Slovenska obveščevalno-varnostna agencija (Sova) je po neuradnih informacijah Dela že pred leti zaznala dve kulturni društvi, v katerih se združujejo domnevni zagovorniki radikalnega islama.
Sova je že leta 2012 ugotavljala, da zagovorniki radikalnega islama še ne pomenijo neposredne grožnje nacionalni varnosti Slovenije, kar pa bi se po ugotovitvah agencije v prihodnosti lahko spremenilo. Ljubljanski kulturni društvi namreč obiskujejo pridigarji, ki imajo osebne stike z osebami na Balkanu in v delu Evrope, ki promovirajo nasilje proti Zahodu. Društvi se imenujeta El-Iman in Ensarud-Din.
Agencija je po informacijah Dela zaznala vsaj dva pridigarja, ki naj bi imela stike z navedenima društvoma. Gre za pridigarja, ki sta v regiji zelo znana in delujeta na relaciji Dunaj-BiH, enega izmed njiju pa so bošnjaški organi povezovali s terorističnim dejanjem, za katerega je bil obsojen njihov državljan, kar je pridigar javno zanikal.
Precej bolj javen je bil obisk enega od neformalnih vodij vahabistične struje muslimanske skupnosti v Bosni in Hercegovini Huseina Bilala Bosnića, ki je januarja leta 2011 pridigal na odprtju sunitske molilnice (ali mesdžida) v Ljubljani. Prav Bosnić je bil po poročanju tamkajšnjih medijev skupaj s še 14 osebami v sredo aretiran v BiH zaradi domnevnega terorizma oziroma financiranja teroristične dejavnosti, javnega spodbujanja takih dejavnosti in novačenja zanje ter organizacije teroristične skupine.
Vsi trije pridigarji veljajo za pomembne voditelje vahabitov v BiH, pri čemer pa predstavniki te struje zavračajo tako imenovanje, češ da so vsi muslimani muslimani, še piše Delo.
Porić: Islamska skupnost je ločena od teh dveh društev
Na poročanje se je odzvala tudi Islamska skupnost v Sloveniji. Kot pravijo, je skupnost popolnoma ločena od dveh društev, v katerih naj bi se združevali domnevni zagovorniki radikalnega islama. Kot je poudaril tajnik islamske skupnosti Nevzet Porić, sami delujejo na povsem drugačen način, zato ne bi rad, da jih "mečejo v isti koš".
Zaradi nekaterih ljudi iz teh društev je po besedah Porića v preteklosti občasno že prihajalo do nesoglasij s predstavniki islamske skupnosti. Vrata v skupnosti so namreč odprta vsakomur in težko bi bilo komur koli prepovedati, da pride tja.
Kot je še dejal Porić, v skupnosti zaupajo slovenskim organom, ki zadevo spremljajo. Verjame, da bodo pravočasno ukrepali, če bi do česar koli prišlo, a dvomi, da bi bila nevarnost tako velika.
KOMENTARJI (265)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.