Neko noč, ko sem otrokoma pred spanjem bral pravljice je prišla na vrsto tista o mlinarju, ki je za knjigo mlin prodal. Zgodba pripoveduje o Primožu Trubarju, ki bi lahko živel precej nadstandardno življenje za tiste čase bil je mlinarjev sin. Na domačiji so bili precej dobro situirani, oče je bil tudi cerkveni ključar. Njegov sin je bil zelo nadarjen in ljudem je želel ponuditi več kot pa le moko. V pravljici ob koncu življenja proda celo lasten mlin, da bi lahko natisnil prvo knjigo v slovenskem jeziku. Nekaj dni kasneje sem govoril z avtorico knjige Mojicejo Podgoršek, ki je napisala kar 120 knjig za otroke. Od tu smo se podali na raziskovanje resnične mlinarjeve usode.
Del snemanja smo preživeli na Trubarjevi domačiji v Rašici pri Velikih Laščah. Skozi takratno zgodovino samega kraja nas je popeljal odličen poznavalec Andrej Perhaj. Le, če dobro razumeš tedanje življenje si lahko zastaviš prava vprašanja. Zakaj je oče Primoža pri 12ih letih želel za vedno poslati od doma? Kako je bilo torej živeti, ko je otroku v neznani tujini bolje kot, če bi ostal doma pri ljubeči materi. Neke noči so ga posedli v voz in ga poslali v Reko. Tam se je začela njegova nenavadna usoda.
Na Primoževo življenje je močno vplival njegov drugi oče, duhovni oče Peter Bonomo. Bonomo je do konca smrti ostal katolik vendar je prav zaradi njega Trubar postal protestant. Prvo slovensko knjigo je napisal šele pri 42ih, ko je bil v izgnanstvu v Nemčiji. Že v času svojega življenja je bil priljubljen tako doma kot v tujini. Bil je vizionar, ki je vedel, da je beseda močnejša kot meč. Njegova ideja je bila tudi, da bi lahko turške napade ustavili s prevodom biblije v turški jezik