Peter Florjančič se je rodil 5. marca 1919 na Bledu, pozneje pa je živel in ustvarjal v številnih krajih po Evropi in ZDA. Zadnja leta je bival v radovljiškem domu starostnikov. V mladih letih je bil aktiven športnik, glasbenik in filmski igralec, predvsem pa je bil inovator svetovnega slovesa.
"Izumitelj mora imeti mirno glavo, vedno mora opazovati vse, kar leze in gre. Ideje pa se porajajo različno. Ena se lahko porodi v sekundi, razvoj pa je narejen v nekaj dneh, so pa tudi ideje, ki potrebujejo več let, da se sploh razvijejo," je dejal za svojo spletno stran peter-florjancic.eu.
Med svojimi udejanjenimi izumi je kot "najboljši in najbolj kompliciran izum" izpostavil razpršilec za parfum. Drugi najboljši izum je bil po njegovih besedah okvirček za diapozitive, tretji pa naprava za brizganje plastike.
Njegov prvi večji uspeh je bil patent za statve. Med neuspelimi izumi je bila zračna blazina za avtomobile, ki jo je razvijal leta 1957, po lastnih besedah pa je takrat "prehiteval čas, ker takrat tehnika in materiali še niso omogočali izdelave, so nam pa baloni glasno pokali".
Ponesrečen izum je bila po njegovih besedah ultrazvočna krtačka za zobe, za katero je test pokazal, "da bi z njeno uporabo človek na koncu znorel".
Preberite še naš lanski pogovor s slovenskim izumiteljem, v katerem je spregovoril o svojem otroštvu, filmskem pobegu v Švico ter o tem, kako se je odločil, da se bo z izumljanjem poklicno ukvarjal.
Ob smrti Petra Florjančiča je sožalje njegovi družini izrekel tudi predsednik republike Borut Pahor. Nedavno je tudi sprejel odločitev, da ga bo odlikoval za njegove navdihujoče življenjske dosežke- odlikovanje pa bo sedaj vročeno posthumno.
Tehniški muzej Slovenije je marca 2019 ob izumiteljevi stoletnici pripravil razstavo Živeti sanje, ki se je osredotočala na inovatorstvo. Florjančič je napisal in izdal knjigi Skok v smetano in Ideja za milijon. Karpo Godina in Sandi Čolnik sta o njem naredila tudi dokumentarni film Zgodba gospoda P. F.