Slovenija

Todorović in Alijeski o izbrisanih

Ljubljana, 12. 01. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

O problemu izbrisanih smo se v studiju 24ur pogovarjali s predsednikom društva izbrisanih, gospodom Aleksandrom Tordorovićem in gospodom Ismetom Alijeskim.

Gospod Todorović, slišati je različne podatke o številu izbrisanih. Kot predsednika društva vas sprašujem, koliko jih je ta čas še brez slovenskega državljanstva?

Aleksander Todorović
Aleksander Todorović FOTO: POP TV

Todorović: Najprej je bilo, po priznanju Ministrstva za notranje zadeve, izbrisanih 18.305 oseb.Trenutno je mogoče 500, 1000, 2000 ljudi brez vsakih dokumentov. Do natančnih podatkov se ne moremo dokopati. Nimamo ne sredstev ne denarja, ne možnosti, da bi v Sloveniji to preiskali.

Gospod Alijeski, koliko časa ste v Sloveniji in kdaj ste dobili državljanstvo? Ste imeli pri tem kaj težav?

Alijeski: Jaz sem v Sloveniji že 41 let in pri pridobivanju državljanstva nisem imel nobenih težav. Kajti zaprosil sem v pravem času, ko je vlada izdala zakon o pridobivanju državljanstva.

Gospod Todorović, enako vprašanje: koliko časa ste že v Sloveniji?

Kaj ste počeli ta čas?

Todorović: V Sloveniji sem od leta 1984.

Leta 91 menda niste hoteli zaprositi za državljanstvo. Zakaj?

Todorović: Mislim, da to niti ni toliko pomembno, ker obstaja 18.305 razlogov in motivov, zakaj se ljudje niso odločali zaprositi za državljanstvo. Ampak tu je še ogromna skupina ljudi, ki so za državljanstvo zaprosili, pa ga niso dobili.

Zakaj Vi niste zaprosili?

Todorović: Jaz osebno zato, ker sem želel ostati tujec in država ni imela nobene pravice, da me kaznuje z odvzemom bivališča na moji lastni zemlji, v moji lastni hiši.

Mislite, da se vam je zgodila krivica? Ne glede na to, da niste zaprosili za državljastvo

Todorović: Seveda. Ker bi mi moral avtomatično pripasti status tujca, in točno vemo, kaj tujcem pripada in kaj ne. Tako pa sem bil v kategoriji ničla in izločen iz lastnega gospodinjstva.

V oddaji Trenja ste izjavili, da je slovenska država necivilizirana in da nočete biti njen državljan; zakaj si zdaj prizadevate za to?

Todorović: To pravite Vi, da sem to izjavil. Jaz tega nisem rekel, če boste pogledali, boste videli, da sem izjavil samo to, da so nekateri gospodje politiki necivilizirani, ker ta problem izbrisanih poznamo samo v Sloveniji.

Gospod Alijeski, kakšno je vaše mnenje o problemu izbrisanih?

Ismet Alijeski
Ismet Alijeski FOTO: POP TV

Alijeski: Če povem na kratko, lahko rečem samo tisto, kar sem povedal že v parlamentu. Nihče me ne more izbrisati, če se ne izbrišem sam. Namreč, ko govorimo o izbrisanih, se moramo vprašati, v kakšnem smislu in zakaj so izbrisani? Kajti, kolikor mi je znano, poleg teh 18.503, kolikor jih je gospod Todorović navedel kot izbrisanih, nihče danes ni omenil da živi še 190.000 ali pa 200.000 tistih, ki niso izbrisani.

Ampak, le-ti niso problem.

Alijeski: Niso problem, ampak se z njimi nihče ne ukvarja. Nihče se ne vpraša, zakaj so oni poiskali tisto, česar ni drugih 18.503.

Gospod Todorović, kaj pa menite o odškodninah, ki naj bi jih dobili izbrisani?

Todorović: Najprej o tem, da tisti, ki so zaprosili za državljanstvo, niso problem. Mi tudi ne bi bili problem, če bi država spoštovala lastne zakone in bi nam podelila status tujca. Našega lastnega prebivališče nam ne bi smeli odvzeti.

Kaj pa odškodnine?

Todorović: Odškodnine bodo verjetno simbolične in tudi moj osebni motiv niso odškodnine, ampak nekaj drugega.

Gospod Alijeski, morebitno odškodnino bodo plačali državljani Slovenije. Torej tudi vi. Se s tem strinjate?

Alijeski: Kar zadeva odškodnine, jaz ne morem govoriti o nobenih odškodninah. Kajti, kakšno odškodnino pa lahko zahtevam jaz v matični državi, ko me je s pridobitvijo državljanstva Republike Slovenije avtomatsko izbrisala iz seznama državljanov Makedonija. Tako, da nisem nikakor upravičen in nihče ni upravičen v tej državi zahtevati odškodnino za nekaj, česar sam ni storil.

Kako menita, se bo končal ta zaplet? Z referendumom?

Todorović: Jaz upam, da ne bo referenduma. Mi smo se trudili, da se problem ne bi internacionaliziral, ampak smo ga hoteli le aktualizirati v Sloveniji. Z referendumom pa gre ta problem verjetno v internacionalizacijo.

Alijeski: Jaz mislim, da je problem rešljiv na enostaven način, ki ga mora najti država skupaj s tistimi, ki so se izbrisali. Oziroma, če govorim s jezikom gospoda Todorovića, da jih je država izbrisala, potem mora le-ta tiste, katerim je naredila krivico, ponovno vpisati.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.