Poslanka SDS Mojca Škrinjar je v odzivu na včerajšnje proteste dejala, da je šlo za napad na demokracijo, napad na javno zdravstvo in lastnino. Dodala je, da je bilo njihovo delo včeraj ovirano zaradi nasilnih protestov ter da so se počutili ogrožene, ker se je nasilje pred parlamentom stopnjevalo. "To ni način za izražanje volje ljudi, načini so drugi. To je oster protest naše stranke proti takemu načinu izražanja mnenja," je dodala.
Poslanec SMC Gregor Perič je dejal, da v stranki podpirajo pravico do izražanja mnenja in protesta, a da je treba postaviti jasne meje in piko tam, kjer se ustvarja škoda in ovira delovanje institucij. Poudaril je, da bi si želel živeti v državi, v kateri se znamo zmeniti in nestrinjanje izraziti tako, da se nihče ne počuti ogroženega. "Dajemo jasno sporočilo, da obsojamo tovrstna dejanja, da ne želimo porabiti preveč energije z iskanjem krivca in da iščemo rešitve. Boljše rešitve kot cepljenje in testiranje na žalost ni."
Generalni sekretar stranke SAB Jernej Pavlič je prav tako dejal, da v stranki ostro obsojajo razgrajanje, uničevanje lastnine ter napade na DZ in policiste. "Kot kaže, je šlo za organizirano akcijo posameznikov, ki so izrabili miroljuben protest," je dodal. V stranki so že vložili zahtevo za sklic odbora za zdravstvo, in sicer zahtevajo ukinitev treh mest, kjer je zahtevan PCT, saj je tam po njihovem mnenju neživljenjski in ga ni mogoče izpolnjevati. To je PCT za obisk zdravnika, za javni promet in za dostop do bencinskih črpalk.
Vodja poslanske skupine NSi Jožef Horvat je v odzivu dejal, da je smrtonosni virus v nas vnesel veliko nezadovoljstva, jeze, strahu in iskanje dežurnega krivca. Strinja se z mirnim načinom izražanja nezadovoljstva, "ampak včeraj smo videli nekaj drugega kot mirno izražanje nezadovoljstva." "Včerajšnja brutalna dejanja, huliganstvo in napadi na policiste so v posmeh tudi tistim, ki so zaradi virusa izgubili najdražje," je še dodal.
Vodja poslanske skupine SD Matjaž Han je v odzivu dejal, da bi včerajšnje proteste delil na dve plati. "Kot demokrat in politik zmeraj podpiram mirne proteste, ljudi, ki izražajo svoje stališče in povedo politiki svoje poglede. Drugi del, ki ga absolutno zavračam, pa je preprosto huliganstvo, tisti, ki izrabijo mirne proteste. Vsi ti razgrajači imajo priimek in ime in upam, da bodo naše institucije ukrepale." Izjave ministra za notranje zadeve Aleša Hojsa, ki je proteste povezal s t. i. levim fašizmom, ni želel komentirati. Dodal pa je, da tako Hojs kot podobni politiki s svojimi dejanji poslabšujejo že tako slabo situacijo. "Raje se spomnimo na tiste, ki ležijo v bolnišnici, na medicinske sestre in tiste, ki pregorevajo v službah ob delu s covidnimi bolniki."
V Levici menijo, da imamo po včerajšnjih dogodkih dva razloga za skrb. Prvi razlog je ogromno nezadovoljstvo v družbi, ki se je včeraj sprevrglo v nasilne izgrede. Drugi razlog za skrb pa je odziv vlade, ki je v svojem prepoznavnem slogu ob vsem skupaj zamahnila z roko in izgrede naprtila opozicijskim strankam, je prepričan koordinator stranke Luka Mesec. Čeprav podpira cepljenje, daje protestnikom v določenih točkah prav. " Vlada se je uvajanja strogega pogoja PCT lotila na silo in čez noč, brez premisleka. Tako so ljudi, ki se do danes niso cepili, čez noč odrezali od dostopa do bolnišnic, centrov za socialno delo, življenjsko pomembnih storitev. Ljudje, ki se danes odločijo za cepljenje, bodo pogoj PCT izpolnjevali šele čez nekaj tednov. In testiranje, ki ni brezplačno, a je v vseh teh primerih obvezno, bo po žepu najbolj udarilo revne." "Včerajšnji protesti so bili ogledalo te oblasti, v katerem pa se noče videti. Najlaže ga je razbiti in si izmisliti še eno teorijo zarote," je še dodal.
Tudi v LMŠ obsojajo nasilje med sredinim protestom. Predsednik stranke in poslanec Marjan Šarec ob tem ugotavlja, da v ljudeh "že dolgo časa vre", k takšnim razmeram pa je z napačno komunikacijo veliko pripomogla vlada. Šarec je prepričan, da izražanje nestrinjanja, kakršno se je dogajalo v sredo, ni prava pot. Po njegovih besedah je vsak protest legitimen, vendar mora biti v okviru demokratičnih norm. O pogoju PCT pa je Šarec dejal, da velja tudi v drugih evropskih državah. A vladi ob tem očita napačno komunikacijo in pristop ter sprejemanje odlokov čez noč, kar ne prispeva k zaupanju v institucije. Če bi vlada odloke pripravila na demokratičen in ustavno nesporen način, bi jih tudi ljudje drugače sprejemali, je prepričan.
Poslanska skupina DeSUS je sredin protest ostro obsodila in zapisala, da izražanje nestrpnosti, vandalizem in sovražni govor v sodobni družbi ne bi smeli imeti prostora. Dodali so, da je bil shod "poskus posameznikov, da bi v času ene največjih zdravstvenih kriz med ljudi vnesli delitve in nezaupanje". Dodali so še, da sta svoboda izražanja in pravica do mirnega zbiranja v demokratični družbi temeljni pravici. "Žal pa smo bili včeraj priča vse prej kot mirnemu izražanju mnenja. Pohvaliti moramo naše policiste, ki so odlično opravili svoje delo. Verjamemo, da bodo pristojni organi tudi ustrezno obravnavali organizatorje, odgovorne za ta dogodek," so še zapisali v poslanski skupini DeSUS.
Odzval se je tudi predsednik republike Borut Pahor. "Dialog in protesti ja, nasilje ne. Glede tega moramo biti popolnoma enotni, ker nasilje ogroža vse nas. Vsa različna stališča lahko svobodno izrazimo le na dostojen in miren način," je poudaril in dodal: "Vselej sem pripravljen na dialog o vseh pomembnih vprašanjih za našo skupnost. Razumem tudi, da smo spričo težav in omejitev, ki jih virus prinaša v naša življenja, vsi utrujeni in marsikomu zmanjka potrpljenja. Vendarle pa od sogovornikov upravičeno pričakujem, da se bodo odrekli vsakršnemu nasilju."
KOMENTARJI (543)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.