Koalicija se je o obrambnem ministru Romanu Jakiču iz vrst PS, ki se je znašel pod drobnogledom kriminalistov, pogovarjala že v sredo zvečer. Jakič je danes glede preiskave domnevnih nepravilnosti v času, ko je vodil Zavod Tivoli, že obvestil premierko Alenko Bratušek.
Po današnjem zaslišanju na Nacionalnem preiskovalnem uradu (NPU) je zatrdil, da je prepričan, da mora javni funkcionar nemudoma odstopiti, če je uvedena preiskava njegovega dela kot javnega funkcionarja, vendar po njegovi oceni v tem primeru ne gre za to, saj kriminalisti preiskujejo njegovo delo na prejšnji funkciji.
Kljub temu je obrambni minister zagotovil, da bo odstopil, če bo proti njemu vložena pravnomočna obtožnica, saj "kot obrambni minister ne bo hodil na sodišče".
Odstopil bo prej, kot Erjavec ali Janša
Prepričan je tudi, da kot obrambni minister ni storil nobene napake, zaradi katere bi izgubil svojo kredibilnost.
"Svojih kolegov ne bom komentiral. Rekel pa bom, da bom odstopil prej, kot pa na primer kolega Karl Erjavec, ki ne samo, da je počakal, da je bila obtožnica pravnomočna, temveč celo na sodbo sodišča," je dejal in dodal: "Da ne govorim o Janezu Janši, ki je prihajal na sodišče kot predsednik vlade."
Spomnimo. Kriminalisti so v sredo pri Jakičuiskali dokaze kaznivih dejanj na škodo ljubljanske gospodarske družbe pri sklenitvi pogodb glede najema parkirnih prostorov v Stožicah. Grep oziroma Uroš Ogrin naj bi po neuradnih informacijah nagovorila občino, Zavod Tivoli in Javno podjetje ljubljanska parkirišča in tržnice, da so z njimi sklenili pogodbo za najem parkirišč in poslovnih prostorov Stožice, letna najemnina pa je znašala 1,8 milijona evrov. Po sklenitvi te pogodbe je Grep lahko prejel posojilo od NLB.
Ni mislil, da gre za fiktivno pogodbo
"Dogovor o upravljanju in najemu parkirnih mest v Športnem parku Stožice ni imel za Zavod Tivoli niti za Mestno občino Ljubljana nobenih pravnih niti finančnih posledic, saj se s tem nihče ni mogel okoristiti," je dejal Jakič. Dogovor o najemu je, kot je pojasnil, vseboval odložilni pogoj, ker pa zasebni partner ni izpolnil svojih obveznosti, tudi mestna občina ni plačala 1,8 milijona evrov.
Po njegovih besedah nihče od podpisnikov ni mislil, da gre za fiktivno pogodbo, kar dokazuje dejstvo, da so se daljše časovno obdobje pogajali za to pogodbo. "Kot dobri gospodarji smo se več tednov pogajali za čim boljšo pogodbo, ki bi zaščitila interese zavoda," je dejal. Prepričan je, da se bo to pokazalo tudi v preiskavi NPU.
Gorenak: Jakič bi moral odstopiti
Poslanec SDS Vinko Gorenak je drugačnega mnenja. Ocenjuje, da bi "moral Jakič zaradi hišnih preiskav in sumov o njegovih ravnanjih takoj odstopiti, tako kot je v povsem enaki situaciji ali morda še milejši takoj odstopil nekdanji kmetijski minister Milan Pogačnik."
Vlada ima z ministri vse večje težave
Predsednik SD Igor Lukšič je ocenil, da bo odločitev koalicije glede Jakiča jasna v dveh ali treh dneh, najpozneje v ponedeljek.
V položaju, v kakršnem je Slovenija, vlada pa ima z ministri vse večje težave, se Lukšič strinja, da to dogajanje gotovo ni v prid države. Spomnil je, da je doslej samo ena vlada zdržala do konca mandata, zadnje čase pa se nam dogaja, da vlada ne zdrži več kot eno leto. "Ta vlada deli usodo vlad, ki so bile zamenjane v zadnjih dveh letih in ki so takole razpadale," je dejal Lukšič. V Sloveniji imamo po njegovem mnenju globljo težavo in bomo z državo morali nekaj narediti.
Ne Lukšič ne zunanji minister Karl Erjavec nista konkretno želela odgovoriti na vprašanje, ali je Jakič še kredibilen minister. Pravita, da je treba počakati na razplet dogajanja v zvezi s kriminalistično preiskavo. "Dokler ne bomo sprejeli odločitve, da ni kredibilen, dotlej je za nas kredibilen," pravi Lukšič. Erjavec pa je povedal, da bo Jakič najprej opravil pogovore s pristojnimi organi in o tem obvestil tudi ministre. "Če je nekdo v predkazenskem postopku in če je ta postopek utemeljen, bo Jakič verjetno v zelo težkem položaju," je dejal Erjavec.
"Položaj v vsakem primeru ni zdrav," pa Lukšič pravi glede trdnosti koalicije. Rekonstrukcija vlade se po Lukšičevem mnenju že dogaja, a sam v vlado ne namerava. Na vprašanje, ali bi morda raje šel na predčasne volitve, odgovarja, da so prihodnje leto že dvoje volitve in ne vidi razloga za še tretje.
Po odstopu dveh ministrov v zadnjem času je na očeh javnosti zaradi poslov svojega podjetja z državo tudi minister za infrastrukturo in prostor Samo Omerzel. V državnem zboru pravkar poteka interpelacija zoper notranjega ministra Gregorja Viranta.
KOMENTARJI (203)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.