Več sto študentov Fakultete za socialno delo je danes organiziralo javni shod, ki je potekal od Fakultete za socialno delo do Ministrstva za delo, družino in socialne zadeve. Okoli 10. ure so naredili krajši postanek pri Maistrovem spomeniku na trgu OF, nato pa so ministru za delo, družino in socialne zadeve Ivanu Svetliku predali peticijo z okoli 2000 podpisniki, ki pozivajo k sistemski ureditvi pripravništev v socialnem varstvu. Minister Svetlik je dejal, da je izobrazba še vedno največji adut, a da mora vsak posameznik razmisliti, kakšne so možnosti zaposlitve po končanem študiju, za katerega se odloči. Študenti so ga ob tem izžvižgali.
Svetlik: Izbira študija je odgovornost posameznika
"Izbira študija je odgovornost vsakega posameznika in fakultete," je minister dejal študentom za socialno delo, ki zahtevajo 150 plačanih pripravniških mest letno in v nasprotnem primeru napovedujejo množične proteste. Ministrstvo bo po Svetlikovih besedah zagotovilo od 50 do 80 pripravniških mest, plačanih iz evropskih sredstev.
Minister je dejal, da za reševanje te problematike že deluje delovna skupina, ki bo vse naredila za to, da ta problem reši. Hkrati pa je opozoril, da za reševanje tega ni pristojno le ministrstvo za delo, ampak tudi druge institucije.
'Univerza naj razpiše manj mest'
Študentom je minister še svetoval, da se morajo o reševanju teh problemov resno pogovarjati tudi s predstavniki matične fakultete, koliko študentov sprejema in kako jih pripravlja na zaposlitev. Prav tako je poudaril, naj se o zaposlitvi pogovarjajo tudi z drugimi potencialnimi delodajalci, denimo v šolah in podjetjih. Svetoval pa je tudi univerzi, naj glede na potrebe po tem kadru za Fakulteto za socialno delo v prihodnje razpiše manj vpisnih mest.
S shodom so želili študenti javnost opozoriti na nevzdržno stanje, ki diplomantkam in diplomantom socialnega dela onemogoča zaposlitev na področju, za katerega so se izobraževali.
Kot pravijo, si že od aprila prizadevajo za sistemsko ureditev pripravništev v socialnem varstvu, saj se ob vstopu na trg dela srečujejo z izjemno težko situacijo.
"Preden postanemo strokovne delavke oz. delavci moramo v skladu z 69. členom Zakona o socialnem varstvu opraviti pripravništvo in strokovni izpit. Pristojno ministrstvo pripravniških mest ne razpisuje in ne financira, socialno varstvene institucije pa praviloma nimajo sredstev za plačilo pripravništva. Večina naših diplomantk in diplomantov je tako prisiljena opravljati dela, ki ne ustrezajo njihovi izobrazbi, ali pa so prijavljeni na Zavodu RS za zaposlovanje kot brezposelne osebe," so sporočili.
Veliko študentov te fakultete je tako po besedah ene od organizatoric Monike Bohinc našlo rešitev v volonterskem oz. prostovoljnem pripravništvu, ki je pravzaprav nezakonito.
Predstavniki študentov so s predstavniki ministrstva za delo 7. oktobra oblikovali delovno skupino, da se projekt glede ureditve pripravništev sploh začne izvajati. Z ministrstvom sedaj sledijo pogajanja.
Pogovarjali so se sicer o 100 pripravniških mestih letno, ki naj bi se financirala pretežno iz evropskega socialnega sklada, časovne zamike, ki pri teh izplačilih nastajajo, pa bi ministrstvo financiralo iz proračuna, je pojasnila Bohinčeva. Evropska sredstva naj bi prejeli za obdobje petih let.
Iz Zveze svobodnih sindikatov Slovenije so sporočili, da shod podpirajo. "Trenutno stanje je potrebno nujnih sprememb in mora biti prioritetno obravnavano, saj je v tem času še kako pomembno, da se mladim omogoči čim hitrejši in čim lažji vstop na trg dela."
V Sindikatu delavcev v vzgojni, izobraževalni in raziskovalni dejavnosti Slovenije (Sindikat VIR) prav tako podpirajo študente in študentke. Zdi se jim nesprejemljivo, da diplomanti in diplomantke zaradi nerešenega vprašanja pripravništev ne morejo opravljati strokovnega izpita.
KOMENTARJI (90)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.