Slovenija

'To bo še večja konkurenca tistim, ki delajo'

Ljubljana, 05. 01. 2011 12.05 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

V Neodvisnosti so želeli zbirati le podpise za referendum o pokojninski reformi, malo delo pa jih sprva ni motilo. A nato so spoznali, da bodo zaradi malega dela delodajalci raje zaposlovali študente.

Malo delo naj bi povečalo konkurenco, krajše pa bi potegnili delavci.
Malo delo naj bi povečalo konkurenco, krajše pa bi potegnili delavci. FOTO: Reuters

V Konfederaciji novih sindikatov Slovenije Neodvisnost so bili po besedah njenega predsednika Draga Lombarja sprva proti zbiranju podpisov za referendum o malem delu. Menili so namreč, da imajo največjo korist od študentskega dela študentski servisi. Vendar so se v torek odločili, da se bodo vključili v zbiranje podpisov. Prevladalo je namreč prepričanje, da bodo delodajalci raje zaposlovali študente, ki bodo konkurenca delavcem. "To bo še večja konkurenca tistim, ki delajo," je dejal Lombar. Zakon je treba po njegovih besedah vrniti v zakonodajni postopek in se znova lotiti nekaterih njegovih delov.

Glede zbiranja podpisov za referendum o pokojninski reformi pa Lombar ocenjuje, da bodo še pred napovedano izredno sejo državnega zbora, ki naj bi bila prihodnji teden, zbrali potrebnih 40 tisoč podpisov.

'Če volivci zavrnejo reformo, naj vlada odstopi'

Lombar je prepričan, da se vlada požvižga na socialno partnerstvo in dialog.
Lombar je prepričan, da se vlada požvižga na socialno partnerstvo in dialog. FOTO: Miro Majcen

Pravi, da bi morala vlada v primeru, če bodo volivci na referendumu zavrnili uveljavitev reforme, odstopiti. "Take vlade ne potrebujemo," je dejal. Pri tem opozarja, da koalicijska pogodba ne govori o pokojninski reformi. "To je prišlo naknadno na zahtevo Bruslja in OECD," je poudaril.

Tako kot v ostalih šestih sindikalnih centralah tudi v Neodvisnosti izražajo nezadovoljstvo s socialnim dogovarjanjem. Zakonski predlogi gredo v zakonodajni postopek brez soglasja socialnih partnerjev, opozarjajo. "Vlada se požvižga na socialno partnerstvo in na socialni dialog," je dejal Lombar.

Po njegovi napovedi bodo na Ekonomsko-socialnem svetu (ESS) zahtevali obravnavo vprašanja socialnega dialoga, zavzeli pa se bodo tudi za spremembo pravilnika o delovanju ESS. Zdaj se namreč odločitve po njegovi oceni sprejemajo po načelu moči, ne pa s konsenzom.

Začetek zbiranja podpisov za referendum o pokojninski reformi bo v četrtek, medtem ko so jih za referendum o zakonu o malem delu začeli zbirati že v ponedeljek.

Gibanje za dostojno delo: Svetlik zavaja!

Potem ko je minister za delo, družino in socialne zadeve Ivan Svetlik ob začetku zbiranja podpisov za referendum o zakonu o malem delu menil, da je to nepotrebno, je Gibanje za dostojno delo in socialno družbo, ki je prevzelo koordinacijo in organizacijo zbiranja podpisov, zavrnilo nekatere njegove navedbe o koristnih plateh zakona. Ocenilo jih je kot nepravilne in zavajajoče.

"Malo delo študentu ne daje nobenih dodatnih pravic razen diskriminatornega obravnavanja vplačevanja v pokojninsko blagajno, kjer bo po šestih letih malega dela, če bo seveda polno izkoristil kvote, dobil priznano zgolj eno leto delovne dobe," so zapisali.

Če bi trditev, da obseg študentskega dela predstavlja polnih 30.000 zaposlitev, držala, potem bi to pomenilo, da bi po zakonu o malem delu vsak mali delavec povprečno opravil v letu 36 različnih del pri več različnih delodajalcih. Gibanje za dostojno delo

Ob ministrovih navedbah, da bo malo delo omogočalo pridobitev delovnih izkušenj, opozarjajo, da je za vsako zahtevnejše delo potrebno uvajanje. "Kdo bo dva meseca uvajal malega delavca, da bo potem samo en ali dva meseca lahko delal?" se sprašujejo.

Na navedbe, da bo prek malega dela možno zbrati več sredstev za štipendije in študentske domove, odgovarjajo, da štirikrat več upravičencev za dve tretjini manj razpoložljivih del pomeni izjemno zmanjšanje koncesijskih dajatev za štipendije. Ministrstvo za delo po njihovi oceni "nima nobenih realnih podlag in projekcij učinkov, saj sicer ne bi zavajali s takšnimi nerealnimi hipotezami".

Ministrove navedbe o študentskem delu, ki danes obsega približno 30.000 delovnih mest, pa komentirajo z opozorilom, da je ta izračun narejen na številu delovnih ur, ki jih opravi 150.482 dijakov in študentov pri opravljanju 1.150.000 različnih del, kot je bilo izdanih napotnic v letu 2008. Iz tega sledi, da se opravi veliko različnih del pri različnih delodajalcih, so izpostavili.

Ministrstvo: Neupravičeno nas napadajo

Na ministrstvu za delo opozarjajo, da jih omenjeno gibanje neupravičeno napada, saj imajo argumenti, ki jih navajajo v prid zakonu o malem delu, podlago v analizah in študijah. "Vse, kar smo povedali o zakonu o malem delu, drži," je dejal vodja sektorja za programe zaposlovanja na ministrstvu Zoran Kotolenko.

Zakon po njegovem pomeni korak naprej v primerjavi z zdajšnjim študentskim delom. Za tiste, ki bodo malo delo opravljali, pa bo prinesel več pravic. Malo delo bodo po njegovem pojasnilu opravljale le določene skupine prebivalstva in le občasno.

Opozoril je še na to, da se je status študenta kljub krizi celo izboljšal. "Zaradi dviga cenzusa smo zagotovili veliko večje število državnih štipendij in začeli jih bomo izplačevati, še preden bo začel veljati zakon o malem delu," je poudaril.

Velika večina študentov bo lahko delala še naprej, je zagotovil. Težave z zakonom o malem delu pa imajo študentski servisi, ker bodo ob velik zaslužek, študentske organizacije, ki se jim bodo sredstva zmanjšala in se delila bolj pregledno na razpisih, ter tisti, ki so bili študenti le fiktivno, v resnici pa so 40 ur na teden delali, je še dejal Kotolenko.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (29)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

kimg
06. 01. 2011 12.04
Če bi to, kar Svetlik očita študentom res držalo se ne bi tako krčevito oklepal zbirokratiziranega modela malega dela. Vsak ki ima trohico razuma mu je jasno, da bo po novem še več napotnic, še več zlorab, še več neplačil in posledično še manj rednih služb. Saj bodo lahko podjetja menjavala male delavce ko ponošene gate, sedaj firme tega ne morejo, ker je študentov komaj dobrih 100.000, malih delavcov bo pa več kot milijon!
myworld
06. 01. 2011 10.52
res bo malo dela, ker bodo vse tujci pobral! kdo je volil te nesposobneže?! naj naredijo zakon, da ima minister omejeno plačo na povprečno slovensko plačo, pa bomo vidl kdo bi bil minister.. res sramotno,.. gremo vsi oddat podpise..
zaposlena
06. 01. 2011 10.26
Danes: - 150.000 dijakov in študentov, milijon napotnic, - 84 milijonov ur opravljenega dela, - 3% trga dela - nič pokojnine - se ne splača delati mimo napotnice, vse evidentirano. Z malim delom: - 150.000 dijakov in študentov, 200.000 vitalnih upokojencev, 100.000 obupanih brezposlenih ? neaktivnih oseb (izbrisanih iz evidenc ZRSZ) ? državljanov EU (Romuni, Bolgari,...) - dovoljenih z zakonom 667 milijonov ur malega dela - lahko zamenja do 30% trga rednih zaposlitev - na vsakih 5 "polnih let" malega dela 1 leto delovne dobe - nič pokojnine - zaradi 35% obdavčitve se zelo splača delat na črno, napotnica pa je primerno kritje. P.s. A ni čudno, da niso malo delo uvedle kar vse države EU, če je tako super? In v Nemčiji ne vejo, kako bi se ga znebili, ker se je že tako zažrlo v sistem, da nima nobeden politik jajc, da bi kapitalu odvzel poceni delavce. Ene 30 krat so zakon že novelirali, pa še vedno niso zadovoljni. Aleluja, "krasni novi svet" tlačanov in gospode!
korintos1
06. 01. 2011 08.45
pajek: pa referenduma se udeleži. To ima samo Slovenija. Pa Semoliča tudi. V demokratičnih državah je demokracija malo drugačna, tam za tako norost ljudje po viliščih ne hodijo.
korintos1
06. 01. 2011 08.41
palek1985 Star 25 let, pa delaš kot nor. To si sam reko. Tvoji starši ja. Poforumu drkat zjutraj ob polosmih pa ni delo.
pajek1985
06. 01. 2011 07.39
pa to hočejo kr na hiter neke zakone uvajat brez odobravanja ljudi,a to ti je demokracija?kolk tisoč stvari nam je vlada že "vsilila"da bo bolš,pa ne vem kaj,.pa je blo?25let sem star,delam ko nor,služba za ned.čas,pop.pomagam starim ljudem,k itak nimajo nič,nbenga,ušivo penzijo,.in kaj?da bi šou zase žvet,še pr starših komi žvim s tem drobižem,.lepo je govorit s polno ritjo na toplem,.odstrel sam
smehec
06. 01. 2011 07.34
nehejte se vsi skupaj zgovarjat na državo! Kdor hoče delat, se ne pritožuje in mislim da za take dela zmanjkalo ne bo. Če pa nekateri nočejo delat, bojo pa iskali 1000 in 1 razlog da jim opravičeno ne bo treba. Resda je Pahorjeva vlada oklestila samo male ljudi. S tem mislim delavce, kmete in upokojence. Sem pa ne spadajo nekateri (glasni) študentje, ki do 30. živijo pri mamah, ker so nesposobni prevzet odgovornost in si ustvarit družino in življenje ter rajši hodijo na razna potovanja, zabave in popivanja. Kdor dela, nima cajta vpit! Kar pa se tiče države pa sem mnenja da naj si najprej zmanjša svojo skledo in potem, ko bodo opazili da zaradi tega raji ostaja veliko denarja se izmišluje davke in razne reforme.
nlpolog
06. 01. 2011 06.49
Vse to so mešani občutki,vsak vleče svoj prav če pa vlada ni zmožna sama nekaj pametnega naredit,jih pa nezanima kako bo živel narod,če do sedaj niso nič pametnega naredili pol nebijo nigdar...
Danny Veliki
05. 01. 2011 21.59
Haha,ko natipkam link do predloga zakona o malem delu me pod komentarjem opozori :Komentar vsebuje neprimerne besede. Prosimo, spremenite besedilo. Torej me sam portal omejuje in mi ne pusti,da bi predstavil dejansko stanje.Ali mi 24ur preprečuje objavo resnice? Malo se zamislite.
wizeman
05. 01. 2011 21.33
Ups, namesto "davek" mora stati "zakon" Se pardoniram.
wizeman
05. 01. 2011 21.32
Hja, in to je referendumski turizem pri nas. Peščica ljudi, ki nima pojma, o čem glasuje, pri nas "sprejema zakone". Res je kar trdijo desni - smo popolna banana republika. Vsak ki pride na referendum, bi moral podpisati izjavo, da je seznanjen z vsebino zakona, o katerem odloča. Določen procent bi z vzorčenjem izbrali in jih na hitrem izpitu preverili, koliko poznajo omenjen davek. Potem pa za tiste, ki nimajo pojma seveda kazni za podpis krive izjave.
proofreader
05. 01. 2011 20.20
Proti zakonu so tisti, ki ga niso prebrali. Zakon je namreč dabest, ful kul členi so notri.
smeh-lol
05. 01. 2011 17.42
Se vidi da res skoraj noben ni prebral zakona. Zakon uveljavlja: - delodajalci bodo lahko v sklopu malega dela zaposlili samo 30% svoje delovne sile (trenutno nekateri zaposlujejo 100%) - posamezen delavec bo lahko opravil največ 728 ur malega dela na leto, to so dobri 4 meseci polnega delovnega časa (trenutno delajo študenti in "študenti" od 1600 do dobrih 2000 ur na leto) - zaposleni v sklopu malega dela ne bodo smeli opravljati sistemiziranega dela, ki predvideno trajno poteka več kot 14ur na teden (trenutno ni omejitve) - tudi če bi delodajalci hoteli najemati pretežno delovno silo v sklopu malega dela, jim to preprečuje 30% odstotek in časovna ureditev glede vrste dela, ki ga lahko opravljajo v tem sklopu (resna delovna mesta bi se sprostila za delavce, medtem ko bi študenti, upokojenci in nezaposleni opravljali "malenkostna" dela) - nezaposleni, ob opravljanju malega dela, bodo tudi morali iskati trajno zaposlitev preko Centra za socialno delo, kot to delajo zdaj, in bodo upravičeni do dodatnega šolanja in usposabljanja - tujci so že zdaj zastojn delovna sila - študentska organizacija bo dobila drastično manj denarja za nakup jaht in poslovanja z Ultro - študenti bodo lahko z zasluženim denarjem preživeli čas študija (živeti od njega ne bo mogoče, to kar zdaj počne nemalo "študentov")
Musti
05. 01. 2011 17.36
Musti 05.01.2011, 13:42 -6 Naslov je totalna laž :: 'To bo še večja konkurenca tistim, ki delajo' LAŽ. V obstoječem sistemu lahko podjetje nadomesti redne zaposlitve s 7% deležem študentarije v svoji dejavnosti. V novem zakonu o malem delu je to samo 2%. Kdo potem odžira delo ljudem ki imajo željo pridobiti redno zaposlitev? Študentje niti ne veste kaj govori zakon. Ljudje ki so vas zrevoltirali pa delujejo samo proti vladi. Vsebine ne poznajo. Musti 05.01.2011, 13:42 -6 Naslov je totalna laž :: 'To bo še večja konkurenca tistim, ki delajo' LAŽ. V obstoječem sistemu lahko podjetje nadomesti redne zaposlitve s 7% deležem študentarije v svoji dejavnosti. V novem zakonu o malem delu je to samo 2%. Kdo potem odžira delo ljudem ki imajo željo pridobiti redno zaposlitev? Študentje niti ne veste kaj govori zakon. Ljudje ki so vas zrevoltirali pa delujejo samo proti vladi. Vsebine ne poznajo. Vsi ki ste mi dali minuse lajate v prazno, dejanska vsebina vam ni poznana, ker ste preleni da bi si jo prebral. Lajate samo zato ker lahko. In ko napišem resnico o % dela študentarije je to za vas laž oziroma se nočete sprijaznit s tem da čas študija je za štidirat, ne pa delat do 30-ega leta in nikolči končat fakultete. lenuharji študentski, razen seveda izjem ki gredo res doštudirat in ti imajo tudi dobre zaposlitve. Izjema pa potrjuje pravilo.
Adolph
05. 01. 2011 17.31
Butasti Slovenci, seveda je potrebno spostovati zahteve EU, saj ste njen clan . . .. ..
mmore
05. 01. 2011 16.25
Marja99 podpišem se pod tvoj komentar! Škoda, ker večina tistih, ki so za ta zakon gledajo samo skozi študentske servise, za katere se tako, tisti, ki so za ta zakon in tisti, ki so proti strinjajo/mo, da ne delujejo vredu. Ampak škoda, ker si ne vzame nobeden več kot 5 min časa in si prebere zakon, ter razmisli o posledicah(dobrih in slabih) do katerih bo s sprejetjem tega zakona prišlo. Medijem pa vsaka čast, da pokažejo tistih par "študentov" z bmw-ji(atekovimi) in ne tiste v študentskih domovih in majhnih stanovanjih!
Marja99
05. 01. 2011 15.14
DarthRevan, sam si dobro odgovoril na svoje izhodišče - zdaj študenti odžirajo delovna mesta iskalcem zaposlitve (kao) -, z malim delom jih bodo pa mali delavci, ki jih bo veliko več (brezboselni 100.000, upokojenci 500.000, nekativne osebe ?, državljani EU - tudi Romuni, Bolgari, kmalu Hrvati). E, vidiš, vse to ti bo delalo na napotnice - zakaj za vraga - bi podjetja redno zaposlila? Danes je študentskega dela 3%, malega dela pa zakon dovoljuje 30% trga dela !!!!! Tudi delo za določen čas je blo včasih izjema, no, pa ga danes poglejte, kako z veseljem ga podjetja uporabljajo! ne pozabite, da ima vlada in Svetlik eno celo stavbo PR aparata, ki preko TV im drugih medijev šopa laži, ki jim nekateri tako nasedate. Žal.
DarthRevan
05. 01. 2011 15.04
Ta zakon je....hja. Rešil bo problematiko dejstva, da študenti "kradejo" delovna mesta iskalcem zaposlitve (kaj bom jaz redno zaposlil človeka, predrago je, raje vzamem za isto delovno mesto študenta prek servisa, pa imam s tem veliko manj izdatkov!). Vse ostalo je pa bolj tako....čudno.
kimg
05. 01. 2011 14.47
Podpisi bodo zbrani in ta predlagani zakon bo na referendumo padel. Svetlik je podkupljen teoretik, ki nikoli v življenju ni delal, niti ene same minute, sedaj pa piše zakone o trgu dela. Ta zakon je napaka in bo še več ljudi peljal v revščino in bedo. Proti malemu delu!
kimg
05. 01. 2011 14.47
Podpisi bodo zbrani in ta predlagani zakon bo na referendumo padel. Svetlik je podkupljen teoretik, ki nikoli v življenju ni delal, niti ene same minute, sedaj pa piše zakone o trgu dela. Ta zakon je napaka in bo še več ljudi peljal v revščino in bedo. Proti malemu delu!