Premier Borut Pahor je imel ob robu vrha EU v Bruslju več dvostranskih pogovorov. Tako je s češkim kolegom Mirekom Topolanekom govoril o Hrvaški. "Dogovor je, da bova tesno sodelovala. Razumemo, da bo kakšen od problemov, ki je zdaj na dnevnem redu tudi v njegovih rokah, če ne bo prej ustrezno rešen," je poudaril Pahor.
Premier je danes v Bruslju ocenil, da gredo "stvari v pravo smer". "Ali bodo dobile epilog pred letošnjim božičem ali ne, ni odvisno od nas," je poudaril. "Da se to predstavi Hrvaški, ni naša dolžnost, ampak dolžnost francoskega predsedstva. Če to ne bo urejeno do konca letošnjega leta, pa bo to dolžnost češkega predsedstva," je povedal.
Predsednik vlade je češkega kolega o tem obvestil. "Hrvaška se pogovarja s francoskim predsedstvom, ne z nami, mi smo samo predsedstvu predstavili zelo jasna stališča, kaj lahko tudi v našem imenu hrvaški vladi predstavijo kot pogoj za nadaljevanje pogajanj. Če bo hrvaška vlada to sprejela, je za nas v redu, če ne, se problem prestavi na češko predsedstvo," je pojasnil.
O svojem pogovoru s Pahorjem je danes v Bruslju nekaj besed povedal tudi Topolanek na novinarski konferenci po koncu vrha. Potrdil je, da sta s Pahorjem govorila tudi o slovensko-hrvaškem vprašanju meje na morju, in ocenil, da ima francoski predlog za izmenjavo pisem možnosti za uspeh. Dodal je tudi, da bi Čehi radi prispevali k rešitvi tega problema.
"Hrvaška ima pravico, da se pridruži EU, na drugi strani pa ima Slovenija pravico, da brani svoje zahteve in interese," je poudaril Topolanek. "Toda o tem se ne bi smelo razpravljati v EU. Rešitev bi morali najti izključno na dvostranski ravni," je pristavil.
Jandroković: Slovenija izkorišča dvostranska vprašanja za pritisk na Hrvaško
Hrvaški zunanji minister Gordan Jandroković je danes v Zagrebu komentiral zadnje dogodke glede slovenske blokade hrvaških pristopnih pogajanj z EU. Kot je dejal, Slovenija očitno izkorišča dvostransko vprašanje za politični pritisk na Hrvaško v pogajalskem procesu, kar je po njegovi oceni nesprejemljivo in ni v evropskem duhu.
Spomnil je, da sta Evropska ljudska stranka (EPP) in evropski komisar za širitev Olli Rehn v četrtek v Bruslju tudi v resoluciji potrdila, da ni treba vpletati dvostranskih vprašanj. Dodal je, da je Hrvaška sprejela francosko pobudo in je pripravljena potrditi, da pogajalska stališča ne prejudicirajo urejanja obmejnih vprašanj s Slovenijo.
Jandroković je poudaril, da pripravljenost Hrvaške na omenjeno potrditev Sloveniji ni dovolj in da Ljubljana zahteva, da se hrvaški dokumenti, ki se pojavljajo v pogajalskem procesu z EU, ne smejo uporabiti v katerem koli postopku, v katerem se bo določala državna meja med Hrvaško in Slovenijo.
Vodja hrvaške diplomacije je omenjeno stališče Ljubljane ocenil kot nesprejemljivo, ker Zagreb ne more izločiti lastnih dokumentov, ter na ta način poslabšati svojih pogajalskih izhodišč v prihodnjem iskanju rešitve vprašanja meje.
Na srečanju s hrvaškimi novinarji na zunanjem ministrstvu v Zagrebu je Jandroković še napovedal, da bo Hrvaška še naprej izvajala potrebne notranjepolitične reforme in pogajanja v poglavjih, ki niso pod lupo Slovenije, ter izpolnjevala pogoje za zapiranje vseh pogajalskih poglavij.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.