Sindikat zaposlenih na ministrstvu od Šarca želi, da ministra zamenja in zagotovi "dostojne delovne razmere".
Zaposleni pravijo, da je minister v njihovih očeh izgubil še zadnjo kredibilnost, potem ko so se dogovorili za sestanek, kjer bi se minister in zaposleni soočili glede očitkov o nedopustnem odnosu ministra do nekaterih sodelavcev, a je minister vseeno "vsem medijem, ki so ga povabili, pojasnjeval razmere na ministrstvu in izrecno zanikal neprimerne odnose z nekaterimi sodelavci, ki mu jih očitajo in o čemer so se želeli pogovoriti".
"Kako naj razrešimo medsebojne odnose, če minister v javnosti najprej več dni razširja prepričanje, da so očitki sodelavcev neresnični, da se očitana dejanja sploh niso pripetila? O čem naj bi potem s sodelavci sploh razpravljali?" se sprašujejo v pismu.
Prav tako so prepričani, da se je v enem od nastopov izkazalo, da "minister ne razume pojma človekovega dostojanstva, saj meni, da sodelavce lahko trpinči, če za to obstaja razlog". Sindikat zato meni, da človek s takšnim osebnostnim profilom ni primeren za opravljanje javnih funkcij.
Minister je sicer v oddaji Tarča na nacionalni televiziji dejal: "Mogoče včasih povzdignem glas, ne rečem, ampak ne trpinčim brez razloga, ne zmerjam, ne mečem ključev."
"Pisma podpore ministru prihajajo z vseh področij kulture"
Medtem so s kulturnega ministrstva sporočili, da pisma podpore ministru Prešičku prihajajo z vseh področij kulture: "Podporo mu izrekajo samozaposleni v kulturi, nevladniki, predstavniki javnih zavodov, ljubiteljske kulture ... Nekatera pisma so naslovljena na ministra osebno, nekaj jih je bilo naslovljenih neposredno na predsednike vlade."
Nekaj pisem so tudi priložili sporočilu, ob tem pa dodali, da je "najpomembnejša naloga kulturnega ministrstva omogočiti pogoje delovanja tako ustvarjalkam in ustvarjalcem kot vsem institucijam na področju kulture".
In prepričani so, da minister na tem področju dobro opravlja svoje delo. Kot pravijo, je bil na vladi potrjen rebalans proračuna, kjer je za kulturo predviden dvig integralnih sredstev za 30 milijonov. Delež proračuna Ministrstva za kulturo v državnem proračunu bo tako prvič po letu 2012 ponovno znašal 1,90 odstotka.
"Ob tem bi radi poudarili, da je bil v štirih mesecih mandata ministra Prešička po več letih objavljen 9-milijonski razpis Mreža centrov raziskovalnih umetnosti in kulture," poudarjajo na ministrstvu.
Prav tako poudarjajo, da je ministrstvo nadaljevalo s postopki sprejemanja Zakona o zagotavljanju sredstev za nekatere nujne programe RS v kulturi, sprejet je bil Pravilnik o strokovnih komisijah, ki med drugim predvideva razširitev komisij na pet članov, kar bo omogočilo širšo strokovno preglednost in ustreznejše vrednotenje projektov. Pri sestavi komisije se zasledujejo uravnoteženo zastopana strokovnost, zastopanost obeh spolov in enakomerna pokritost ozemlja Republike Slovenije, prav tako je ministrstvo objavilo javna povabila za posamezna področja delovanja strokovnih komisij, s katerimi poziva vse zainteresirane, da podajo kandidature za članice in člane strokovnih komisij.
V medresorskem usklajevanju je medtem osnutek predloga Zakona o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju kulture in raziskovalno-razvojne dejavnosti, v končnem medresorskem usklajevanju pa tudi Strategija kulturne dediščine.
V času ministrovega mandata so, tako na ministrstvu, v javno obravnavo predali šest predpisov, načrtujejo pa pripravo novega Nacionalnega programa za kulturo.
Kaj se dogaja na ministrstvu?
V zadnjih dneh v javnosti odmevajo očitki ministru za kulturo Prešičku in njegovemu državnemu sekretarju Janu Škobernetu o domnevnem šikaniranju na delovnem mestu. Pri Sindikatu kulture in narave Slovenije (Glosa) so premierja Šarca v pismu pozvali k razjasnitvi okoliščin in ukrepanju. Šarec se je z ministrom sešel že v torek in ga tudi pozval, da se opredeli do navedb iz pisma sindikata Glosa in uslužbencev ministrstva. Sum kaznivega dejanja preiskuje tudi policija. Prešiček vse očitke zavrača.
Poleg domnevnega šikaniranja v medijih odzvanjajo tudi očitki, da je minister službeni avtomobil uporabljal v zasebne namene. V avtomobilu je po navedbah SD, iz kvote katere prihaja Prešiček, večkrat prevažal glasbene inštrumente, nekateri so mu očitali tudi prevažanje družinskih članov. V SD menijo, da napaka ni tako velika, da bi minister moral oditi, a če bo tako zahteval premier Šarec, temu ne bodo oporekali.
KOMENTARJI (483)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.