Ustavno sodišče je danes razglasilo svojo odločitev o razpisu rednih lokalnih volitev v Mestni občini Koper. Kot je odločilo, zakon o razpisu volitev v Kopru in akt o razpisu volitev nista v neskladju z ustavo, odločili pa so tudi, da se ustanovi občina Ankaran, prve volitve pa bodo v okviru rednih volitev leta 2014.
Ker preteklih odločb ustavnega sodišča ni mogoče izvršiti drugače kot z ustanovitvijo občine Ankaran, so se ustavni sodniki odločili, da se ustanovi nova občina, in določili vse potrebno za izvedbo prvih lokalnih volitev v njej na prvih rednih volitvah po njeni ustanovitvi.
Predsednik državnega zbora Pavel Gantar je sicer lokalne volitve v Mestni občini Koper razpisal za 10. julij. 954 pobudnikov – 951 prebivalcev naselja Ankaran ter Krajevna skupnost Ankaran, Skupnost Italijanov Ankaran in Pobuda za ustanovitev občine Ankaran – pa je vložilo pobudo za oceno ustavnosti zakona in akta.
Kot so pojasnili na ustavnem sodišču, je sodišče že 26. novembra 2010 ugotovilo, da razpis volitev v Kopru ni v skladu z ustavo, ker državni zbor ni ustanovil občin Ankaran in Mirna. Ustavno sodišče je takrat presodilo, da je državni zbor v tem primeru ravnal samovoljno in arbitrarno. Državnemu zboru je zato naročilo navedeno protiustavnost odpravi. Državni zbor pa se je na to zahtevo odzval le delno, saj je ustanovil občino Mirna, občine Ankaran pa ne. Volitve v Kopru pa je državni zbor kljub temu znova razpisal.
Prebivalci Ankarana so zato ostali brez ustavnosodnega varstva zoper samovoljno ravnanje državnega zbora, zato je moralo v tem primeru to varstvo zagotoviti kar ustavno sodišče. Kot so pojasnili na sodišču, bi morali zato znova razveljaviti zakon o razpisu volitev v občini Koper. Namesto tega se je ustavno sodišče odločilo za pristop, ki bo zagotovil tako pravico do volitev prebivalcem Kopra kot pravico do lastne občine prebivalcem Ankarana. Zato je sodišče ustanovilo občino Ankaran, po tem pa tudi zakon o razpisu volitev v občini Koper ni bil več v neskladju z ustavo.
Gantar: Ustavno sodišče ni zakonodajalec
Pavel Gantar je po razglasitvi odločitve ustavnega sodišča o ustanovitvi občine Ankaran poudaril, da ustavno sodišče ni zakonodajalec in da se občina ustanovi z zakonom. Zato ocenjuje, da bo lahko imela ta odločba daljnosežne ustavnopravne posledice za demokratično konstitucijo države, če se DZ nanjo ne bo primerno odzval.
Strmčnik: Danes je velik dan in iskreno se ga veselimo
Vodja pobude za ustanovitev občine Ankaran Gregor Strmčnik je za 24ur.com dejal, da so v Ankaranu počaščeni z odločitvijo ustavnega sodišča, ki je s tem Ankarančanom vrnilo dostojanstvo in spoštovanje, ki sta bila grobo kršena v državnem zboru. Kot je dejal, so z odločitvijo zelo zadovoljni, saj bodo šele sedaj, ko bodo imeli občino, lahko uresničevali cilje, ki so si jih zadali.
Juri: odločitev ustavnega sodišče je sodni državni udar
Poslanec SD Luka Juri ocenjuje, da je odločitev ustavnega sodišča o ustanovitvi občine Ankaran sodni državni udar. "Ustavni sodniki so se samoizvolili v poslance in sami sprejeli zakon," opozarja Juri. Zato napoveduje, da se bo obrnil na Evropsko sodišče, če bo pravna podlaga za to.
"Ali je bil tukaj morda kanček sodne modrosti premalo ali pa kanček zasebnega interesa preveč," je Juri komentiral odločitev ustavnega sodišča, da ustanovi občino Ankaran.
Juri je namreč vložil zakon o razpisu rednih lokalnih volitev v Mestni občini Koper, potem ko je razpis lokalnih volitev v Kopru, ki bi morale biti oktobra 2010, odpravilo ustavno sodišče.
Pirnat: Ustavno sodišče ima možnost urediti izvrševanje ustavnih pravic
Profesor na Pravni fakulteti Univerze v Ljubljani Rajko Pirnat pa je dejal, da ima Ustavno sodišče možnost z odločbo urediti izvrševanje ustavnih pravic in da ima odločba sodišča naravo akta, torej stopi v veljavo po objavi v Uradnem listu. Pirnat meni, da Ustavno sodišče s to odločitvijo ni preseglo svojih pristojnosti, z odločitvijo pa se tudi strinja.
V SVLR pozdravljajo odločitev US glede volitev v Kopru
V Službi vlade za lokalno samoupravo in regionalno politiko (SVLR) pa so izrazili zadovoljstvo nad današnjo odločitvijo Ustavnega sodišča, s katero je odločilo, da zakon o razpisu lokalnih volitev ni v nasprotju z ustavo.
V SVLR še pravijo, da je odločitev sodišča, da ustanovi novo občino novost v slovenskem pravnem redu, vendar jo težko komentirajo, saj za to niso pristojni. NA SVLR nameravajo odločitev ustavnega sodišča spoštovati in bodo v nadaljevanju izvedli vse potrebne postopke za njeno izvajanje.
KOMENTARJI (136)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.