Slovenija

FOTO in VIDEO: Študenti izžvižgali ministra Svetlika

Ljubljana, 14. 10. 2009 07.59 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Več sto študentov Fakultete za socialno delo je pred ministrstvom za delo zahtevalo ureditev vprašanja pripravništva, ki je pogoj za opravljanje strokovnega izpita.

Več sto študentov Fakultete za socialno delo je danes organiziralo javni shod, ki je potekal od Fakultete za socialno delo do Ministrstva za delo, družino in socialne zadeve. Okoli 10. ure so naredili krajši postanek pri Maistrovem spomeniku na trgu OF, nato pa so ministru za delo, družino in socialne zadeve Ivanu Svetliku predali peticijo z okoli 2000 podpisniki, ki pozivajo k sistemski ureditvi pripravništev v socialnem varstvu. Minister Svetlik je dejal, da je izobrazba še vedno največji adut, a da mora vsak posameznik razmisliti, kakšne so možnosti zaposlitve po končanem študiju, za katerega se odloči. Študenti so ga ob tem izžvižgali.

Svetlik: Izbira študija je odgovornost posameznika

"Izbira študija je odgovornost vsakega posameznika in fakultete," je minister dejal študentom za socialno delo, ki zahtevajo 150 plačanih pripravniških mest letno in v nasprotnem primeru napovedujejo množične proteste. Ministrstvo bo po Svetlikovih besedah zagotovilo od 50 do 80 pripravniških mest, plačanih iz evropskih sredstev.

Minister je dejal, da za reševanje te problematike že deluje delovna skupina, ki bo vse naredila za to, da ta problem reši. Hkrati pa je opozoril, da za reševanje tega ni pristojno le ministrstvo za delo, ampak tudi druge institucije.

'Univerza naj razpiše manj mest'

Študentom je minister še svetoval, da se morajo o reševanju teh problemov resno pogovarjati tudi s predstavniki matične fakultete, koliko študentov sprejema in kako jih pripravlja na zaposlitev. Prav tako je poudaril, naj se o zaposlitvi pogovarjajo tudi z drugimi potencialnimi delodajalci, denimo v šolah in podjetjih. Svetoval pa je tudi univerzi, naj glede na potrebe po tem kadru za Fakulteto za socialno delo v prihodnje razpiše manj vpisnih mest.

V letu 2008 je na fakulteti za socialno delo namreč diplomiralo 256 študentov, od tega jih je 33 opravljalo pripravništvo.

S shodom so želili študenti javnost opozoriti na nevzdržno stanje, ki diplomantkam in diplomantom socialnega dela onemogoča zaposlitev na področju, za katerega so se izobraževali.

Kot pravijo, si že od aprila prizadevajo za sistemsko ureditev pripravništev v socialnem varstvu, saj se ob vstopu na trg dela srečujejo z izjemno težko situacijo.

Shod študentov za Socilano delo-2
Shod študentov za Socilano delo-2 FOTO: Blaž Garbajs

"Preden postanemo strokovne delavke oz. delavci moramo v skladu z 69. členom Zakona o socialnem varstvu opraviti pripravništvo in strokovni izpit. Pristojno ministrstvo pripravniških mest ne razpisuje in ne financira, socialno varstvene institucije pa praviloma nimajo sredstev za plačilo pripravništva. Večina naših diplomantk in diplomantov je tako prisiljena opravljati dela, ki ne ustrezajo njihovi izobrazbi, ali pa so prijavljeni na Zavodu RS za zaposlovanje kot brezposelne osebe," so sporočili.

Veliko študentov te fakultete je tako po besedah ene od organizatoric Monike Bohinc našlo rešitev v volonterskem oz. prostovoljnem pripravništvu, ki je pravzaprav nezakonito.

Predstavniki študentov so s predstavniki ministrstva za delo 7. oktobra oblikovali delovno skupino, da se projekt glede ureditve pripravništev sploh začne izvajati. Z ministrstvom sedaj sledijo pogajanja.

Pogovarjali so se sicer o 100 pripravniških mestih letno, ki naj bi se financirala pretežno iz evropskega socialnega sklada, časovne zamike, ki pri teh izplačilih nastajajo, pa bi ministrstvo financiralo iz proračuna, je pojasnila Bohinčeva. Evropska sredstva naj bi prejeli za obdobje petih let.

Študenti so ministru predali poziv k sistemski ureditvi pripravništev.
Študenti so ministru predali poziv k sistemski ureditvi pripravništev. FOTO: Blaž Garbajs

Iz Zveze svobodnih sindikatov Slovenije so sporočili, da shod podpirajo. "Trenutno stanje je potrebno nujnih sprememb in mora biti prioritetno obravnavano, saj je v tem času še kako pomembno, da se mladim omogoči čim hitrejši in čim lažji vstop na trg dela."

V Sindikatu delavcev v vzgojni, izobraževalni in raziskovalni dejavnosti Slovenije (Sindikat VIR) prav tako podpirajo študente in študentke. Zdi se jim nesprejemljivo, da diplomanti in diplomantke zaradi nerešenega vprašanja pripravništev ne morejo opravljati strokovnega izpita.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (90)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

sure
15. 10. 2009 21.53
Vsem tistim, za katere upam tako kot rhiness (bravo socialna delavka), da ne boste nikdar potrebovali pomoči tako nepomembnih kadrov (pa skoraj ne verjamem, da je res ne boste): ne bi bilo odveč vašemu razumevanju, da si naredite osnovo poznavanja problematike s seznavanjem o pooblastilih in zakonskih predpostavkah, ki veljajo za socialne delavce. Namig: Za začetek bo Zakon o socialnem varstvu za vas kar dovolj... spartacus, ko bo vesoljska tehnologija predmet zakonskega opredeljevanja kot takega, boš lahko pa tudi ti zahteval svoje, do takrat pa se lahko prijaviš na kakšen razpis in prosiš za sofinanciranje, buahahahahaaaa
hakihak
15. 10. 2009 17.42
vsi bi delali da nebi nič delali pa bili dobro plačani. saj lahko delajo pripravništvo kot zidarji, teh primanjkuje
spartacus
15. 10. 2009 09.54
@resslovenka A boš rekla, da pred vpisom nisi vedela kakšno je stanje? Te pa nekaj vprašam: torej če js začnem in odprem podjetje z vesoljsko tehmologijo, ali bo kriva država, ker mi ne priskrbi poslov, ali bom kriv sam, ker sm se za takšno stvar določil??
resslovenka
15. 10. 2009 08.19
In sedaj so študentje krivi, da ne dobijo pripravništva . Pa saj ni res. Le kdo kroji visokošolsko politiko? Študentje? Še ena od cvetk g. ministra Svetlika.
rhiness
14. 10. 2009 23.32
Verjemi da zelo dobro vem, kaj je socialno delo ;) Sicer pa je svobodna država, vsak ima svoje mnenje in pravice, mi se bomo pač za svoje borili, ostali pa bodite še naprej pasivni! lep pozdrav, pa upam, da nikoli ne boste potrebovali pomoči tako oh nepotrebnih strokovnjakov :)
spartacus
14. 10. 2009 22.16
ja kaj pa misliš da se od socialnih delavcev pričakuje oz da se tam dela. To je pač kot sem rekel v 95% birokratsko delo, pa če verjameš ali ne. To so poklici, ki zahtevajo precej birokracije. Seveda je stik z socialno šibkejšimi osebami ampak le do te mere da se pobere podatke in ugotovi kako naprej ukrepati
rhiness
14. 10. 2009 21.54
"Pa če nadaljujem. Res da se ukvarjate z alkoholiki manjšinami itd... Ampak na kakšen način? Po večini je to da se izpolne kak formular, se ga vpiše v kako bazo, mogoče napoti še kam drugam in to je to. 95% socialnega dela je takšnega. Takšno delo, ki sem ga omenil lahko opravi vsak, ki ima dober razvit čut za komunikacijo z ljudmi." to ni socialno delo! je pa res da je veliko delavcev preobremenjenih z birokracijo, poleg tega pa je veliko socialnih delavk, ki so že 30 in več let v službi, se ne izobražujejo sproti in so izgorel osti neučinkovite. Strinjam se da je veliko socialnih služb trenutno neučinkovitih, ampak zakaj samo jamrat? zakaj se ne bi potrudili za spremembe?
alterego
14. 10. 2009 21.01
kaj pa pravi na vse to študentska organizacija? a je preveč zaposlena s posli z Margento in procenti od študentskega dela?
foff
14. 10. 2009 20.20
Zakaj torej študentje SD protestirajo? Ravno zato, ker vpis na fakultete ni pravilno omejen in uravnovešen s potrebami gospodarstva! Kdo pa rabi 200 (na pamet) diplomantov fakultete za ekonomijo ali diplomantov fakultete za javno upravo letno? Ali pedagogov, psihologov... ki posledično delajo delo drugih strok! Nekateri celo v politiki, kot ministri raznih resorjev o katerih nimajo blage...
foff
14. 10. 2009 20.11
Danes na razno raznih smereh različnih fakultet študira že vsak 3. pacient z IQ-jem med 80 in 100! 4 let živi na račun staršev in države, med tem pa si nabere zelo malo praktičnih delovnih izkušenj! Ni čudno, da se največ takih diplomantov najde ravno v politiki! Cehovski sistem gor ali dol, včasih si imel na večini univerz omejitev vpisa oz. izpit, ki je delal razliko med manj in bolj sposobnimi - manj sposobni so posledično končali le poklicno ali višjo šolo in dobili delo v industriji, bolj sposobni pa so bili vpisani na univerze! In so po končanem študiju v 80% tudi dobili delo v okviru svoje stroke! Večina diplomiranih fizioterapevtov iz leta pred 1980, npr., so tudi postali fizioterapevti in marsikak danes tudi še dela kot fizoterapevt! Danes je situacija obratna! In tu rabimo spremembe... Predvsem kar se tiče vpisa družboslovnih fakultet! Naravoslovne imajo same po sebi vgrajeno varovalko - znanje / nadarjenost! Biti študent je lepo, žal pa država financira vsaj 30% - 40% odvečnih kadrov, ki po diplomi delajo popolnoma drugje - bistvo je samo še papir! Kje je point, da študiraš, če pa po študiju delaš v gostinstvu?? Nimam nič proti družboslovcem, še manj družboslovkam:) So pa potrebne spremembe v samem univerzitetnem šolskem sistemu! Fakultete imajo financirana proračunskra sredstva s strani države tudi glede na število vpisanih študetnov! In to pove vse! Drugo zanimivo dejstvo pa je, kako so z uvedbo bolonjskega sistema na določenih smereh (npr., konkreten primer - FF: psihologija, pedagogika...) določene fakultete povišale šolnine na izrednih študijih, kjer morajo študentje očitno sami prispevati v proračun fakultete!:) Me prav zanima kako fakultete in vodstvo le teh upravičijo razliko 1000 eu šolnine, le zaradi uvedbe "bolonjca" in prerazporeditve predavanj, ki so v 80% ostala enaka (terenskih vaj, btw., tu v tem konkretnem primeru ni)?!? Pa še ena zanimivost! Študent naravoslovja, npr. FRI, FS, FMF, BF, FKKT, EF.. ki je kdaj prebral naslove ali prelistal nekatera diplomska dela raznih smeri na družboslovnih fakultetah, npr. na SD, FF, DIF, FDV..., bo opazil, da gre v primerjavi za zgolj malce bolj obsežno seminarsko nalogo! ...očitno je politiki in univerzi malo mar za brezvezne smeri in neuporabno izobrazbo - važno, da se "izobražuje"! Bolje rečeno, da imajo ljudje vtis, da so izobraževani! Ni važno koga! Ni važno kdo plača! Še dve reformi v stilu bolonjske, pa diplomirancem tudi ne bo več važno (oz. jasno) kaj počne vlada!
spartacus
14. 10. 2009 20.05
Če mene vprašaš je socialnih delavcev čist dovolj... Poznam primere ko je folk čakal v čakalnici da so gospe notri mal pokofetkale in poklepetale. Če se bi delalo tako kot se dela za tekočim trakom, se pravi intenzivno vseh 8 ur, no vmes je tudi čas za malico seveda, bi bilo socialnih delavcev zaneslijivo dovolj. Pa če nadaljujem. Res da se ukvarjate z alkoholiki manjšinami itd... Ampak na kakšen način? Po večini je to da se izpolne kak formular, se ga vpiše v kako bazo, mogoče napoti še kam drugam in to je to. 95% socialnega dela je takšnega. Takšno delo, ki sem ga omenil lahko opravi vsak, ki ima dober razvit čut za komunikacijo z ljudmi.
rhiness
14. 10. 2009 19.40
@ informacija Se ti bom jaz smejala ko boš star/a brez sorodnikov, pa brez oskrbe in denarja, da bi za to plačevala... Po moje je čas, da se začnete zavedati, da ni samo fizično delo delo.... Ampak no saj po moje ima več smisla, da se pogovarjam s steno v svoji sobi, glede na nivo komentatorjev novic in njihovo razgledanost... Sam naj potem kdo ne jamra, da ne preživi s svojo pokojnino, pa seveda delo z otroci, ki imajo težave je res nepomembno oh in kako čudni smo mi, delamo z alkoholiki in odvisniki, pa etičnimi manjšinami, žrtvami zlorab in tako dalje. Res popolnoma nepotrebno delo... začnite se zavedat da socialni delavci ne sedimo samo na centrih za socialno delo ampak smo dejavni še na mnogih področjih! in še 1x pripravništvo ni enako kot študijska praksa!
spartacus
14. 10. 2009 19.24
@Fizl: Ravno to je problem, ker inženir strojništava dobi 700€ neto. V službo pa resnično vlaga svoje znanje, napor in še marsikaj. En družboslovec pa bo dobu 1500 € zato da bo v pisarni sedel pa se na telefon oglašal... Kje ti je tu logika. Treb si je za vzor vzet kakšne druge države, kjer je slika ravno obratna.
Gregor Srdi?
14. 10. 2009 18.58
tu pa se čist strinjam z ministrom, ko izbiraš fakulteto je na tebi da se odločiš za tako, kjer boš tudi imel možnost zaposlitve, se pa se ni v 4ih letih število praks zmanjšalo iz 300 na 50, vlada nima nič pri tem, moralno odgovornost nosi morda le univerza, ki razpisuje preveč vpisnih mest ...
8JASMIN
14. 10. 2009 18.47
NO KAKA PRIHODNOST SE NAM PA KAŽE, ČE IMAMO TAKŠNE ŠTUDENTE, KI POSTIJO TAKO NATEGOVAT. KJE SO 68TA LETA, KO SO ŠTUDENTI POKAZALI, DA TAKO NEGRE. DAJMO SLOVENSKA MLADINA POKAZAT, DA SMO ZMOŽNI PRAVIC IN POŠTENJA.............. KAKO DOLGO VAS BO PA ŠE TA GOLOBIĆ IZKORIŠČEVAL IN BUZURIRAL ???????????????
informacija
14. 10. 2009 18.27
rhiness,ha,ha,ha...
rhiness
14. 10. 2009 17.33
Samo za informacijo vsem: Študenti na FSD opravljamo prakso vsa štiri leta na PROSTOVOLJNI bazi! Tako kot mnogi drugi študenti z drugih fakultet. Govorimo o pripravništvu, ki je nekaj drugega kot praksa med študijem. Seveda trenutno se vam zdimo blazno nepomembni in zakaj se sploh razburjamo... me zanima če bomo tudi tako nepotrebni, ko boste rabili pomoč SOCIALNO VARSTVENIH služb... kar pa je skorajda neizogibno v življenju. Aja pa še to; bravo mi, da se premaknemo in da kaj naredimo za svoj boljši jutri. Ne pomaga sedet doma in jamrat. Smo študentje socialnega dela in zato DELAMO! delamo na spremembah!
manco-capac
14. 10. 2009 15.44
Spoštovani študentje, če mogoče še niste ugotovili, se v marsikateri stroki, ki jo potrebuje javni sektor, ustvarja cehovski sistem. Da bi omejili konkurenco, so cehi določali, koliko obrtnikov posamezne stroke je lahko v deželi. Nič ni pomagalo pomočniku, pa je bil lahko še tako dober, da bi napredoval v mojstra z lastno delavnico, dokler se ni izpraznilo mesto. Če pa je bil pomočnik sin ali zet mojstra, mu je ta s časom prepustil obrt. Tako se z nemožnostjo opravljanja pripravništva izloča vse, ki nimajo zvez (sorodstvenih in prijateljskih), da bi se lahko zaposlili vsaj za določen čas kot pripravniki in tako s službo v javni ustanovi ne bo nikoli nič. Te so rezervirane za izbrance! Naj študentje zahtevajo od ministra, koliko pripravništev je bilo razpisano, kje so bili objavljeni razpisi, v katerih ustanovah in kakšni so bili kriteriji za izbor kandidatov!
federal
14. 10. 2009 15.37
Vse kaže da ima minister močnejše argumente. Zahtevat plačano pripravništvo je seveda z vidika tistega, ki študira normalno. Malo manj pa je normalno to z vidika davkoplačevalca, ki bi moral tako pripravništvo sofinancirat. Nisem prepričan da država sofinancira pripravništvo strojnikov, kemikov, biologov,...ali pač??? Naj ukinejo obvezno pripravništvo (za lažja delavna mesta) pa naj gredo delat v privatni sektor. V državno-reguliranem delu pa naj zahtevajo obvezno pripravništvo.
buhaa
14. 10. 2009 15.23
strojnik90 ja od kdaj je pa Fakulteta za socialno delo na filozofski? Zanimivo no.. Pa vsi ki pravite, da je socialnih delavcev preveliko. Še kako jih primankuje, vendar žal ni razpisanih prostih delovnih mest. In verjemite..čisto vsak od vas kdaj potrebuje socialnega delavca.