Italijansko ministrstvo za okolje je 2. oktobra družbama Endesa in Gas Natural, ki načrtujeta izgradnjo plinskih terminalov sredi Tržaškega zaliva in v Žavljah, ter deželi Furlaniji – Julijski Krajini poslalo zahtevo po dodatnih informacijah o projektih, v današnji izdaji poroča Dnevnik.
Na ministrstvu so se tako odzvali na pritožbe naravovarstvenih organizacij in prizadetih občin, da je bila dosedanja priložena dokumentacija nepopolna.
Pomanjkljiva naj bi bila tudi ocena o potencialnih čezmejnih okoljskih vplivih na Slovenijo, ki jo dokument ministrstva tokrat prvič obravnava kot neposredno prizadeto stranko. Obema družbama zato nalaga izdelavo ocene vplivov terminalov na našo državo, od Endese in Gas Naturala pa pričakuje, da bosta upoštevala tudi slovenske pripombe.
V Rimu namreč ugotavljajo, da bo vpliv kopenskega terminala v Žavljah mogoče čutiti v krogu desetih kilometrov, kar je približno sedem kilometrov dlje od mednarodne državne meje na naseljenem območju, piše Dnevnik. Morski terminal pa naj bi po sedanjih načrtih stal le 450 metrov od razmejitvene črte, »zato je zelo verjetno, da bodo tako plovne poti tankerjev, ki se bodo približevali terminalu ali se od njega oddaljevali, kot tudi območja za ustavljanje in zasidranje teh ladij ter območje, kjer bo iz varnostnih razlogov med raztovarjanjem prepovedana plovba, zadevala slovenske ozemeljske vode,« so zapisali v dokumentu italijanskega okoljskega ministrstva.
Ministrstvo, ki ga vodi predsednik Zelenih Antonio Pecoraro Scanio, od družb pričakuje presojo varnostnih in okoljskih vplivov terminalov ter tudi vplivov na plovbo. Endesa in Gas Natural morata upoštevati Konvencijo o presoji čezmejnih vplivov na okolje Espoo.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.