Predstavniki sindikatov so ostro nastopili zoper ustanovitev Slovenskega državnega holdinga. Mirko Miklavčič, podpredsednik Zveze upokojencev Slovenije, je dejal, da želijo z opozorili zaščititi tudi bodoče upokojence. Kot je povedal, je bilo v času lastninjenja 10 odstotkov družbenega premoženja usmerjeno v KAD z namenom, da pomaga pokojninski blagajni. Ta je določila obveze in v zadnjih letih namenjala približno 50 milijonov evrov za pomoč pri izplačilu pokojnin, je povedal in dodal, da je glede reorganizacij, katerim smo priča, zelo skeptičen.
"Ker smo bili večkrat prelisičeni, ne verjamemo, da bodo sredstva, ki so bila namenjena z omenjenim zakonom, ostala v ta namen," je povedal. Združevanje slabih naložb in obvez do denacionalizacije v en koš je slabo, meni Miklavčič in zato je po njegovem mnenju treba ohraniti KAD takšen, kot je. Miklavčič upa, da bo vlada prisluhnila pripombam, saj da mora KAD ohraniti glavni namen – pomoč pokojninski blagajni.
Branimir Štrukelj iz Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (SVIZ) pa je dejal, da so bili prepričani, da bo država pokazala dovolj odgovornosti in da bo zanesljiv partner pri varovanju in ohranjanju omenjenih sredstev. "Ko danes slišim za holding, je moja prva reakcija, da se primem za žep. Imam stalno občutek, da je pod vprašajem in na točki tveganja še teh zadnjih 10 ali 11 milijard, ki jih imamo," je povedal. Dodal je, da bi morali državljani reči: "Ne, tega ne damo!"
"Ali bo glavni šport ribarjenje v kalnem? Ali bo to premoženje varno?" je vprašal Štrukelj in nadaljeval z opozorilom, da bo nadzorni svet, ki bo določal upravo, politični svet. "To da ima politika ključno kontrolo nad nadzornim svetom, je natančno tako, kot če bi bančnim roparjem zaupali, da pazijo ključe od trezorja. Natančno isto je!" je še dejal in zaključil, da bodo naredili vse, da bo to pod nadzorom tistih, ki so upravičenci do posameznih delov premoženja in družbe.
'Posledicam ne bo nihče pobegnil'
Ladislav Rožič, izvršni sekretar ZSSS za ekonomsko področje, je dejal, da so ti "vojni" zakoni polni nedoslednosti, neumnosti in da jih je zato vedno treba popravljati. Povedal je, da je treba zaščititi denar upokojencev in da se tudi aktivni zavarovanci za to borijo, ker sicer posledicam ne bo nihče pobegnil.
Imajo tri zahteve
Predsednik ZSSS Dušan Semolič pa je dejal, da zahtevajo, da je KAD samostojna pravna oseba. "Edino to daje vsaj kanček garancije, da politiki ne bodo šli predaleč s posegi v pokojninsko blagajno," je povedal in dodal, da morajo biti tudi v strukturi upravljanja prisotni tisti, ki vlagajo v Kad ali Modro zavarovalnico svoja sredstva. Druga zahteva je ta, da je nadzorni svet drugačen, kot pa ga predlaga zakon, predvsem ne sme biti političen, Semolič pa je opozoril, da se želi preko tega sanirati banke. "Na holding se bo zgrnilo ogromno terjatev in slabega premoženja. Od kod denar za sanacijo?" je vprašal. Tretja zahteva pa je ta, da se v holdingu ne sme misliti le na donosnost kapitala. Zahtevajo, da se vpelje tudi načelo družbene odgovornosti. "Načelo, iz katerega izhaja skrb za ohranitev delovnih mest in ustvarjanje novih," je povedal Semolič.
Glede vzvodov, ki jih združeni sindikati premorejo, je Semolič dejal, da bo v sredo potekala seja ekonomsko-socialnega sveta. "Takrat bomo dali oceno, ali vlada sledi našim temeljnim zahtevam," je povedal. Sejo bodo sklicali, še preden bodo zakon obravnavali v DZ, glede na 'izplen' v DZ pa bodo ukrepali dalje. "To omizje bo delalo skupaj in politiki se morajo zavedati moči nas, ki sporočamo naše zahteve! Ne nas podcenjevati!" je bil odločen Semolič.
KOMENTARJI (98)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.