Slovenija

Trenja med ministrstvom in policijo

Ljubljana, 11. 05. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Priprava sprememb Zakona o policiji je med skupino notranjega ministrstva, ki jo vodi Vinko Gorenak, in vodstvom policije sprožila huda trenja. Policijska delovna skupina namreč nasprotuje ministrski, ki predlaga večji nadzor politike, torej politizacijo policije.

Priprava sprememb Zakona o policiji je sprožila nesoglasja
Priprava sprememb Zakona o policiji je sprožila nesoglasja FOTO: POP TV

S predlagano spremembo 2. člena zakona, ta je še v usklajevanju, Gorenakova delovna skupina daje večjo nadzorno funkcijo ministrstvu: odkrivalo in preiskovalo bi kazniva dejanja, katerih so osumljeni policisti, in s posebnimi inšpektorji, ki bi imeli policijska pooblastila, dodatno nadzorovalo njihovo delo. "Ne samo, da je nepotrebno, ampak se nikakor ne bo moglo izogniti očitku, da se policija ponovno politizira, to pa ne bi bilo dobro. To je slaba popotnica, ne samo za policijo, ampak nasploh za državo," je dejal Borut Likar, nekdanji državni sekretar na notranjem ministrstvu in nekdanji generalni direktor policije.

Z notranjega ministrstva so sporočili, da državni sekretar Vinko Gorenak na naša vprašanja ne bo odgovarjal, vprašati pa smo ga želeli, zakaj so spremembe Zakona o policiji sploh potrebne, pa tudi o njegovi dvoličnosti. "Ne strinjam se, da nekdo sedi štiri leta v ožjem kolegiju ministra Bohinca, pa nima mnenja, potem pa ima različna mnenja," pravi nekdanji generalni direktor policije Marko Pogorevc.

Nekdanji generalni direktor policije Marko Pogorevc
Nekdanji generalni direktor policije Marko Pogorevc FOTO: POP TV

Nasprotno mnenje kot danes je imel Gorenak tudi leta 1998. Vodil je skupino, ki je pripravljala Zakon o policiji, katerega namen je bil predvsem depolitizacija policije. Kot nam je potrdil takratni notranji minister Mirko Bandelj, je Gorenak še posebej zagovarjal nevmešavanje ministrstva v delo policije - kar so zagotovili z 2. členom zakona. "Hkrati pa dali možnost ministru, da ima nadzor nad delom, da se izogne očitku, da policija sama sebe nadzira, da sama sebi daje naloge in usmeritve," še dodaja Likar.

Zato ne vidi potreb po dodatnem nazoru, kot jih ne vidita niti nekdanja notranja ministra Bandelj in Bohinc, ki menita, da je uveljavljanje policije znotraj ministrstva vmešavanje politike v stroko in torej velik korak nazaj.