Kriminalisti na čelu s tožilcem za posebne zadeve Boštjanom Penkom po včerajšnji preiskavi prostorov mariborskega davčnega urada nadaljujejo preiskavo zoper hudodelsko združbo. Včeraj in danes so opravili več kot 20 hišnih preiskav, v kateri so zasegli veliko količino poslovne dokumentacije in pri tem pridržali pet oseb. V zaseženi dokumentaciji so odkrili znake doslej nepreiskanih kaznivih dejanj, tako da pričakujejo, da se bo preiskava še razširila.
Doslej so ovadili 12 oseb za 23 kaznivih dejanj, med katerimi so ovadbe za izsiljevanje, dajanje in prejemanje podkupnine, zloraba položaja in pravic, pranje denarja in hudodelsko združevanje.
Med člani hudodelske združbe tudi dva inšpektorja
Med pridržanimi in ovadenimi je več direktorjev podjetij, stečajnih upraviteljev in tudi davčni inšpektor ter inšpektor za delo. Kriminalisti so poleg odgovornih oseb v gospodarskih družbah - Helmuta Klemenčiča, direktorja podjetja Gorica Holding, samostojnega podjetnika Nenada Delibašiča, in Mirka Grandoška, direktorja podjetja Strojna - pridržali še stečajnega upravitelja in upravitelja prisilnih poravnav Ignaca Mariniča in davčnega inšpektorja Grozdana Lisico. Pridržane bodo pred iztekom 48-urnega roka privedli pred preiskovalnega sodnika.
Kriminalna združba naj bi si po trditvah policije in tožilstva protipravno – šlo naj bi za utajo davkov - prisvojila več kot milijardo tolarjev. Preiskava je sicer potekala več kot leto dni. V skladu z zakonom o kazenskem postopku so bili uporabljeni posebni ukrepi in metode dela kriminalistične policije.
Akcija državnega tožilstva, kljub nekaterim domnevam, ni povezana s finančno družbo Pompe, ki je v preiskavi zaradi prejemanja denarja iz stečajnih mas propadlih mariborskih podjetij.
O podrobnostih akcije naj bi na jutrišnji skupni tiskovni konferenci spregovorila predstavnik mariborske policijske uprave Ivo Usar in državni tožilec za posebne zadeve Boštjan Penko.