Potem ko je pred dnevi na dan prišla novica, da se je Republika Srbija pogodila z Jovanko Broz, vdovo nekdanjega predsednika Jugoslavije Josipa Broza Tita, o dostopu do dveh in pol milijarde dolarjev, je poslanec SDS Jožef Jerovšek na ministre slovenske vlade o tem naslovil poslansko vprašanje. Ministra za zunanje zadeve Samuela Žbogarja, ministra za finance Francija Križaniča in ministrico za notranje zadeve Katarino Kresal tako sprašuje, ali so sprožili vse potrebne postopke za dostop Republike Slovenije do 16,39 odstotka tega denarja, ki naj bi nam pripadal na podlagi sukcesijskega delitvenega sporazuma.
Omenjena poltretja milijarda dolarjev naj bi zaenkrat še počivala na švicarskih bankah na ime nekdanjega dosmrtnega predsednika SFRJ, kamor naj bi ga naložile jugoslovanske finančne institucije. "Očitno gre za sredstva, ki bi morala biti po vseh kriterijih del sukcesije,“ še piše Jerovšek.
"Sredstva so se očitno na švicarske račune nalagala direktno iz proračuna bivše skupne države, saj nam je propagandni stroj takratnega režima pogosto sporočal, da predsednik Tito zaradi svoje skromnosti ne prejema nobene plače. Uradno je bil edini funkcionar brez plače, zato tudi ne more iti za sredstva iz naslova prihrankov,“ je prepričan poslanec SDS. "Očitno gre za sporazum, ki omogoča Republiki Srbiji dostop do finančnih virov bivše zvezne države Jugoslavije. Pri tem bo za logistično pomoč in lažji dostop do sredstev nagrajena tudi Titova vdova Jovanka Broz.“
Ob tem Jerovška še zanima, ali je bilo "prikrivanje tega denarja in barantanje z njim vzrok za oviranje in onemogočanje dostopa do jugoslovanskih arhivov v letih po sukcesijskem sporazumu s strani takratne slovenske vlade, na kar je novembra 2003 opozoril tedanji direktor Arhiva Republike Slovenije dr. (Vladimir) Žumer“. Sprašuje se še, ali je bila Žumerjeva hitra razrešitev po navedenem intervjuju, v katerem je razkril omenjene nepravilnosti, "kakor koli povezana z vprašanjem prikritih finančnih sredstev, ki bi se tudi morala deliti“.
Jerovšek ob tem povzema nekatere medije, ki so pisali, da se je za prenos tega denarja v Srbijo poskušal dogovoriti že nekdanji srbski predsednik Slobodan Milošević, tožilka Carla del Ponte pa je pred leti izjavila, da haaško sodišče preiskuje finančne transakcije Miloševićevega režima preko Slovenije. "Sprašujem, ali je šlo pri teh skrivnostnih formulacijah za fantomski denar? Ali se je tedaj zanimala za povezane osebe v Sloveniji?“ zanima Jerovška, ki še piše, da naj bo njegovo poslansko vprašanje hkrati tudi pobuda, da Slovenija povzame vse korake za vračilo teh sredstev v integralni proračun.
KOMENTARJI (84)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.