V nadaljevanju sojenja v zadevi Patria bi morala ljubljanska okrajna sodnica Barbara Klajnšek zaslišati avstrijskega poslovneža Hansa Wolfganga Riedla, ki je eden od obtoženih v avstrijskem postopku afere Patria, vendar je zaslišanje zaradi težav z videokonferenco odpadlo. Slovensko sodišče namreč ni pridobilo dovoljenja avstrijskega sodišča za pričanje.
Kot je pojasnila sodnica Klajnškova, še vedno čakajo na odgovor z Dunaja, zato tudi ne vedo, ali bodo prihodnji teden sploh kakšna zaslišanja ali ne – slovensko sodišče želi namreč zaslišati tudi direktorja družbe ICB Hansa-Petra Wilhelmerja in bančnika Christiana Ivankovskega.
Poleg Riedla je v avstrijskem postopku afere Patria obtožen tudi poslovnež Walter Wolf, ki sedi tudi na slovenski zatožni klopi. Vendar Wolfa na obravnave ni že več tednov. Njegov zagovornik Andrej Kac je danes sodnici pojasnil, da je Wolf v Kanadi in zaradi zdravstvenih težav ni sposoben za pot v Evropo. Kljub temu pa so zagovorniki ostalih slovenskih obtožencev danes vztrajali, da je treba Riedla zaslišati na ljubljanskem sodišču in ne preko videokonference ter v Wolfovi prisotnosti. Riedl je namreč ena ključnih prič, zagovorniki obtoženih pa mu želijo med zaslišanjem pokazati nekatere dokumente, prav tako bi radi njegovo soočenje z Wolfom.
Riedla sicer avstrijska obtožnica poleg treh soobtožencev bremeni suma podkupovanja, posredovanja informacij o poslovnih skrivnostih tujcem, kriminalnega združevanja, poskusa težke goljufije in utaje davkov. Na sojenju na Dunaju je sicer že dejal, da je Patria poskušala priti v stik s takratnim slovenskim premierjem Janezom Janšo in da so izbrali Rotis, ker da je bil bolj blizu vladni SDS.
Je pa na nadaljevanje sojenja danes prišel Janez Janša v spremstvu svojega odvetnika Francija Matoza, saj se je sojenje nadaljevalo tudi brez zaslišanja Riedla. Sodnica je postopek nadaljevala z branjem listin, ki so jih posredovali finski in avstrijski organi. A tudi tukaj ni šlo brez zapletov. Klajnškova je začela z branjem elektronskih sporočil iz leta 2003 – večinoma je šlo za komunikacijo med Riedlom in Patrio – obramba pa je ob tem zatrjevala, da ta sporočila nimajo nobene povezave s slovenskim sojenjem.
Zagovornik Toneta Krkoviča Jože Hribernik je zahteval, naj tožilstvo količino teh sporočil zmanjša na tiste, ki so pomembna za slovenski proces. Dodal je, da danes teče že deseta obravnava in da na sodišču sedijo že okoli 50 ur, a da tožilstvo še ni postreglo z dokazi, ki bi utemeljevali sum kaznivega dejanja, in dodal, "da to ni več ničemur podobno". Sodnica mu je odvrnila, da so dokazi tudi listine v spisu, tožilec Andrej Ferlinc pa je menil, da treba imeti celotno sliko.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.