Ministrica za notranje zadeve Vesna Györkös Žnidar je uspešno prestala interpelacijo, ki jo je podprlo 25 poslancev, proti pa je glasovalo 50 poslancev. Ministrico so podprli v koalicijskih vrstah, za njen odhod pa so se zavzeli v SDS, NSi in ZL. Iz poslanske skupine nepovezanih poslancev je glasoval le Bojan Dobovšek in interpelacijo podprl.
Ministrica zadovoljna
Ministrica je zadovoljna s podporo poslancev pri interpelaciji. Veseli jo, da je poslancem uspela pojasniti, da je policija v očitanem primeru ravnala zakonito in ni podlage za njeno odgovornost.
Na vprašanje poslanca SDS Vinka Gorenaka, zakaj Ramusha Haradinaja niso pridržali v kateri drugi državi, pa je odgovorila, da so to večkrat pojasnili in da gre za različne pravne ureditve. Sistem, kot ga imamo, se je vpeljalo leta 2009 in Interpol ga prepoznava kot dobro prakso, je poudarila.
Dodala je še, da policija dela dobro in je tudi s tem primerom pokazala, da je sposobna varovati schengensko mejo. "Gre za standardizirane postopke in ne policiji ne meni ni česarkoli očitati," je povedala v izjavi po glasovanju v DZ.
Zakaj interpelacija?
Ministrica se je danes morala zagovarjati za ravnanje pristojnih organov ob aretaciji nekdanjega kosovskega premierja Ramusha Haradinaja. Poslanci SDS, ki so interpelacijo vložili, so ji pripisali odgovornost za politične in gospodarske posledice, ki jih je državi zadala ta aretacija, in zmanjšanje mednarodnega ugleda Slovenije.
Haradinaja so 17. junija na podlagi tiralice srbskega Interpola iz leta 2004 aretirali na ljubljanskem letališču. Po zaslišanju pred preiskovalnim sodnikom in po ustni noti Prištine, namenjeni zunanjemu ministrstvu, so ga sicer izpustili na prostost in mu vrnili odvzeti potni list, kljub temu pa je dogodek razburkal odnose med Kosovom in Slovenijo.
Kako se je ministrica zagovarjala?
Kot je v odgovoru na interpelacijo, ki so jo vložili poslanci SDS, dejala ministrica, v interpelaciji sploh niso definirani očitki o kršitvi zakonodaje, napaki ali prekoračitvi pooblastil. Zato danes o njeni odgovornosti sploh ne morejo razpravljati. Policija je ob aretaciji nekdanjega kosovskega premierja Haradinaja ravnala zakonito, strokovno in apolitično, poudarja Györkös Žnidarjeva, ki opozarja, da so predlagatelji, zato da bi diskreditirali njo, pripravljeni diskreditirati celotno policijo. Po njenih besedah gre za popoln politični konstrukt z namenom rušenja koalicije in poskusa prevzema oblasti.
Kot meni, je interpelirana zato, ker se policija uspešno sooča z migracijskimi pritiski, ker je policiji zagotovila dodatna sredstva in ker želi celovito urediti delovne pogoje in status policistom in ker se politično ne vmešava v delo policije. "Če je to moj greh, sem nanj ponosna in ga v celoti prevzamem," je še dejala.
Pojasnila je še, da je imel Haradinaj, ko so mu policisti odvzeli prostost, pri sebi potni list s turističnim vizumom, poleg tega pa se ni skliceval na diplomatsko imuniteto in ni navedel, da se vrača z mednarodne diplomatske misije. Ker je bilo v Interpolovi bazi zoper njega zabeleženo mednarodno iskanje, so mu odvzeli prostost in ga privedli k preiskovalnemu sodniku. S tem je policija izvršila svojo nalogo, kot to določa zakon o kazenskem postopku, je pojasnila.
Po njenih besedah ima policija med izvajanjem tiralic zelo omejene pristojnosti in nima možnosti odločanja, saj je to v diskreciji pravosodnih organov. Zato je poudarja, da je ravnala zakonito in strokovno. Ministrica je tudi zavrnila očitke o zmanjšanju ugleda države ter politični in gospodarski škodi.
Cerar: Ministrica dela, zato se je ne vidi toliko pred kamero
Premier Miro Cerar je komentiral očitke glede nepojavljanja ministrice v javnosti. Če se nekoga ne vidi, to ne pomeni, da ni aktiven, je pojasnil. Po njegovih besedah so ravno tisti, ki stalno nastopajo pred kamero, velikokrat tisti, ki malo delajo. "Ministrica dela, zato se je ne vidi toliko pred kamero," je dodal in poudaril, da morajo koordinirati zelo zahtevne operacije, biti v stiku s tujino, sprejemati politične odločitve. "To je naloga ministrice, ne pa poziranje pred kamero," je poudaril in dodal, da se ministrica pojavi na novinarskih konferencah.
Da je interpelacija zoper notranjo ministrico povsem neutemeljena, je v izjavi novinarjem ob robu seje dejal tudi minister za zunanje zadeve in prvak DeSUS Karl Erjavec. Slovenije je po njegovih besedah v primeru Haradinaja ravnala v skladu z zakoni, zato mu je žal, da so v SDS vložili interpelacijo. "Danes bomo očitno izgubili še en dan, namesto da bi se ukvarjali z realnimi težavami, kot je begunska kriza, ki še vedno grozi," je še dejal.
KOMENTARJI (1397)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.