V Sindikatu zdravstva Slovenije (SPUKC) niso navdušeni nad sobotnim parafiranjem sporazuma med ministrstvom za zdravje in sindikatom Fides.
"Tisti, ki so čakalne vrste ustvarili, bodo zdaj dobili nagrado, če jih skrajšajo. Seveda bodo morali zaradi tega delati več, a bodo lahko brez skrbi, saj bodo več tudi plačani. Ker pa nihče pri tem ne omenja ostalih profilov v zdravstvu, torej medicinskih sester, strežnic, vzdrževalcev, zdravstvenih administratork itd., lahko torej upravičeno domnevamo, da bodo zdravniki v času, ko bodo dodatno delali, zato da se bodo čakalne vrste skrajševale, tudi sami čistili operacijske sobe, iskali kartoteke, asistirali in opravljali vse drugo delo, zaradi katerega lahko delovni proces v zdravstvu sploh teče?" so zapisali v sporočilu za javnost.
Ker samo v takem primeru je jasno, zakaj je ministrstvo tako velikodušno pripravljeno nagraditi zdravnike, ostalo osebje pa lahko mirno spregleda, še dodajajo. "Skoraj ne verjamemo, da je ministrica s tem hotela povedati, da so v zdravstvu pomembni le zdravniki, ostali pa naj kar delajo malo več, ker ničesar ne prispevajo niti k zdravstvu niti k čakalnim vrstam. Ali pač?" sprašujejo.
Mladi zdravniki: Te izjave so lažne in zlonamerne
Na izjave SPUKC so se že odzvali mladi zdravniki, ki so sporočili, da podpirajo prizadevanja drugih sindikatov, vključno s SPUKC, za izboljšanje delovnih pogojev in boljše nagrajevanje vseh zdravstvenih profilov. "Težko pa razumemo tak odziv SPUKC na dosežen sporazum med Vlado in Fidesom, ki vsebuje lažne in zlonamerne izjave."
Kot pravijo, zdravniki niso odgovorni za nastanek čakalnih dob. Z njimi se srečujejo v najrazvitejših državah sveta, kjer imajo veliko več zdravnikov, ki opravijo veliko manj pregledov od slovenskih kolegov. "Se pa v teh državah ne srečujejo s podtikanji, da so za čakalne dobe odgovorni zdravniki, saj se deležniki v zdravstvu zavedajo, da je za nastanek čakalnih dob najbolj odgovorna zdravstvena politika, ki ima v rokah škarje in platno pri ustvarjanju zdravstvene zakonodaje in pri formiranju zdravstvene organizacijske strukture."
Poudarili so, da omenjen sporazum primarno ureja standarde in normative za zdravniške poklice, ki so rezultat dolgoletnih pogajanj in obsežnih analiz, podkrepljenih s tujimi primerjavami. Čakalnih dob in višje kakovosti zdravstvene obravnave se namreč ni mogoče lotiti brez uveljavitve standardov in normativov, variabilnega nagrajevanja in enakomerno razporejenostjo zdravstvenega kadra za vse prebivalce. Sprejeta prizadevanja so vezana na zdravstveni tim, saj je delo v zdravstvu timsko in ne individualno.
"Zdravniki ves čas opozarjamo, da je treba v plačni sistem vpeljati plačevanje po uspešnosti. Tega trenutni enotni plačni sistem, ki ga tako vztrajno zagovarjajo vsi sindikati (vključno s SPUKC), žal ne omogoča. Zato štejemo projekt variabilnega nagrajevanja kot odlično priložnost, da tudi drugi javni uslužbenci uvidijo tak način kot pravo pot za nagrajevanje vseh tistih (ne zgolj zdravnikov), ki bodo s svojim delom doprinesli koristi uporabnikom storitev - našim bolnikom."
Zato pozdravljajo vse vladne in sindikalne aktivnosti, ki bodo omogočile, da bo prav vsak zaposleni vedel, na kakšen način in v kolikšnem obsegu mora prinesti korist uporabnikom, pacientom, da bo v zameno prejel finančno spodbudo. Variabilni del plačila pa je element, ki bo moral postati stalnica za vse poklicne skupine. "V upanju na nadaljnje dobro sodelovanje pozdravljamo vse zaposlene v zdravstvu. Prepričani smo, da se bo z delom po normativih to sodelovanje le še krepilo," so še zapisali.
Kot je znano, sta ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc in predsednik zdravniškega sindikata Fides Konrad Kuštrin včeraj zvečer po celodnevnem usklajevanju besedila vendarle parafirala sporazum o začasni prekinitvi zdravniške stavke. Ta poleg projekta skrajševanja čakalnih dob obsega aneks h kolektivni pogodbi za zdravnike in zobozdravnike, v katerem so na novo ovrednotena delovna mesta specializantov, višjih zdravnikov in zobozdravnikov z licenco ter višjih specialistov. Vključuje pa tudi dogovor o spremembah pravilnika o plačilu za delo po podjemnih pogodbah ter o umiku pravilnika o organizaciji neprekinjenega zdravstvenega varstva. Da bo sporazum veljaven, ga mora potrditi še vlada, kar naj bi se zgodilo v prihodnjih dveh tednih.
KOMENTARJI (397)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.