Slovenija

Uroš Brežan prestal zaslišanje: Skrb za naravo dvigujemo na višji nivo

Ljubljana, 12. 01. 2023 14.19 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Kandidat za ministra za naravne vire in prostor Uroš Brežan je uspešno prestal zaslišanje pred odborom DZ za infrastrukturo, okolje in prostor. Da je bila njegova predstavitev ustrezna, je glasovalo osem poslancev, trije so bili proti. Izpostavil je, da bo rdeča nit dela ministrstva v prihodnje skrb za kakovostno življenje ljudi ter v luči tega uspešno ohranjanje narave in upravljanje s prostorom ter vodnimi viri. "Skrb za naravo dvigujemo na višji nivo," je napovedal.

"Ciljev in nalog je veliko, rad bi vam sporočil, da so narava, voda in prostor varni, da bomo zavezniki, ko bo treba zastaviti besedo pri drugih resorjih," je v predstavitvi pred člani odbora povedal Uroš Brežan.

Uroš Brežan
Uroš Brežan FOTO: Bobo

Med usmeritvami, ki jim bo sledil v prihodnje, je izpostavil prizadevanja na področju ohranjanja narave in upravljanja s prostorom. Kot je dejal, skrb za naravo dvigujejo na višjo raven, saj bo dobila svoj direktorat. Poseben pomen pa bodo dobili razvojni projekti, saj bo nastala nova služba za razvojna sredstva.

Brežan se je dotaknil soočanja s podnebnimi spremembami, ki zahtevajo takojšnje ukrepanje. Projekcije kažejo, da se bodo suše in poplave nadaljevale tudi v prihodnje, Brežan pa napoveduje, da se bodo na ministrstvu osredotočali na preventivo. Želi si, da bi državljani v ministrstvu prepoznali zaupnika, najdragocenejšega vladnega igralca glede skupnih prizadevanj za trajnostni razvoj.

Kot poseben izziv je izpostavil optimizacijo sistemov z nacionalnimi varovanimi območji. Z vidika javnega interesa je to po njegovih besedah zelo pomembno, saj se zavedajo, da gre za naravno dediščino, s katero moramo ravnati spoštljivo in odgovorno.

Eden krovnih ciljev, ki so jih določile države decembra na konferenci o biotski raznovrstnosti, je, da do leta 2030 tudi v Sloveniji izvedemo obnovo celinskih in kopenskih ekosistemov, za kar bo treba zagotoviti vire financiranja. V luči tega je Brežan napovedal pripravo nacionalnega načrta za obnovo narave v sodelovanju s ključnimi strokovnjaki.

Na ministrstvo za naravne vire in prostor na novo prehaja tudi področje rudarstva. Na tem področju bodo med ključnimi izzivi izpeljava postopka zapiranja rudnika Trbovlje-Hrastnik, za katerega je bil podaljšan rok zapiranja, in prestrukturiranje premogovnih regij v skladu s strategijo do leta 2033, ki je določeno kot mejnik. Sprejeti pa bo treba tudi zakon o postopnem zapiranju velenjskega premogovnika, je napovedal Brežan.

Glede področja upravljanja voda je kandidat za ministra med prioritetnimi projekti izpostavil urejanje vodooskrbe slovenske Istre in kraškega zaledja. Napovedal pa je tudi hidravlično izboljšavo rižanskega vodovoda, ki temelji na povezavi vodovodnih sistemov Krasa, slovenske Istre in postojnskega dela države.

 Zajetje Rižanskega vodovoda
Zajetje Rižanskega vodovoda FOTO: Bobo

Veliko sredstev bo namenjenih tudi gospodarskim javnim službam na področju urejanja voda, saj "en vložen evro v te ukrepe pomeni do štiri evre manj sredstev za posledice naravnih nesreč".

Med ključnimi projekti je med drugim izpostavil protipoplavno zaščito Gradaščice, selške Sore, območje reke Meže z Mislinjo in ptujske Drave. Ob tem pa je omenil še dve po njegovih besedah pomembni področji, kot sta zagotavljanje pitne vode in čiščenje ter odvajanje odpadne vode.

Narasla Gradaščica
Narasla Gradaščica FOTO: 24ur.com

Napovedal je tudi sanacijo območij, ki jih ogrožajo plazovi na najbolj ogroženih območjih, sanacijo posledic potresa v hrvaški Petrinji, ki je povzročil materialno škodo tudi v določenih delih Slovenije, in pripravo celovite prenove dajatev za rabo vode, ki bo zagotovila enakopravno obravnavo uporabnikov vode.

Na področju rabe prostora pa se bo med drugim zavzemal za obnovo stanovanjskega fonda in to, da projekti ne bodo dodatno obremenjevali okolja. Ministrstvo bo prevzelo vlogo koordinatorja in razvijalca načrtov glede učinkovitega izvajanja prostorske politike, je dejal. V okviru tega bodo spodbujali ustrezno planiranje, informacijsko podporo občinam in investitorjem.

Prednost pri umeščanju v prostor bodo, kot je poudaril Brežan, imele strateške investicije, med katerimi je tudi umeščanje obnovljivih virov energije. Ob tem je napovedal tudi sprejem strategije prostorskega razvoja Slovenije.

Nekateri člani odbora so pogrešali konkretne cilje

Nekateri člani odbora so izpostavili, da je Brežan pripravil vsebinsko obširno predstavitev, pri čemer pa so pogrešali konkretne cilje in časovnice na posameznih področjih. Med njimi je bil tudi poslanec SDS Danijel Krivec, ki se je sicer strinjal z vsebino predstavitve, saj, kot je dejal, "vsi podpiramo zaščito narave in živalskih vrst", obenem pa je Brežanu zastavil tudi nekaj konkretnejših vprašanj glede prilagoditve zaščitenih območij v smislu njihovega krčenja ne samo širitve.

Kandidat za ministra je v zvezi s tem pojasnil, da imajo na ministrstvu trenutno kar nekaj pobud za širitev zavarovanih območij, med slednjimi je omenil tudi širitev notranjskega parka in parka na Pohorju. "S tem se resno ukvarjamo, k tem zavarovanjem bomo tudi pristopili," je dodal.

SDS Danijel Krivec
SDS Danijel Krivec FOTO: Damjan Žibert

Poslanca Franca Rosca (SDS) pa je zanimalo Brežanovo mnenje o nekaterih polemikah glede napovedanega umeščanja večjih objektov obnovljivih virov (OVE) v prostor. "Že na prvi predstavitvi sem povedal, da je treba tukaj veliko usklajevanja in da se je treba slišati," mu je odgovoril Brežan in dodal, da so določene možnosti umeščanja teh objektov tudi na zavarovana območja, a pod določenimi pogoji.

Glede obnovljivih virov energije je trenutno, kot je spomnil, v pripravi zakon o prioritetnem umeščanju objektov s tega področja, pri čemer bo na prvem mestu fotovoltaika pa tudi vetrna energija.

"Dojemljivi smo tudi za umeščanje OVE, predvsem solarnih elektrarn na umetna in rudniška jezera. Tukaj bi si želeli pilotnega projekta, da se na ta način preveri, kakšni so vplivi takšnih umestitev," je pojasnil Brežan.

Elektrarne na spodnji Savi-2
Elektrarne na spodnji Savi-2 FOTO: Damjan Žibert

Glede hidroelektrarne na Muri pa je ponovil stališče koalicije, da gradnje ne bo, in da bodo vnovič preverili hidroenergetski potencial na srednji Savi.

Poslanci pa so izrazili tudi skrb glede poteka gradnje kanala CO na pomembnem vodovarstvenem območju. Kot je spomnil Brežan, gre za zelo velik projekt, zapisan tudi v operativni programu kohezijske politike do leta 2020, ki je bil potrjen tudi na ravni Evropske komisije.

"Razumem skrb, ki jo izražajo lastniki zemljišč, poslanci in civilna družba, je pa po drugi strani treba povedati, da z njim zagotavljamo cilje EU na področju odvajanja in čiščenja odpadnih voda. V velikih sistemih nad 2000 enot populacije moramo zagotoviti 100-odstotno priključitev na kanalizacijsko omrežje in čistilne narave. Za to nimamo več veliko časa," je opozoril.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

perjad
12. 01. 2023 16.04
+2
bil je cca 15 let župan Tolmina in od tega nespisobneža nič v vseh letih saj drugega kot se ne da , bomo videli , bomo poiskusili ,….. bla bla bla en kup jeclanja KATASTROFA
ijsales
12. 01. 2023 15.48
+5
tako da se klanjamo kankoviču, ki pošilja policijo nad lastnike zemljišč, da bo lahko onesnažil pitno vodo za celotno ljubljano.... svododa je prišla...
igy02
12. 01. 2023 15.41
+5
Tega pa res ne bi pogrešali. Kot župan je bil katastrofa.
slovenka62
12. 01. 2023 15.34
+5
Ma kaj je on sploh?? A ve kaj je okolje?? jj vrni se!!
zdravapamet1
12. 01. 2023 15.14
+8
Hahaahaahhahaha zato pa ima bandeli cementarno na bregu neke lepe reke in eden od vaših gradi vikend naselje v čudoviti soteski. Zato pa ste bili proti zakonu o vodah.....skrb za naravo se seli na višji nivo in sicer v roke prvorazrednih....to bi bil pravi naslov.