Slovenija

Strokovnjaki opozarjajo: Vodo iz studencev je pred pitjem treba prekuhati

Celje, 11. 01. 2019 09.56 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Na Mestni občini Celje so naročili analize, s katerimi so preverili kakovost vode v treh studencih na območju Celja - Gabrovka, Skalna klet in Meškov studenec, iz katerih občani na lastno odgovornost pogosto pijejo vodo ali pa jo odnašajo domov. Analize so pokazale, da ima najboljšo kakovost pitne vode studenec Skalna klet, medtem ko ima studenec Gabrovka najslabšo.

Laboratorijske analize so opravili strokovnjaki Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano. V vsakem studencu so vzeli vzorce v vseh letnih obdobjih. Ugotovili so, da glede fizikalno kemijskih parametrov med studenci ni bilo pomembnih razlik in da so bili vsi odvzeti vzorci skladni s kriteriji Pravilnika o pitni vodi.

Studenec Skalna klet.
Studenec Skalna klet. FOTO: Mestna občina Celje

Drugače pa je bilo pri mikrobioloških analizah, ki so pokazale, da je imel studenec Skalna klet najboljšo kakovost pitne vode, studenec Gabrovka pa najslabšo.

Vsi štirje odvzeti vzorci vode iz studenca Skalna klet so bili zdravstveno ustrezni, medtem ko je bil med štirimi vzorci iz studenca Gabrovke zdravstveno ustrezen samo eden. Od štirih vzorcev vode iz Meškovega studenca sta bila zdravstveno ustrezna dva.

Vodo iz studencev je treba pred pitjem dobro prekuhati

Ne glede na laboratorijske rezultate je potrebno upoštevati, da so rezultati analiz odraz trenutnega stanja kakovosti vode, pravijo na Mestni občini Celje. Strokovnjaki predvsem opozarjajo, da območje studencev ni zaščiteno in pod nadzorom, da voda ni obdelana s postopki priprave in da se lahko njena kakovost zaradi kmetijske dejavnosti, divjih odlagališč, prometa in drugih vplivov okolice zelo hitro spremeni.

Voda iz studenca
Voda iz studenca FOTO: Mestna občina Celje

Na kakovost vode lahko vplivajo tudi obilne padavine, taljenje snega in druge neugodne vremenske razmere. V Nacionalnem laboratoriju za zdravje, okolje in hrano zato svetujejo, naj se voda iz studencev pred pitje preventivno prekuha. To še posebej velja za vodo iz studenca Gabrovka, v kateri so našli fekalne bakterije, oziroma za vse studence po obilnejših padavinah.

Podrobnejše poročilo o monitoringu pitne vode iz studencev Skalna klet, Gabrovka in Meškovega studenca, ki so ga pripravili v Nacionalnem laboratoriju za zdravje, okolje in hrano, si sicer lahko preberete tudi na spletni strani mestne občine. 

  • Vrtna garnitura Fiesta
  • Bencinska kosilnica PowerED
  • Žar na oglje Sunset
  • Letna kuhinja Too much
  • Sensum Lounge set
  • Paviljon Lucca 4x3m
  • Senčnik Toscana
  • Vrtni ležalnik Diana
  • Akumulatorska kosilnica Scheppach
  • Robotska kosilnica Worx
  • Nadstrešek Andy
  • Makita set orodij

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Bott
11. 01. 2019 11.57
+4
že v starih časih so vedeli, da je voda za človeka strupena in so zato pili pivo
fairplayy
11. 01. 2019 11.41
+7
kemis magna cinkarna...vodo bo vedno bolj treba tretirati z kemijo da bo pitna in s tem vnašati v telo strupe, ki se bodo kopičili še več raka ampak važen je samo dobiček
SenecaLucius
11. 01. 2019 11.10
+2
Zakaj niso oprali epruvete pred jemanjem vzorcev? 😝
Homofobb
11. 01. 2019 10.55
+13
Do vceraj trobili kako naj bi bila v slo cista voda! :)))) Ni za verjet nobenemu!!!!!
BobbyP
11. 01. 2019 10.32
+32
Kako je to možno, da imamo na "sončni strani Alp" v naši zeleni, ekološki in čisti Sloveniji usrano pitno vodo? 😳 Nekaj tu ne pije vode. 😂😂😂
murinar
11. 01. 2019 10.44
+6
buksl12
11. 01. 2019 12.43
-3
Ne komentiraj če ne veš kako se pridobiva voda in kje so ta zajetja.