Potem ko se je iztekel ultimat Državljanske liste (DL), ki so ga postavili premierju Janezu Janši, naj zaradi poročila protikorupcijske komisije odstopi ali sproži glasovanje o zaupnici, Janša pa ni storil ne enega ne drugega, je stranka sklenila, da koalicijo zapusti.
Predsednik stranke Gregor Virant je pojasnil, da je bila odločitev sprejeta soglasno in je bila "pravzaprav enostavna". "Tisto, kar smo popolnoma upravičeno zahtevali, ni bilo izpolnjeno. DL ne izstopa iz koalicije zaradi neke kaprice ali muhavosti, ampak ker je predsednik vlade grobo kršil koalicijsko pogodbo," je povedal.
Ob tem s funkcij odstopajo tudi minister za finance Janez Šušteršič, minister za pravosodje in javno upravo Senko Pličanič ter predsednik DZ Gregor Virant. Kot je pojasnil slednji, se bo DZ z odstopi seznanil v ponedeljek in takrat bodo ti začeli tudi veljati.
Odločitev za odstop s funkcije ni bila lahka, sta povedala Šušteršič in Pličanič. Izpostavila sta svojo vpetost v pomembne vladne projekte, za katere pričakujeta, da se bodo nadaljevali. Pojasnila sta, da bosta odstopno izjavo podala v četrtek, tekoče posle pa bosta opravljala do imenovanja novega ministra ali dokler premier za njuni področji ne bo pooblastil katerega od drugih ministrov.
Virant je odgovoril tudi na Janševe očitke, da DL povzroča politično krizo. Po njegovih besedah je ta nastala z dnem, ko je Komisija za preprečevanje korupcije podala svoje "težke obremenjujoče ugotovitve". Izstop iz koalicije je namreč po Virantovi oceni prvi korak k reševanju politične krize.
Na vprašanje, ali so po njegovem mnenju bolj verjetne predčasne volitve ali prehodna vlada, je Virant odgovoril, da so za DL prioriteta predčasne volitve. "Mislimo, da so se okoliščine v Sloveniji s poročilom Komisije za preprečevanje korupcije toliko spremenile, da bi morali imeti državljani možnost, pravico, da na novo izbirajo," je poudaril. Po njegovem mnenju pa je ključno vprašanje, ali bosta Janša in Zoran Janković še sprejemljiva za volivce.
'DL ne bo nagajala in metala polen pod noge'
Po Virantovih zagotovilih bo DL v opoziciji zelo konstruktivna. "DL nikoli ne bo nagajiva stranka in ne tista, ki bo metala polena pod noge. Vsak zakon bomo pogledali in podprli tiste, ki bodo dobri," je dejal. Doslej so bili po njegovih besedah iskrena in svobodomiselna stranka ter vedno povedali tisto, kar so mislili. "Bili pa smo zvesti koalicijski pogodbi in je nikoli nismo kršili. To, kar se je zgodilo sedaj, pa je nekaj, kar se ni dalo pomesti pod preprogo," je še povedal Virant.
Na vprašanje, koliko časa lahko manjšinska vlada še deluje, če še DeSUS izstopi iz koalicije, pa je odvrnil z oceno, da je delovanje manjšinske vlade izjemno problematično. Po njegovem mnenju bi bila edina "državotvorna in razumna politična poteza to, da bi šel predsednik vlade v DZ po zaupnico in s tem odprl pot do predčasnih volitev".
Glede možnosti konstruktivne nezaupnice pa je odvrnil, da izhaja iz predpostavke, da ljudje vlečejo razumne poteze. "Ko se predsedniku vlade koalicija sesipa in vlada ruši, ko mu vsi povedo, da je cesar nag, ne more drugega, kot da gre z zaupnico v DZ. Vse drugo bi pomenilo, da drži za talca celo Slovenijo," je bil oster prvak DL. Kakšne bi bile nadaljnje poteze DL v nasprotnem primeru, pa se še pogovarjajo.
Ob vprašanju, ali je konstruktivna nezaupnica za DL izključena možnost, je pojasnil, da je na seji sveta opazil, da imajo njihovi člani resne težave s sklepanjem koalicij s Pozitivno Slovenijo, dokler je njen "zamrznjen" predsednik Janković.
Kot je znano, odstop Janše in tudi ljubljanskega župana in predsednika Pozitivne Slovenije Jankovića zaradi poročila protikorupcijske komisije zahtevajo tudi v DeSUS in SLS.
SDS je sicer koalicijske partnerice že večkrat pozval, naj če so nezadovoljne s premierjem, v DZ vložijo konstruktivno nezaupnico. Kako do konstruktivne nezaupnice, naj bi se pogovarjali predsedniki strank t. i. sredinskega trojčka DL, SLS in DeSUS. Sklenili naj bi tudi, da morebitno koalicijsko povezovanje s PS ni mogoče do popolnega umika Jankovića iz stranke. Po njihovem mnenju bi morali dobiti tudi ime, ki bo sprejemljivo za "resno" večino v DZ.
Janša se bo na 'iracionalne odločitve' odzval v četrtek po seji vlade
Da Janša ultimata ne bo sprejel, je bilo jasno že iz včerajšnjega zapisa stranke SDS na Twitterju, ko so zapisali, da se je premier odločil že 9. januarja, stranka pa tudi. Takrat je svet SDS na tajnem glasovanju izglasoval zaupnico Janši kot predsedniku stranke.
"Če bodo danes nekateri sprejeli iracionalne odločitve, bomo to komentirali po seji vlade," pa je pred današnjim svetom stranke DL dejal Janša. Dodal je, da kljub nekaterim ultimatom, izrečenim v javnosti, ne on kot predsednik vlade ne SDS niso dobili od DL nobenega sporočila, "zato se nismo uradno imeli na kaj odzvati". "Ne mislim pa se odzivati na objave s tiskovnih konferenc," je dodal.
"Do danes nismo dobili nobenega predloga in nobene formalne zahteve s strani DL. Niti DL ni čutila potrebe po pogovoru s svojimi koalicijskimi partnerji; na primer med mano in njihovo poslansko skupino. Ni se še zgodilo, da bi stranka izstopila iz koalicije, ne da bi bila pripravljena poslušati drugo plat," je povedal Janša.
Hipotetičnih stvari tako, kot je dejal, ne komentira, prav tako ni želel širše komentirati torkovega sestanka koalicijskih strank. Je pa povedal, da je poskušal koalicijskim partnerjem "razložiti posledice, ki jih lahko povzroči daljša politična nestabilnost zato, ker se ruši ta vlada in koalicija".
Kdaj bo odšel DeSUS? Jasnič že odstopil
Za izstop iz koalicije bo izvršni odbor DeSUS v četrtek pripravil ustrezen predlog, ki ga bo 5. februarja obravnaval svet te stranke, je danes povedal predsednik stranke Karl Erjavec.
Upa namreč, da bi lahko takrat DZ tudi že ratificiral hrvaško pristopno pogodbo k EU. Erjavec je dejal, da še vedno sicer vztraja pri pogoju, da Hrvaška umakne tožbe proti Ljubljanski banki, saj gre za nasledstveno vprašanje in ga je treba reševati v okviru baselske banke za mednarodne poravnave. "Se pa seveda mudi, ker ne vemo, kako se bo politična situacija razpletala," je poudaril Erjavec in dodal, da še vedno obstaja tudi možnost predčasnih volitev. V tem primeru pa pristopne pogodbe tudi tehnično ne bi bilo mogoče ratificirati do 1. julija.
Z mesta državnega sekretarja v kabinetu predsednika vlade je danes sicer nepreklicno odstopil Ljubo Jasnič, sicer generalni sekretar stranke DeSUS. Kot je zapisal v sporočilu za javnost, pričakuje, da bo izvršni odbor DeSUS sklical sejo sveta stranke in na njej predlagal sklep o izstopu DeSUS iz koalicije in njegovih ministrov iz vlade.
Odzive na izstop Državljanske liste iz koalicije si lahko preberete TUKAJ.
KOMENTARJI (3208)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.