje celo označili za 'blamažo'.
APA dejstvo, da so mediji pretekli teden objavili dokument o pogovorih med ameriškimi in slovenskimi diplomati o vprašanju Kosova, označuje kot neugodno, še posebej, ker v dokumentu ni razvidno samostojno stališče EU do Kosova, temveč ravno nasprotno.
"Slovenski vodilni politiki so že prve dni predsedovanja EU s svojimi nepremišljenimi izjavami spravili v neugoden položaj tako Evropsko komisijo kot tudi prejšnje države predsedujoče EU, Nemčijo in Portugalsko. Medtem pa približevanje Hrvaške in Srbije EU, kar je Ljubljana razglasila za prioriteti v času svojega predsedovanja, ni prineslo napredka,“ piše APA.
'Slovenija sledi ukazom ZDA'
Avstrijska agencija je že na začetku leta kritizirala držo slovenskih politikov. Glavni očitek je bil, da niso dorasli nalogam predsedovanja EU.
"Sedaj pa so objavili dokument, ki bi bil lahko usoden za slovensko predsedovanje,“ opozarja agencija. Agencija je pozornost usmerila predvsem na zapis, kjer ZDA predlagajo, da se neodvisnost Kosova razglasi v nedeljo, saj se tako Rusija ne bi mogla takoj odzvati v Varnostnem svetu.
Dokument kaže na to, "da Slovenija glede vprašanja Kosova le sprejema ukaze od ZDA,“ pravi agencija.
'Ruplu blizu ameriška stališča'
Agencija omenja tudi ocene političnih komentatorjev, ki menijo, da 'politične nežnosti' med Ljubljano in Washingtonom niso presenečenje, saj je slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel znan kot 'zaprisežen transatlantik', ki je že nekajkrat nakazal, da so mu ameriška stališča blizu, saj je deloval celo proti volji lastne vlade.
"V Beogradu se smejejo temu dokumentu,“ piše APA ter se sklicuje na srbskega ministra za Kosovo Slobodana Samardžića, ki je izjavil, da je "EU na zelo žalosten način postala le šahovska fihura v tej igri“ .
Agencija je objavila tudi izjavo predstavnika slovenskega zunanjega ministra Bojana Brezigarja, ki je povedal, da je "objavljeni dokument povzročil ogromno škode.“ Medtem, piše APA, predsednik slovenske vlade Janez Janša 'prisega', da je Slovenija z ZDA samo vzpostavljala 'dialog', tako kot tudi z vsemi drugimi mednarodnimi partnerji. A na ministrstvu za zunanje zadeve 'mrzlično iščejo' krivca, ki je odgovoren, da se je vsebina diplomatskih dogovorov znašla v medijih, piše agencija.
Diplomati proti odtekanju informacij
Slovenski diplomati so v izjavi za javnost zapisali, da pogovori niso bili namenjeni javnosti, temveč so služili kot podlaga za usmeritve in politične odločitve v Sloveniji. Dokument je nastal na podlagi medsebojnega zaupanja med diplomati in vladami prijateljskih držav. Diplomati in vlade prijateljskih držav si sporočajo svoja stališča in svoje ocene pod predpostavko, da gre za profesionalno in sproščeno komunikacijo. Pri vsem tem gre za iskrenost in odprtost, ki sta značilni za pogovore med ljudmi in ustanovami, ki tesno sodelujejo in ki si zaupajo, menijo diplomati.
Pahor: Janša naj zagotovi suvereno predsedovanje
Pahor je med drugim tudi poudaril, da mora slovenska vlada med predsedovanjem EU zagotoviti tudi usklajevanje kompromisov med članicami EU. Opozoril je, da je Evropski parlament zelo občutljiv na sleherne znake, da bi bile evropske države, predvsem predsedujoče, pod pritiskom katerekoli od velesil, zlasti ZDA. Pahor je menil, da imajo ZDA pravico podati svoja pričakovanja, nikakor pa se ne sme ustvariti vtis, da je slovensko predsedstvo takim pričakovanjem podleglo.
"Prioriteta je, da evropska politika ne dobi vtisa, da je slovenska vlada kot predsedujoča pod pritiskom ZDA," ocenjuje Pahor. Predsednik vlade bi se po njegovem mnenju lahko izognil tudi napovedim o notranji preiskavi. "Četudi Janša ocenjuje, da je to potrebno storiti, mora predsedujoča država to storiti na preudaren in diskreten način," je še menil Pahor.
Na vprašanje, ali ima slovenska diplomacija med sabo "izdajalce", pa Pahor ni hotel konkretno odgovarjati. "Slovenska diplomacija je bila tako kot druge veje uprave v Sloveniji žrtev političnih trgovanj in je v nekem smislu še danes," ocenjuje.
KOMENTARJI (257)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.