Po predaji poslov novemu predsedniku republike Danilu Türku se je dosedanji, sedaj že bivši predsednik Janez Drnovšek z vojaškimi častmi poslovil od svoje funkcije. Tretji predsednik samostojne slovenske države je tako dan po prisegi v državnem zboru z uradnim prevzemom predsedniških dolžnosti nastopil svoj petletni mandat.
Novi predsednik Türk je najprej kot vrhovni poveljnik slovenskih obrambnih sil dopoldan pred predsedniško palačo v Ljubljani pregledal častno enoto Slovenske vojske. Nato sta se z dosedanjim predsednikom države sestala v predsedniški palači, kjer sta se ob pogovoru in predaji predsedniških poslov zadržala približno eno uro. Po primopredaji se je od funkcije poslovil bivši predsednik, ki je še zadnjič pregledal častno četo SV.
Drnovšek je takoj po predaji poslov in pregledu častne enote zapustil predsedniško palačo, njegov svetovalec Ivo Vajgl pa pričakuje, da bo bivši predsednik še naprej zelo aktiven, da bo pisal ter srečeval ljudi, ki "imajo kaj za povedati".
Novi predsednik bo po napovedih na ponedeljkovi novinarski konferenci javnosti predstavil svoje sodelavce, še danes pa bo sprejel svoje podpornike, ki so zanj zastavili svojo besedo pred predsedniškimi volitvami.
Türk je kot tretji predsednik samostojne slovenske države sicer že v soboto prisegel v državnem zboru. Slavnostne seje pa so se med drugim udeležili predsednik vlade Janez Janša, ministri, predsednik vrhovnega sodišča Franc Testen, predsednik ustavnega sodišča Jože Tratnik, predstavniki diplomatskega zbora ter drugi predstavniki političnega in družbenega življenja.
Parlamentarne stranke pričakujejo dobro sodelovanje z novim predsednikom
Predstavniki parlamentarnih strank in poslanskih skupin od novega predsednika države Danila Türka pričakujejo, da bo izpolnil svoje napovedi ter konstruktivno sodeloval z drugimi vejami oblasti. Prva preizkušnja ga čaka že pred imenovanjem novih ustavnih sodnikov, pri čemer v večini poslanskih skupin pričakujejo, da se bo Türk z njimi posvetoval o najustreznejših kandidatih.
Poslanka SDS Alenka Jeraj je dejala, da so njena pričakovanja glede novega predsednika države Danila Türka pozitivna. Po njenih besedah je v svojem nagovoru ob prisegi izpostavil nekaj pravih poudarkov. Veseli jo tudi, da je Türk napovedal, da bo sodeloval z državnim zborom, med drugim tudi pri izbiri novih ustavnih sodnikov.
Vodja poslanske skupine SD Miran Potrč je po prisegi novega predsednika države dejal, da njegov nastop kaže, da bo realno ocenil razmere, tako današnje, pretekle in bodoče. "Türk bo ambiciozen predsednik," je poudaril in dodal, da "bo njegovo polje delovanja široko, vendar v okviru jasnih pooblastil, ki jih ima in ki jih bo dosledno upošteval in spoštoval".
Vodja poslanske skupine LDS Jožef Školč od novega predsednika pričakuje, da bo svojo funkcijo dobro opravljal, da bo v njej maksimalno samostojen in se ne bo pustil zapeljati v različne partikularne spore ter da bo "znal tiste redke naloge, ki so mu z ustavo dane, brezhibno in častno izpeljati". Zdi se mu, da je tudi dosedanji predsednik Janez Drnovšek s parlamentom dobro sodeloval, glede prihodnjih predlogov za ustavne sodnike pa meni, da je predsednik dolžan podati najboljši predlog, ni pa dolžan trgovati za imenovanja, kar bi bilo tudi zelo nevarno.
Predsednik NSi Andrej Bajuk je zelo zadovoljen s Türkovo vizijo in od novega predsednika pričakuje boljše sodelovanje. "Gre za to, da mora biti odprt dialog, kar pa je zavezujoče za vse," pravi Bajuk, ki poudarja tudi svojo pripravljenost za večje sodelovanje s predsednikom republike kot doslej.
Vodja poslanske skupine SLS Jakob Presečnik pričakuje, da bodo na tistih področjih, kjer je sodelovanje z DZ še posebej pomembno, od novega predsednika države doživeli visoko raven dogovarjanja in upoštevanja stališč. Imenovanje novih ustavnih sodnikov je ena od prvih nalog, kjer bo "trčilo" sodelovanje predsednika s parlamentom. Presečnik pričakuje, da bo pripravil zelo dobre predloge in da najbrž ne bo prevelik problem tudi pri izražanju poslanskih stališč do njegovih predlogov.
Včerajšnji govor novega predsednika je bil po mnenju Pavla Gantarja (Zares) umirjen in trezen govor, ki je hkrati dal usmeritve za naprej, hkrati pa izpričuje njegovo politično filozofijo. Gantar meni, da je Janez Drnovšek dobil dostojnega naslednika, pa tudi sicer ima Slovenija srečo z izborom in izvolitvami predsednikov države.
Vodja poslanske skupine DeSUS Franc Žnidaršič pričakuje, da bo Türk predsednik vseh Slovencev, saj ni politično obremenjen in ima široke mednarodne izkušnje. Po njegovem mnenju je novi predsednik silno sposoben politik, njegov govor pa je dokaz, da razume zelo kompleksno problematiko družbenega in političnega življenja. V DeSUS so zato prepričani, da bo svojo funkcijo Türk opravljal v dobro vseh državljanov.
Vodja poslanske skupine SNS Zmago Jelinčič Plemeniti je podvomil, da bo Danilo Türk pred pomembnejšimi odločitvami, kot je denimo imenovanje novih ustavnih sodnikov, "upošteval kakršno koli mnenje, če se bo sploh posvetoval s poslanskimi skupinami". Sicer pa Jelinčič Türku očita, da je po izvolitvi že omilil predvolilni odnos do Hrvaške.
"Nasploh pa se je njegov slog že približal Drnovškovemu, ko je omilil
predvolilni odnos do Hrvaške in ga zapeljal v še več kot spravljive,
hlapčevske vode," je dejal Jelinčič.
Jelinčič, ki se sobotne slovesne prisege novoizvoljenega tretjega predsednika republike v državnem zboru ni udeležil, "Türka težko jemlje kot svojega predsednika" in še vedno vztraja pri stališču, da je bil novi predsednik države proti osamosvojitvi Slovenije.
Janša: Pričakujem korektno sodelovanje s Türkom
Predsednik vlade Janša je v izjavi za javnost po prisegi novega predsednika države Türka dejal, da pričakuje korektno sodelovanje z novim predsednikom. Obenem je premier omenil, da sta s Türkom že takoj po volitvah imela pogovor, kjer sta se oba zavzela za takšno sodelovanje. Janšo veseli, da se je novi predsednik države zavzel za spravo in da ceni patriotizem. "Mislim, da je prvi predsednik države, ki je to omenil v svojem govoru," je poudaril in dodal, da ga to navdaja z optimizmom.
Janša je pojasnil, da pričakuje Türkovo aktivno vlogo še zlasti v prvi polovici naslednjega leta. "Dogovorila sva se za redne sestanke, kjer bomo te poteze koordinirali," je pojasnil in dodal, da misli, "da bodo stvari povsem normalno tekle". Glede na Türkove izkušnje pričakuje, da bo veliko prispeval k aktivnostim, ki jih mora Slovenija izpeljati v prvi polovici leta 2008.
Glede bivšega predsednika države Drnovška pa je premier dejal, "da je imel različna obdobja, v nekaterih je veliko prispeval k temu, da je Slovenija uspešna država".
KOMENTARJI (50)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.