Spomnimo. Policija je pod drobnogled vzela direktorico Žalskih lekarn Lidijo Pavlovič. Ovadena je namreč zaradi domnevnega plačevanja fiktivnih storitev prek podjetja Grafiti in domnevno spornih potovanj, ki jih je plačal javni zavod. Papirji pa dokazujejo tudi prirejanje računov in lažno vodenje računovodskih izkazov. Pristojne inštitucije za lekarniško koruptivnost krivijo netransparenten trg.
"Računsko sodišče problem pozna, vendar pozna tudi zdravilo, ki ga nenazadnje poznajo tudi lekarne in drugi javni naročniki. Preprosto, izvajati javne razpise za dobavo zdravil in drugih materialov, ki jih lekarne prodajajo, kajti izpeljava javnega razpisa reši problem, kdo je najugodnejši ponudnik. Iz takšnih poslov ne izhajajo dodatne ugodnosti za tistega, ki posel izvaja," je bil jasen Tomaž Vesel z Računskega sodišča.
Tako pa, sklepamo iz dokumentacije, Žalskih lekarn veliko sodelujejo s Kemofarmacijo, saj je ta direktorici Lidiji Pavlovič direktno plačala račun za pot v Mehiko. Pa so ji tako plačali več poti? "Vprašanje je, kaj je bilo to več, po moje ne," je komentirala Pavlovičeva. V Kemofarmaciji pa so odgovorili, da na ta način zapirajo terjatve, ki jih imajo do Žalskih lekarn, in da po naročilu direktorice plačujejo račune tudi tretji osebi in da je to - z njihove strani - povsem legalno.
Poznavalci pa pravijo, da takšna sponzoriranja potovanja dražijo zdravila. "Zagotovo, kajti tisti, ki so risiljeni to plačati, tukaj mislim veletrgovine in farmacevte, niso Marijine družbe in to vkalkulirajo v cene. Še enkrat naj pa povem, da so v to prisiljeni, kajti lekarne jih drugače, če ne pristanejo na to umazano igro, umaknejo s polic," razlaga predsednik uprave zavarovalnice Vzajemna Marko Jaklič.
Da Pavlovičeva precej mešetari z računi potovanj, dokazuje tudi korespondenca s turistično agencijo za pot v London, kjer je lekarna plačala vse za 33 oseb, tudi ženo župana, prijatelje, člane sveta zavoda. "Hrana naj bo 554.697 tolarjev (v okviru dnevnic za zaposlene v zavodu). Preostanek zneska pa porazdelitev po omenjenih storitvah," piše.
Plačali program, ki ga ni?
Vendar pa na Žalske lekarne ne letijo le obtožbe zaradi spornih potovanj, plačevale naj bi tudi fiktivne storitve. Tako so podjetju Grafiti za računalniški program, ki menda ne obstaja, plačali skoraj 9 milijonov tolarjev. Kdo naj bi zlorabil položaj in kdo vse naj bi sodeloval pri domnevni goljufiji policija še raziskuje. Direktor podjetja Grafiti pa zaenkrat še ne želi govoriti pred kamero, saj mora razmisliti, kako se bo na vse to odzval, je za 24UR povedal po telefonu.
Pavlovičeva pa je dejala, da so kriminalisti že spraševali po tem programu. "Povedali smo jim, kako se je zadeva odvila, da je možno, da se jim to tudi pokaže, če želijo, da pa trenutno ni mogoče pritisniti na gumb in videti programa v lekarni," je razložila.
Je pa zanimivo, da direktorica včeraj ni vedela, da naj bi pri pripravi programa za bazo podatkov s področja homeopatije, ki ga je pri podjetju Grafiti naročila leta 2003, sodeloval tudi njen mož Viljem Pavlovič, s katerim sta takrat še živela skupaj. "Jaz ne vem, da je on kdaj sodeloval s podjetjem Grafiti, niti da je pri njih sodelavec," je povedala. Njen nekdanji partner pa pravi: "Jaz sem svoj delež dobil poplačan, pošteno, in mislim, da sem tudi vse pošteno naredil, kar so od mene zahtevali. Skratka, upam, da v nasprotnem primeru ne bi plačali."
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.