Slovenija

Türkove odločne besede: Korajža velja!

Ljubljana, 06. 11. 2009 13.29 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min

Posvetovalni referendum glede arbitražnega sporazuma ni nekaj negativnega, pravi predsednik Türk. Državljane bi morali pred ratifikacijo v DZ vprašati za mnenje, je prepričan.

Predsednik republike Danilo Türk se je ponovno zavzel za v sredo podpisan arbitražni sporazum o načinu določitve meje med Slovenijo in Hrvaško. Kot je dejal, sporazum odpira možnost rešitve spora glede meje med državama in je priložnost, ki bi jo bilo treba izkoristiti. "Sprejetje arbitražnega sporazuma prinaša določeno tveganje, toda ta tveganja so razumna. Imamo dobre argumente, imamo sporazum, ki daje okvir za to, da se naši argumenti uveljavijo in da dosežemo in uresničimo svoje nacionalne interese," je prepričan.

Predsednik Danilo Türk
Predsednik Danilo Türk FOTO: Dare Čekeliš

Opozoril je tudi, da je alternativa temu sporazumu le status quo, kjer pa se po njegovih besedah zgolj umikamo in imamo dejansko mejo na sredini Piranskega zaliva in določene koščke ozemlja, ki jih dejansko nadzira Hrvaška. "Toda temu se da narediti konec," je dejal Türk in dodal, da je arbitraža način, kako "se naše stanje izboljša, kako se naši nacionalni interesi dosežejo in kako bomo potem živeli v boljšem stanju od tistega, ki ga imamo danes".

Spomnil je, da se je Slovenija tudi leta 1991 predala arbitražni komisiji v zvezi z razpadom Jugoslavije. "V tistem času je bilo v Sloveniji precej negotovosti, vendar smo povedali svoje argumente (...) in dosegli smo, da so bili vsi ti argumenti sprejeti," je poudaril Türk in spomnil, da je iz tega nato izšlo tudi mednarodno priznanje Slovenije in potrditev ustavne listine s 25. junija 1991 ter njenih meja. "Sedaj gre za to, da se jih precizira in to je stvar arbitraže," je povedal predsednik.

Kot profesor mednarodnega prava je pojasnil določilo člena 3b v arbitražnem sporazumu, ki razvnema največ strasti. Angleška beseda "junction" pomeni "spoj, fizični kontakt", je poudaril in dodal, da po njegovem mnenju arbitražno sodišče "ne bo imelo težkega dela v tem pogledu". Opozoril je na pravila v Dunajski konvenciji o pravu mednarodnih pogodb, po katerih je treba vsako določbo pogodbe razlagati v običajnem pomenu izrazov in v kontekstu. "Nobenega določila ni mogoče razlagati zunaj konteksta člena," je poudaril Türk in dejal, da torej ni mogoče točke 3a brati na način, ki ne bi upošteval točke 3b, torej brez slovenskega stika z odprtim morjem. "Mislim, da ni nobenega dvoma, da bo arbitraža šla po tej poti. Arbitražo bodo sestavljali resni pravniki," je še dodal in izrazil prepričanje, da bo arbitražni sporazum zagotovil Sloveniji stik z odprtim morjem.

Tudi glede časovnice, ki je prav tako kamen spotike glede ustreznosti arbitražnega sporazuma, je Türk dejal, da pomeni zgolj neko olajšanje za Hrvaško v njenem pristopnem procesu z EU. Ne zavezuje pa Slovenije, da v tem procesu ne zastavlja "vseh legitimnih vprašanj, ki jih lahko". Samo trajanje postopkov, ki so določeni v sporazumu, "pa ni tako drugačno od tistega, ki je bilo prvotno predvideno", je prepričan Türk. Spomnil je na dogovor Janša-Sanader na Bledu avgusta 2007, ki je predvideval haaško meddržavno sodišče. Tam pa bi postopki trajali najmanj pet let, je prepričan. A ta dogovor ni bil uspešen, saj državi nista dosegli dogovora o predložitvi spora sodišču, je še dejal Türk.

Predhodni posvetovalni referendum

Türk podpira odločitev, da bo šel arbitražni sporazum pred ratifikacijo še v ustavno presojo, tako glede tega, ali je sporazum skladen z ustavo, kot tudi, ali je bil v skladu z ustavo celoten proces sprejemanja tega sporazuma.

Glede referenduma pa je dejal, da je to sredstvo "verifikacije" politične odločitve in da se ga ni treba bati kot nečesa negativnega, kot sredstva za preprečevanje odločitev. "Referendum je zato, da preveri razpoloženje državljanov," je poudaril. Zavzema pa se za predhodni posvetovalni referendum, šele nato bi v DZ opravili ratifikacijo. Z vlado se o tem sicer še ni posvetoval, ji pa priporoča uporabo te poti.

Izpostavil je še, da se zdaj bliža čas odločitev. Pri tem pa je treba krepiti položaj Slovenije, ne pa slabiti lastnih argumentov. "Moramo zaupati vase," je poudaril Türk. Hkrati je ocenil, da je bila v slovenski politiki vedno prisotna neka omahljivost, "cagavost", vendar je zdaj čas za rešitev tega spora. Potrebna pa je v tej razpravi boljša komunikacija in "če je mogoče, večja enotnost", je še dejal predsednik in pozval opozicijo, naj "preseže svoje opozicijske instinkte, da je treba vlado kritizirati in ji nasprotovati".

Obsodil je tudi retoriko, ko določeni politiki obtožujejo premierja Boruta Pahorja izdajstva zaradi podpisa arbitražnega sporazuma. Kot je dejal Türk, so to hude obtožbe, ki bi se jim morali v politični razpravi izogibati. Gre za "neciviliziran govor", je še ocenil Türk.

Prav tako je ostro zavrnil kritike in "manipulacije" v zvezi z navedbami opozicijskih prvakov, da je v svoji knjigi zapisal, da je Slovenija geografsko prikrajšana država. Kot je poudaril, so te navedbe iztrgane iz konteksta, saj je govoril o "prikrajšanju" v smislu ribolova, ne pa dostopa do odprtega morja. In ker Slovenija ne more zadostiti vsem svojim potrebam po ribolovu v lastnih vodah, je v tem smislu prikrajšana država, je pojasnil Türk.

Visoke cene posvetovanja in arbitraže

Na Državno volilno komisijo smo ob tem naslovili vprašanje, koliko bi stal takšen posvetovalni referendum. Odgovorili so nam, da bi bili stroški najverjetneje enaki stroškom volitev, to je 4,1 milijona evrov ali 2,4 evra na volivca. Stroški bi se sicer lahko povečali, če bi se dvignila cena poštnih storitev.

Podpis arbitražnega sporazuma
Podpis arbitražnega sporazuma FOTO: Reuters

Vladi v Ljubljani in Zagrebu se bosta kmalu začeli pogajati tudi o arbitrih. Skupaj jih bo pet – po enega naj bi določili Hrvaška in Slovenija, tri pa Evropska Unija. Slovenijo pa naj bi po neuradnih podatkih v arbitražnem tribunalu zastopal dolgoletni veleposlanik, zdaj ustavni sodnik, doktor Ernest Petrič. Postopek arbitraže bi lahko po nekaterih ocenah Slovenijo in Hrvaško stal tudi do deset milijonov evrov, ki si jih bosta državi po vsej verjetnosti razdelili na pol.

In za to, odgovorno in v prvo vrsti nepristransko delo, bodo arbitri prejeli kar mastno plačilo. "Honorar za posameznika naj bi znašal nekaj 100 000 ameriških dolarjev, torej realno lahko gledamo nekje okoli 200.000 – 300.000, odvisno od dogovora. In še pet jih je,“ pojasnjuje Marko Pavliha, mednarodni pravnik.

A to še zdaleč ni končna cena. Strošek bosta državi imeli še s potnimi stroški, ki bodo odvisni od pogostosti njihovega sestajanja, plačati bo treba sedež, na katerem bodo delali, priče, sodelavce, prevajalce. In tu se številka povzpne: "Upal bi se reči med dvemi in tremi milijoni evrov,“ dodaja Pavliha.

Miha Pogačnik, nekdanji svetovalec MZZ pa dodaja: "Kumulativno se zneski gibljejo nekje med pet in sedem milijonov evrov, če govorimo o zastopanju in o netežavnih primerih. V kolikor bi se primer zavlekel ali bi potrebovali procesne faze, potem se ta znesek lahko tudi podvoji.“

Vlada naj bi po nekaterih informacijah slovenski del vseh stroškov ocenila do največ pet milijonov evrov. Arbitraža bo stala precej, pravijo mednarodni pravniki, bo pa zato odločitev veliko hitrejša, kot če bi rešitev iskali na meddržavnem sodišču. "Postopek pred meddržavnim sodiščem v Haagu traja od pet do dvanajst let,“ opozarja Pogačnik.

A arbitražni sporazum, ki sta ga v sredo podpisala Jadranka Kosor in Pahor, časovnega roka ne določa. Zato se bosta morali državi, pravijo strokovnjaki, z arbitri zelo natančno dogovoriti. Jim dati jasne smernice in povedati, kako zelo se mudi. In če se bodo arbitri sestajali pogosto, je dokončno odločitev, kot pravijo, realno pričakovati že v dobrem letu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (130)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Turbo_Josko
08. 11. 2009 12.04
... in, ko bo "počilo" se zavedajte, da ga partijska knjižica ne ščiti...
Turbo_Josko
08. 11. 2009 12.02
TIŠINA! Govori: ... tretjerazredni predsednik....
prehlad
07. 11. 2009 19.35
najbolj gnusno dejanje tega prevaranta
8JASMIN
07. 11. 2009 15.04
Jaz tega Turka vidit nemorem, saj je en velik "zapravljivc", ko pa govori pa kar "poje" in gleda tako grdo, da je poštenga človeka kar strah. Za samostojno državo Slovenijo pa tako ni bil, sedaj pa naj rajši molči.
zulj001
07. 11. 2009 12.24
Referendum o arbitražnem sporazumu se mi zdi popolna neumnost.Ne vlada in ostali podporniki in ne nasprotniki NE VEDO kakšen bo isplen tega sporazuma,zato se mi zdi prepričevanje državljanov v eno ali drugo smer ne resno.Predpostavljam ,da precednik vlade in vladajoča koalicija ve kaj dela in tudi prevzema odgovornost .
Ankh Oberman
07. 11. 2009 12.08
To državo so zavozili in nas spravii na kant REVOLUCIJA JE POTREBNA KAJ NAROD ČAKA DA NAS ČIST NA BEDO SPRAVIJO.
lepdanzelim
07. 11. 2009 12.07
Turk je preveč mlačen, njemu je vseeno
Spegu
07. 11. 2009 12.03
bnam 2707 07.11.2009, 02:09 Kosovo je zibka srvstva?!?! Zakaj le, saj je bila tam SAMO BITKA s Turki in nič drugega. A smo mi Gosposvetsko polje dobili?! Nikoli ga ne bomo. Če že tako primerjamo. Zakaj pa nebi razmišljali malo drugače - kaj pa pojmujemo, da je Slovensko in Hrvati, da je njihovo? Če dobimo kar trdimo, da je naše, potem hrvatom ne vzamemo njihovega ampak dobimo svoje. Torej Hrvati ne zgubijo niti pednja svojega ozemlja.
Desno
07. 11. 2009 11.20
ta gnila vlada bo slovenijo senkala sosedom,,,za 5 miljonov evrov
Desno
07. 11. 2009 11.19
to zame ni predsednik slovenije,,js tega cloveka ne prenesem,,zakaj je takrat zmagu hudičččč
vinadap
07. 11. 2009 10.33
M-teorija - v to pa težko dvomim. Tudi Kosorjeva je pred dnevi izjavila,da v ničemer več ne prejudicirajo meje z Slovenijo. Potemtakem bi morali hrvaško mejo na Plovaniji podreti. Kaj ni tako ?
vinadap
07. 11. 2009 10.30
M- teorija - na avstrijskem koroškem je bil izvršen plebiscit. V tistih časih je živelo na tem teritoriju preko pol mio.Slovencev,vendar se je raje žal,večina Slovencev odločila za Avstrijo,če bi pa vedeli kaj jih čaka v nadaljnem življenju,se za to sigurno nebi odločili. Takrat so jim nemško govoreči ljudje govorili,kako dobro bodo živeli pod Avstrijo. Seveda to je bila ena izmed velikih propagand,kateri Slovenci so nasedli,danes pa razmišljajo veliko drugače.
M-teorija
07. 11. 2009 10.24
vinadap 07.11.2009, 10:19 1 Swoboda je dejal,Hrvaška ne bo izgubila niti ped svojega ozemlja,Slovenija bo pa kljub temu zadovoljna. Ali pa je lahko zelo zadovoljna. Kaj pa, če z besedo "svoja", hoče v resnici povedati , da zasedena ozemlja niso njihova in da zato niti ne morejo izgubiti, nič ker ni njihovo.
vinadap
07. 11. 2009 10.19
Swoboda je dejal,Hrvaška ne bo izgubila niti ped svojega ozemlja,Slovenija bo pa kljub temu zadovoljna. Le kakšna formula je to ? Nekdo že kar v naprej določa kaj se bo zgodilo. Swoboda,ti kar sanjaj,saj sanje so dovoljene.
M-teorija
07. 11. 2009 10.14
bnam 2707 07.11.2009, 02:09 Prepričaj me , da to niso samo sanje in pobožne želje, pa takoj podpišem. Prepričaj me kako naj bi nam to uspelo. Kako bomo celo mednarodno skupnost prepričali, da s tem ne bodo storjene večje krivice, ko pa naj bi bile popravljene krivice. Saj vsi vemo , da je Kosovo res "zibelka" srbstva. Pa lahko kdaj dobijo Kosovo nazaj. Še v Vojvodini se je nekaj začelo dogajati, še ta ni več sigurna. Tudi za Koroško, čeprav dokažemo, da je takratni referendum krivičen a je kaj upanja da se tam popravijo krivice. Pa čeprav je razmerje prebivalstva napram razmerju v Istri ugodneje. Prepričaj me pa takoj podpišem.
WikiX
07. 11. 2009 06.21
VolilecSI 06.11.2009, 19:45 Če dovolite, rad bi popravil 2.točko in sicer predlagam III.republika, ker bo to tretjič. Pod 4.točko bi dodal ...in sorodstva... pod znova 4.točko naj se dopiše Kaznovanje in ..., na koncu pa zaključi, ...ko jih odkrijemo in spoznamo za krive. Pod 6.točko imam pripombo. Ne bo to pomenilo, da tudi mi ne bomo mogli do tega denarja? pod 7.točko bi popravil, ...Izvajanje sankcij... Pod 8.točko bi brisal vse in zapisal "Nacionalizacija". Pod 9.točko bi dodal ...in posodobitev... Deseta točka mi ni jasna. Je kak mejni spor je v težavah, da potrebuje rešitev? Jaz bi namreč raje jasno določil mejo, v korist Slovenije in zaključil s to točko dnevnega reda. . Hvala in iskreno upam, da boste upoštevali moje pripombe. Prav lepo vas pozdravljam! Vaša Matilda
WikiX
07. 11. 2009 05.59
Bolje bi bilo uveljaviti vsaj nekaj naših zahtev ter pripraviti zemljišče za nove, pred vstopom Hrvaške v EU, ker so dolžni braniti interese članic. Italijane so, povrh tega so jih Hrvati spomnili, da jim morajo takoj vzeti dve coni, njihovo pa si lahko delimo. Ko so jih šli strašit z zemljevidi, so bili Italijani spet veseli in so zaključili svoje mapne črte tako, da so napihnili morsko mejo. Hrvatje so znova za in čas je, da jim ustrežemo, saj so nas spomnili na kup zanemarjenih parcel, ki zelo prav pridejo, zdaj ko je kriza. Povrh tega, bi bilo lušno izdelati simulacijo obeh držav, od kamene dobe do danes, z vso dokumentacijo ter slikovnim gradivom, potem pa vse to nabutati na nek server in zlagati v stilu Britanica Brain. Naj se računalo trudi s simulacijami, mi pa se raje naučimo ukazovati. Menda znamo delati z miško.
makajjezvami
07. 11. 2009 03.40
Ma za kaj porabijo 4,1 milijona € za referendum? Kaj so listki tako dragi? Če plačajo 2000 ljudi po 500€ za tistih par ur dela je to šele 1 milijon €.
bnam 2707
07. 11. 2009 02.09
M-teorija: enak interes kot ga ima Slovenija ima tudi hrvaška in ne razumem zakaj bi mi morali požreti hrvaško aroganco in okupacijo nečesa,kar nikoli ni bilo njihovo.Zakaj bi Slovenija vedno morala poklekniti pred drugimi.Ti balkanci so si prisvojili celotno jadransko obalo in Sloveniji jemljejo še tisto malo,kar je že od nekdaj njeno.Če gre samo zato,da se uredi razmerje med dvema državama,potem bi oni spodnji morali prvi pošteno razmisliti,kaj počnejeo.Nobeno prijateljstvo ne more temeljiti na krivici in nepoštenju.smatram,da Slovenija tej balkanski državi ne dolguje ničesar,ona pa Sloveniji veliko.Nikakor pa ne smemo dopustiti,da nam velike sile krojijo usodo in to zopet v korist nekomu tretjemu.Istra pač ni hrvaška in temelj prijateljstva ne more biti slovensko ozemlje. Tega jim pač ne damo.Niti zaradi prijateljstva niti zaradi miru. Hrvaškega prijateljstva do Slovenije nikoli ni bilo.Bilo je le hinavsko prilizovanje in zahrbtnost teh balkanskih političnih oligarhov. Z takim sporazumom se odpove Slovenija do svojih ozemelj,ki si jih je hrvaška prilastila od leta 1945 dalje z pomočjo komunističnih likvidatorjev,ki so od leta 1945 počasi zanesljivo in nelegalno prisvajali ozemlja,ki jih nikoli niso imeli.Hrvaška nam nikoli ni bila in tudi ne bo prijateljska država.Žal sosede ne moremo izbirati,lahko pa jih prisilimo,da spoštujejo mednarodno pravo in nedotakljivost in ozemeljsko celovitost sosednjih držav.Ravno zaradi takih kot je hrvaška je ogrožena varnost in mir na Balkanu,ker vodi prepotentno in ekspanzionistično politiko izvršenih dejstev.Temu je treba narediti konec za vselej!
M-teorija
07. 11. 2009 02.00
Turbo_Josko 06.11.2009, 14:36 23 @Josko8206.11.2009, 14:32 Pozabljaš, da je današnja "opozicija" EDINA ZASLUŽNA za nastanek samostojne slovenske države! Morda pozabljaš. Da so EDINI IN PRAVI BORCI bili tisti, ki so šli v Beograd v Levje žrelo in so Miloševiču rekli NE. Junak med junaki pa je bil vizionar Hafner, ki mu je celo žugal s prstom in v takratnih besedah napovedal, kar se je kasneje tudi zgodilo. Ne rečem da je bila vloga teh, ki so z varne razdalje razvijali strategijo, kaj manjša, sigurno pa ni bila edina. To so samo puhlice tistih, ki si tako radi prilaščajo zasluge vseh. Kajti to je bil EDINI SVETEL TRENUTEK SLOŽNOSTI v naši razklani zgodovini, da smo bili in delovali kot en narod. Pa še ta edini trenutek sloge slovenskega naroda hočete razbliniti s trenutnimi političnimi interesi.