Predsednik republike Danilo Türk je prvič, odkar je decembra lani prevzel položaj, na obisku v sosednji Hrvaški. Spremlja ga novi zunanji minister Samuel Žbogar, ki je za svoj prvi obisk v tujini izbral prav Hrvaško, medtem ko se bo prihodnji teden v Bruslju ob robu zasedanja Severnoatlantskega sveta srečal s hrvaškim kolegom Gordanom Jandrokovićem.
Türk se je v Zagrebu srečal s hrvaškim predsednikom Stipetom Mesićem in po srečanju z njim dejal, da v Zagreb ni prišel s posebnimi diplomatskimi pobudami, saj bo o tem razmislila nova slovenska vlada. Sta se pa z Mesićem strinjala, da je sodelovanje med državama dobro, a bi lahko bilo še boljše.
Kot je pojasnil Türk, je njegovo načelno stališče glede odprtih vprašanj, da je za njihovo urejanje relevantno intenziviranje odnosov in sodelovanja, tudi z obiski, kot je njegov današnji. Mesić pa je menil, da je odprta vprašanja treba reševati strpno in s pogajanji, po potrebi pa tudi ob posredovanju tretje strani. Po Mesićevih besedah je dvostransko sodelovanje dobro, vendar ozračje med državama ni v skladu s tem zaradi dnevnopolitičnih potreb. Strinjala sta se, da današnje srečanje ustvarja kontekst za lažje in konstruktivnejše urejanje odprtih vprašanj.
Türk je povedal, da sta se z gostiteljem dotaknila tudi vprašanja meje in ob tem poudaril, da se je treba pri urejanju tega vprašanja držati pravila "uti possidetis juris" – torej da je treba upoštevati, da morajo teritorialne razmere ostati takšne, kot so bile ob nastanku držav, vse dokler vprašanje meje ne bo dokončno urejeno.
Slovenski predsednik je poudaril temeljna načela, ki naj bi vodila sodelovanje Ljubljane in Zagreba v prihodnje. "Posebej bi poudaril princip vzajemnega spoštovanja, kar omogoča, da se odnosi na določenem področju dobro razvijajo. Poudaril bi tudi krepitev zaupanja med državama, ki bo lahko boljše in ga moramo izboljšati. In posebej bi poudaril prioritetnost naših odnosov za obe državi. Smo sosednji državi, za katere je prav, da pripisujeta druga drugi prioritetnost v pogledu splošnega mednarodnega sodelovanja." Dodal je, da upa, da bo nova slovenska vlada razvila bogate in intenzivne stike s hrvaško vlado.
Predsednik Türk se je sešel tudi s premierjem Ivom Sanaderjem in predsednikom sabora Luko Bebićem.
Pogostejša srečanja med slovenskimi in hrvaškimi predstavniki na vseh ravneh s ciljem reševanja odprtih vprašanj in popestritve sodelovanja so pomembna posebej v času, ko Hrvaška vstopa v zaključno fazo pristopnih pogajanj z Evropsko unijo, sta poudarila Sanader in Türk. Sklenila sta, da tradicionalno prijateljski odnosi med narodoma in med državljani ponujajo trden temelj sodelovanja hrvaške in slovenske države v izgradnji skupne evropske prihodnosti, so v sporočilu za javnost zapisali na hrvaški vladi. Omenili so tudi pomen, da v omenjenem procesu sodelujeta tako vlada kot opozicija ter da je potrebno obdržati intenzivnejšo komunikacijo na vseh ravneh, vključno s parlamentarno.
Kot so sporočili iz hrvaškega sabora, sta Türk in Bebić na srečanju izpostavila potrebo krepitve odnosov med Slovenijo in Hrvaško ter da se je potrebno pogovarjati odprto in prijateljsko o vseh odprtih vprašanjih. Kot so zapisali, je Bebić potrdil, da "Hrvaška z ničemer ne prejudicira razmejitve med Hrvaško in Slovenijo", ter dodal, da "neurejena mejna vprašanja niso nikoli bila ovira za vstop katerekoli države v EU".
Slovenski predsednik bo celodnevni obisk v Zagrebu sklenil na svečani večerji pri predsedniku Mesiću, katerega je povabil na uradni obisk v Slovenijo.
'Izjave, ki umirjajo napetosti'
Do Türkovega obiska prihaja le nekaj dni po tem, ko je v Sloveniji v petek zaprisegla nova vlada premierja Boruta Pahorja. Mesić je v ponedeljek za hrvaški radio glede obiska ocenil, da od nove vlade v Ljubljani prihajajo izjave, ki "umirjajo napetosti", potem ko so od bivšega ministra Rupla "vedno slišali sporočila, ki so zvišala napetosti med državama".
Odkar je prevzel položaj, se je predsednik Türk dvakrat srečal s hrvaškim kolegom, in sicer februarja na neformalnem sestanku na Otočcu ter maja ob robu srečanja predsednikov srednjeevropskih držav na Ohridu. Na Otočcu sta predsednika pozvala k sodelovanju in dialogu med državama ter k nadaljevanju že doseženega pri reševanju dvostranskih vprašanj.
KOMENTARJI (41)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.