Slovenija

Ureditev romske problematike

Ljubljana, 06. 06. 2007 14.06 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Odbor DZ za lokalno samoupravo je vladi predlagal, da določi kriterije za opredelitev avtohtonosti romske skupnosti.

Odbor DZ za lokalno samoupravo je danes v drugi obravnavi podprl novelo zakona o lokalni samoupravi, na podlagi katere bo vlada z uredbo določila merila za avtohtonost romske skupnosti v Sloveniji. Člani odbora so namreč zavrnili dopolnilo Cvete Zalokar Oražem (NP), da vladna rešitev po njenem mnenju ni sprejemljiva z vidika varovanja in uresničevanja načela zakonitosti, saj se s podzakonskimi akti ne sme urejati pravic in pogojev za uresničevanje pravic.

Žagar je predlagal, da se v občinskem svetu, kjer imajo Romi najmanj po enega predstavnika ustanovi posebno delovno telo za spremljanje položaja romske skupnosti
Žagar je predlagal, da se v občinskem svetu, kjer imajo Romi najmanj po enega predstavnika ustanovi posebno delovno telo za spremljanje položaja romske skupnosti FOTO: Dare Čekeliš
Predlagano je, da vlada sprejme uredbo, s katero bo določila kriterije, na podlagi katerih se opredeli avtohtonost naseljene romske skupnosti, kar je pogoj za določitev predstavnikov Romov v občinskem svetu. Vlada je takšno rešitev, kot je zapisano v obrazložitvi, predlagala zaradi zagotovitve enake obravnave Romov na avtohtono poseljenih območjih v Sloveniji ter zaščite njihovih interesov.

Poslanka poslanske skupine nepovezanih poslancev Zalokar Oražmova se namreč boji, da bo vlada z uredbo občinam prepustila ugotavljanje obstoja avtohtono naseljene romske skupnosti. Zato je, kot je opozorila, moč pričakovati, da se bodo občine, ki so že doslej nasprotovale zagotovitvi predstavnikov Romov v občinskem svetu, na podlagi vladne uredbe temu izognile.

Zaradi nejasnih izhodišč in "raztegljivosti pojma" lahko vlada ugotovi, da v Sloveniji nimamo sploh nobenega Roma, je še opozorila poslanka.

Žagar zavrnil očitke

Minister brez listnice, zadolžen za področje lokalne samouprave in regionalnega razvoja Ivan Žagar je poslankine očitke zavrnil kot neutemeljene ter vztrajal pri oceni, da je nujno na takšen način urediti stanje, ki doslej ni bilo urejeno. Ob tem, da bi dodatno določili, da se v občini, kjer imajo Romi v občinskem svetu najmanj po enega predstavnika, v občinskem svetu ustanovi posebno delovno telo za spremljanje položaja romske skupnosti, je predlagana tudi omenjena po mnenju opozicijske poslanke sporna rešitev.

Cvete Zalokar Oražem (NP)meni, da vladna rešitev po njenem mnenju ni sprejemljiva z vidika varovanja in uresničevanja načela zakonitosti
Cvete Zalokar Oražem (NP)meni, da vladna rešitev po njenem mnenju ni sprejemljiva z vidika varovanja in uresničevanja načela zakonitosti FOTO: POP TV

V veljavnem zakonu je naštetih 20 občin, ki so bile dolžne že do lokalnih volitev leta 2002 zagotoviti tam naseljeni romski skupnosti najmanj enega predstavnika v občinskem svetu. Od teh občina Grosuplje doslej še ni uresničila omenjene zakonske dolžnosti. Na predlagani zakonski člen je odbor sprejel tehnično dopolnilo koalicijskih poslanskih skupin, s katerim je odbor omenjeni člen pustil odprt, kar pomeni, da ga bo možno amandmirati še v okviru druge obravnave, predvidoma na junijskem plenumu DZ, ki se bo začel 18. junija.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.