Sindikat zaposlenih v vzgoji in izobraževanju (Sviz) bo počakal, kaj bo s proračunom za leti 2013 in 2014, v primeru odpuščanj pa bodo delovna mesta, kot pravi glavni tajnik Branimir Štrukelj, branili z vsemi legalnimi in legitimnimi sredstvi, kar pomeni, da bo predlagal splošno stavko v izobraževanju, znanosti in kulturi.
"Ker ne prenesemo vsega in glede na ogorčena sporočila, ki so jih predstavniki glavnega odbora prinesli od tam, kjer so, je bilo jasno, da je edino, kar je možno storiti v tem trenutku, pozvati ministra za izobraževanje, znanost, kulturo in šport Žigo Turka k odstopu," pravi Štrukelj. Dodaja, da je to prvič v 20 letih, da je najvišji organ tega šolskega sindikata zahteval odstop enega od "izvršilnih funkcionarjev slovenske države".
Kot je poudaril, je Turk med 40.000 člani Sviza izgubil vso kredibilnost in nima nikakršnega zaupanja med zaposlenimi. Omenil je kar nekaj razlogov, ki so jih vodili k tej odločitvi. "Sodu je izbilo dno dejstvo, da je v vladni proračunski razpravi pristal na tako brutalna znižanja sredstev za kulturo, znanost in izobraževanje, ki pomenijo tako rekoč instrument za to, da neka skupina ljudi postane civilizirana družba. Poleg tega je ta poseg iz za nas povsem nerazumljivih in nesprejemljivih razlogov globlji in večji kot kjer koli drugje," pravi Štrukelj.
Ker ne najdejo pravega odgovora, zakaj so ti posegi v omenjena tri področja tako globoki, Štrukelj sklepa, da so to "verjetno nujni nastavki, ki so potrebni za ustanovitev druge republike", kajti racionalnih argumentov za tako ravnanje v sindikatu po njegovih besedah niso našli.
Dosedanje ministrovo šestmesečno ravnanje je doseglo vrh s petkovo tiskovno konferenco, ko je sporočil, kakšni bodo posegi na vseh področjih, ki bi jih moral sam braniti in so zgolj zadnja kaplja čez rob v njegovem neustreznem ravnanju, neustreznem odnosu do zaposlenih in njegovih "čudnih izjav, ki jih je posredoval orodju, ki mu rečemo Twitter", še doda Štrukelj.
SVIZ je tudi podprl namero Konfederacije sindikatov javnega sektorja (KSJS), da v primeru odpuščanj v pogajanjih o spremembah delovnopravne zakonodaje kategorično nasprotuje kakršnemu koli znižanju višine odpravnin ob prenehanju delovnega razmerja iz poslovnih razlogov, skrajšanju rokov odpuščanja, skrajšanju časa prejemanja in znižanju nadomestil za čas brezposelnosti in premiku starostne meje, ki varuje starejše delavce. Če bosta zakona sprejeta kljub našemu nasprotovanju, bo SVIZ začel postopek za naknadni zakonodajni referendum.
Začenjajo priprave na protestni shod
Da je bila osrednja točka današnje seje stališče do napovedanih znižanj mase plač v letih 2013 in 2014 ter odpuščanj v javnem sektorju, je potrdila tudi predsednica glavnega odbora Sviza Jelka Velički. "Razprava je bila burna, saj so članice in člani glavnega odbora izrazili veliko jezo ter ogorčenje nad izjavami obeh pristojnih ministrov v zadnjih dneh v medijih," je dejala in opozorila, da se ne strinjajo "z rušenjem načina življenja, ki so ga gradili zadnjih dvajset let".
Zato je bil eden od pomembnih sklepov na seji, da bodo v Svizu začeli priprave na protestni shod, na katerem bodo "izrazili vso jezo in vse, kar čutijo ob posegih vlade". Za te namreč menijo, da so nepremišljeni in da bodo pustili veliko globokih poledic. Kako bodo protestni shod organizirali, pa se bodo natančno opredelili po seznanitvi s proračuni za omenjeni leti, je dodala.
Turk pogreša konstruktivnost sindikata
Na izjave Sviza se je odzval tudi minister Žiga Turk, ki pravi, da Sviz ne izbira ministrov, mora pa biti konstruktiven in iskati rešitve. "To konstruktivnost sem do zdaj pogrešal. Sicer mislim, da ta resor obvladujem," pravi.
Napovedanim protestom in morebitni stavki ne nasprotuje. "Dokler stvari ostanejo v mejah legitimnosti, jim niti ne moremo nasprotovati, a ne pričakujemo, da se bo našel na cesti kakšen denar."
Je pa prepričan, da bi bilo mogoče situacijo rešiti tudi brez odpuščanja. "O tem se bomo morali pogovarjati in sindikat bi naredil dobro potezo, če bi bil konstruktiven," meni Turk, ki ima o plačah učiteljev svoje mnenje. "Tisti, ki delajo slabo, imajo predobre plače, tisti, ki delajo dobro, pa imajo slabe plače."
KOMENTARJI (637)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.