Kot je na današnji novinarski konferenci povedala ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek, bodo seznam, če bo po prvem krogu ostalo še sredstev, razširili na letališča Rim, Stockholm, Oslo, Barcelona, Lizbona, Priština in Pariz. Če bo še sredstev, pa bodo na ta seznam uvrstili vse destinacije na ozemlju skupnega evropskega prostora, torej EU, Norveška, Islandija in Balkan, je povzela.
Pred objavo razpisa za subvencioniranje mora država pridobiti soglasje Evropske komisije. "Smo skoraj v dnevnih stikih, naša pričakovanja pa so, da bi soglasje dobili še v tem mesecu, kar pomeni, da bi bil tudi razpis lahko objavljen še v tem mesecu," je povedala ministrica. Po besedah gospodarskega ministra Matjaža Hana je pomembno, da se to zgodi čim prej: "Brez povezljivosti ne more biti dobrega in izvoznega gospodarstva ter turističnega obiska."
Okrevanje letalskega prometa v Sloveniji je po pandemiji covida-19 po njenih besedah zelo slabo. Pri tem sta se združila negativna učinka pandemije in propada letalskega prevoznika Adrie Airways. Zato se je država reševanja lotila s tem programom in preučitvijo možnosti ustanovitve novega slovenskega letalskega prevoznika. "O tem bomo govorili, ko bodo narejene poglobljene analize, ki se sedaj pripravljajo," je dejala.
Na letališču Jožeta Pučnika Ljubljana je v poletni sezoni letenja v letu 2019 obratovalo 29 rednih letalskih prog, ta številka pa se je v poletni sezoni 2022 znižala na 19. letalskih prog znotraj EU, ki so do leta 2019 bile v voznem redu in še niso nadomeščene. To so denimo Berlin (nizka donosnost), Düsseldorf (stečaj prevoznika), Helsinki (nizka donosnost zaradi prepovedi preleta Rusije), London Stansted (zaprtje baze prevoznika), Manchester (stečaj prevoznika), Praga (stečaj prevoznika), Sofija (stečaj prevoznika) in Dunaj (stečaj prevoznika).
Zaradi ukinitve letalskih prog je zmanjšana letalska dostopnost Slovenije, kar se odraža predvsem na turističnem izkupičku Slovenije in manjši mobilnosti. Slovenski turizem je v pretežni meri odvisen od potovanj tujih turistov, ki so pred pandemijo ustvarili kar 75 odstotkov vseh turističnih prihodov in 72 odstotkov prenočitev v Sloveniji, so še sporočili z ministrstev.
Razpis za podelitev koncesije za izvajanje storitev obratovanja na mariborskem letališču, ki se s podaljšanim rokom izteka danes, je medtem ministrstvo za infrastrukturo podaljšalo še za dva tedna, in sicer do 25. marca.
V gospodarstvu pozdravljajo nov program subvencioniranja letalskih povezav
V gospodarstvu pozdravljajo nov program subvencioniranja letalskih povezav. Kot so sporočili iz Gospodarske zbornice Slovenije (GZS), podpirajo vsakršno rešitev, ki bo zagotovila večjo povezljivost Slovenije s svetom, predvsem z destinacijami strateškega pomena.
"Podatki namreč kažejo, da so državne subvencije letalskim prevoznikom v letu 2021 in 2022 učinkovale. Zato smo si na GZS vseskozi odločno prizadevali, da država podaljša ukrep subvencioniranja rednih letov na ljubljansko letališče, dokler letalski promet ne bo popolnoma okreval," je poudaril direktor Združenja za promet pri GZS Robert Sever.
V združenju menijo, da je glavni razlog za prepočasno okrevanje letalskega prometa v Sloveniji prav pomanjkanje letalskih povezav. "Eden od razlogov je seveda propad nacionalnega prevoznika Adria Airways, ki je šel v stečaj prav pred izbruhom epidemije covida-19. Nekdanji nacionalni prevoznik je namreč pokrival strateške destinacije, ki se z danes predstavljenim programom vračajo med direktne povezave z ljubljanskega letališča," so zapisali.
Ideji o ustanovitvi novega nacionalnega letalskega prevoznika zbornica v osnovi ne nasprotuje, vendar pričakuje, da bodo pristojni pripravili natančne izračune oziroma primerjavo med stroški subvencij ter stroški ustanovitve in delovanja nove letalske družbe. Program pozdravljajo tudi v Turistično gostinski zbornici Slovenije. Kot so navedli v odziv, so vladi že večkrat predlagali podaljševanje ukrepa subvencioniranja letalskih linij, saj je letalska povezljivost eden pomembnejših dejavnikov, ki vplivajo na turistični obisk.
"Konec lanskega leta smo med člani izvedli anketo o najpomembnejših letalskih linijah, rezultati ankete pa se v veliki meri ujemajo s predstavljenimi leti, ki bodo deležni podpore. Želeli pa bi si tudi večje frekvence letov in njihovih kapacitet, zlasti na linijah z Londonom, Frankfurtom, Münchnom in Parizom," so zapisali.
KOMENTARJI (141)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.