Že dvajset let se ukvarjam s preprodajo starega orožja, pravi Helmut Mathe, s katerim smo se srečali v bližini Ljubeljskega prehoda, tam kjer so ga septembra 2001 zaradi suma nedovoljene prodaje orožja naši policisti tudi aretirali. "Sem strokovnjak za staro vojaško orožje. Če bi pogledali, kaj je bilo v tej pošiljki, gre za stvari, stare približno 50-60 let ali celo starejše," pojasnjuje Mathe.

Nikoli nisem imel težav z zakonom, nadaljuje Mathe, saj veljajo v Avstriji in tudi drugje za ljudi, ki se ukvarjajo z orožarskim poslom zelo stroga pravila. Licenco za trgovino z orožjem je težko dobiti, v Avstriji ima tako dovoljenje le nekaj ljudi. Samo ena napaka pomeni konec poslovanja, dodaja Mathe, in čez Slovenijo tokrat nisem prvič prevažal orožja. To je že tretja pošiljka, ki sem jo poslal, je pa prvi transport skozi luko Koper, ostali pa so šli s Hrvaške čez Slovenijo v Avstrijo, je povedal.
Zaradi administrativne napake, trdi Mathe in dejstva, da je transport orožja v Luko prispel prej od pričakovanega, sem ostal brez petdesetih ton pehotnega orožja, ki mi ga carina, kljub temu, da sem nedolžen, noče vrniti. "Dva meseca sem bil zaprt, tega ne bom pozabil. Čeprav so me oprostili vseh obtožb, carine tega ne zanima. Pošiljajo mi stvari, ki jih ne morem sprejeti," pravi.
Carinska uprava se, trdi Mathejev odvetnik Andrej Slivnik, kljub jasni zakonodaji in celo evropski sodni praksi še kar naprej spreneveda. V lastninsko pravico se namreč ne more poseči, v kolikor lastniku ni moč očitati krivde v zvezi s kršitvijo določenih predpisov, pravi Slivnik.
Mathe trdi, da mu je bila storjena ogromna moralna in materialna škoda. Poleg izgubljenega tovora v vrednosti 800 tisoč evrov je zaradi slovenskih obtožb tudi v Avstriji ostal brez licence in s tem možnosti za delo.