Varčevalni ukrepi so dosegli tudi urad predsednika države, vlado in njene službe ter državni zbor.
V uradu predsednika republike Danila Türka so tako oklestili stroške za mobilne telefone. Če so lani v prvi polovici leta za to porabili nekaj manj kot 23.000 evrov, je ta strošek v prvi polovici letošnjega leta znašal 14.699 evrov. Če so še lani v pol leta za potovanja porabili nekaj manj kot 143.000 evrov, so v enakem obdobju letos ti stroški znašali le še 42.113 evrov.
Stroške klesti tudi vlada. V prvih šestih mesecih letošnjega leta so namreč ministrstva z organi v sestavi in preostalimi vladnimi službami skupaj za mobilne telefone porabila 855.333 evrov, medtem ko je ta znesek v enakem obdobju lani znašal 1.040.057 evrov. Še največ so za telefonijo porabili na ministrstvih za notranje zadeve, kamor spada tudi policija, in na obrambnem ministrstvu, kamor so všteti tudi telefoni Slovenske vojske in uprave za zaščito in reševanje. Strošek za telefone so letos povečali le na davčni upravi.
Za službena potovanja je vlada z vsemi ministrstvi, organi v sestavi in vladnimi službami vred od januarja do junija letos porabila 3.698.983 evrov, kar je za skoraj pol manj kot v enakem obdobju lani.
V državnem zboru so z varčevalnimi ukrepi omejili stroške za službene mobilne telefone poslancev. Do maja letos so namreč poslanci na leto lahko porabili približno 3000 evrov za telefone, zdaj pa limit znaša 1000 evrov, za vodje poslanskih skupin in predsednika DZ 1300 evrov, za podpredsednike pa 1100 evrov.
V prvih šestih mesecih letošnjega leta so poslanci za telefone sicer porabili 40.117 evrov. Rekorder po znesku telefonskega računa je poslanec PS Roman Jakič, ki je v prvih šestih mesecih letošnjega leta porabil 978 evrov. Predsednik DZ Gregor Virant je porabil nekoliko manj, 892 evrov. Precej "zgovorna" je tudi poslanka PS Renata Brunskole, ki je porabila 800 evrov. Med varčnejšimi poslanci pri telefoniranju sta poslanca SDS Darko Jazbec, ki je v šestih mesecih porabil 118 evrov, in poslanec PS Dragan Bosnić, ki je telefoniral za 121 evrov.
Rekorder v prejšnjem mandatu je bil nekdanji poslanec SNS Miran Györek, ki je v prvih osmih mesecih lanskega leta porabil 3500 evrov, med bolj zgovornimi poslanci sta bila tudi Zmago Jelinčič (SNS) in Luka Juri (SD), ki sta v osmih mesecih porabila po 2800 evrov za telefoniranje.
V državnem zboru varčujejo tudi pri službenih potovanjih v tujino. V prvi polovici letošnjega leta so za potovanja po zadnjih podatkih zapravili 60.577 evrov, a to še ni končni znesek, saj v DZ še niso obračunali nekaterih potnih nalogov.
Večinoma so poslanci in strokovni sodelavci potovali po Evropi, izjema je, denimo, udeležba poslancev Sama Bevka (SD) in Tamare Vonta (PS) na zasedanju Unije za Sredozemlje v maroškem Rabatu, ki je skupaj s strokovno sodelavko in šoferjema stala slabih 4000 evrov. Največ službenih poti v tujini, enajst, se je sicer udeležil poslanec SLS Franc Pukšič, sicer predsednik komisije za odnose s Slovenci v zamejstvu in po svetu.
KOMENTARJI (524)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.