Sindikat vzgoje in izobraževanje opozarja, da vlada poleg združevanja in ukinjanja srednjih šol z novimi pravilniki omejuje podaljšano varstvo v osnovnih šolah. Otroci bodo tako imeli zagotovljeno varstvo le do 15.45, medtem ko je trenutno varstvo zagotovljeno od 16.00 do 16.30, pravijo. S spremembami pravilnika o šolskem koledarju vlada nedopustno krši podpisani stavkovni dogovor in sporazum, menijo v Svizu. Zahtevajo takojšen umik pravilnika, v nasprotnem ne bodo podpisali socialnega sporazuma, jeseni pa bo stavka.
'Gre za najvišjo kršitev našega dogovora!'
Branimir Štrukelj, glavni tajnik Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije, pravi, da gre za najvišjo kršitev s strani vlade. "Vlada ne obvešča nikogar! V zameno za umik smo bili pripravljeni znižati plače, zdaj pa poskuša država del normativov skriti v pravilnike. Zaposleni učitelji se počutijo zelo ponižane, ker se tako ravna z njimi," pravi in dodaja, da jih pri socialnem sporazumu v takem primeru ne bo več zraven. Če vlada tega iz varčevalnega zakona ne bo umaknila, bomo, pravijo v sindikatu, stavkali. Če bodo šle stvari tako tudi dalje, pa bodo jeseni morda celo prestavili začetek pouka. "Če druga stran krši dogovor, pomeni, da mora plačati stroške stavke," je še prepričan Štrukelj.
Kot je na novinarski konferenci pojasnila predsednica glavnega odbora Jelka Velički, so bili z vlado dogovorjeni, da ta iz zakona o uravnoteženju javnih financ umakne vse spremembe normativov in standardov v vzgoji in izobraževanju. Vse spremembe pa bi pozneje uskladili s socialnimi partnerji v okviru socialnega sporazuma. "Verjeli smo, da bo res tako," je dejala. Ministrstvo je 11. junija na spletni strani objavilo osnutek pravilnika o šolskem koledarju, v katerem je v petem členu vneslo alinejo, ki po mnenju sindikata posega na področje normativov in standardov. Veličkijeva dodaja, da gre za krajšanje podaljšanega bivanja do 15.45.
Po njenih besedah so prepričani, da jih bodo starši pri zahtevi o umiku teh sprememb podprli, saj si težko predstavlja, kako bodo starši, ki delajo do 16. ure, prišli v šolo po otroka petnajst minut pred zaključkom svojega delovnega dne. Sprašujejo se tudi, ali je na vidiku morda še kak pravilnik, v katerem bo ministrstvo, kot je še dejala, poskušalo "poletno popestriti že podpisani dogovor".
Vlada odgovorila, a sindikati z odgovorom niso zadovoljni
Vlada se je na očitano že odzvala, a z njihovimi pojasnili se v Štrukljevem sindikatu ne strinjajo.
VLADA: "Ni res, da bi se šole zaprle ob 15.45. Do 15.45 bo trajalo podaljšano bivanje, nato pa bo šola organizirala dopolnilne (interesne) dejavnosti, upoštevajoč potrebe šole in staršev. Za dopolnilne dejavnosti prejme šola denar, učitelji so za to plačani. Za otroke in starše se ne spremeni nič."
SVIZ: "Ni res, da bi v SVIZ trdili, da bodo šole zaprte. Vprašali smo se, kaj pomeni, da se podaljšano bivanje konča ob 15.45, in izpeljali sklep, da učenci po 15.45 ne bodo mogli biti več v podaljšanem bivanju, ker je to časovno zamejeno, kar prej ni bilo. Kot možno alternativo temu sklepu smo predpostavili pričakovanje ministrstva, da bomo po 15.45, ko bodo otroci zagotovo še v šoli, ker starši ne morejo priti ponje tako zgodaj, delali zastonj. Predvidevajmo, da nas bodo z ministrstva pozvali, da delamo brezplačno kot kulturniki na državnih prireditvah. Interesne dejavnosti s podaljšanim bivanjem nimajo nikakršne zveze in to ministrstvo dobro ve!"
VLADA: "Ni res, da se spreminjajo normativi in standardi. Urniki odpiranja in zapiranja šol so nespremenjeni, spreminja se organizacija pouka znotraj teh ur, kar ni spreminjanje standardov. Zakonodaja ministrstva ne zavezuje, da v zvezi s šolskim koledarjem in z mrežo šol išče soglasje sindikata."
SVIZ: "Ni res, da se ne spreminjajo normativi in standardi. To je plehko sprenevedanje ministrstva. Iz Zakona za uravnoteženje javnih financ je bil na podlagi stavkovnega dogovora med sindikati javnega sektorja in vlado umaknjen tisti del 68. člena, ki je govoril o plačevanju podaljšanega bivanja, ker je šlo za normativ. In to normativ, ki neposredno prizadeva zaposlene v podaljšanem bivanju, starše in njihove otroke."
Ministrstvo je komentiralo tudi očitek, da minister ne podpiše pogodb za najbolj izpostavljene funkcionarje sindikata. "Gre za pogodbe, ki omogočajo sindikalnim zaupnikom, da v rednem delovnem času opravljajo sindikalno delo. Pogodbe, ki so bile omenjene na novinarski konferenci, zadevajo šolsko leto 2012-2013, začnejo torej veljati 1. septembra 2012 in minister jih je že podpisal," pravijo. Sindikati so odgovorili: "Če je minister res podpisal pogodbe, se mu za to zahvaljujemo, vendar o tem do tiskovne konference nismo bili obveščeni."
KOMENTARJI (137)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.