
Romska družina Strojan, ki se je popoldne iz Roj pri Šentvidu v Ljubljani, kjer je bila nastanjena od decembra lani, vrnila v Ambrus v občino Ivančna Gorica, je okoli 21. ure zapustila Dečjo vas. Jelka Strojan je takrat sicer povedala, da se odpravljajo v Ivančno Gorico, kjer bi si pred občino postavili šotor ter čakali na odgovor, kaj jim bo država ponudila.
Po pogovoru s krajani in županom Jernejem Lampretom pa so sklenili, da se bodo za tri tedne vrnili v Roje, do takrat pa naj bi jim vlada zagotovila namestitev na novi lokaciji na območju Grosuplja, Ivančne Gorice ali Šmarja Sap. Če država v tem času ne bo poskrbela za obljubljeno, se bodo ponovno vrnili na svoje zemljišče, so napovedali.
Strojanovi odšli na popoldanski izlet

16 članov družine, sedem odraslih in devet otrok, ki so se popoldne vrnili v Ambrus, so si v Dečji vasi zakurili ogenj. Noč so nameravali preživeti na prostem, kasneje pa so se odločili, da bodo kraj zapustili. Del družine Strojan s poglavarjem Mirkom Strojanom je popoldne v Ivančni Gorici zadržala policija.
Mirko Strojan je povedal, da jim je vlada ponudila novo lokacijo, ki so si jo danes tudi ogledali. Z njo so zadovoljni, čakajo pa na vso potrebno dokumentacijo.
Razburili vaščane in dvignili veliko prahu
Prebivalci Ambrusa so v bližini Strojanovega zemljišča pred Dečjo vasjo v popoldanskih urah začeli postavljati barikade. Zbralo se je več kot sto krajanov Ambrusa in Dečje vasi, ki so nasprotovali vrnitvi družine. Predstavnika krajanov sta skušala družino prepričati, naj se vrne v Roje.

Da ne bi prišlo do izgredov, so skrbeli pripadniki specialne policijske enote ter najmanj trideset policistov, ki so preprečevali dostop do parcele.
Krajani so pozno popoldne ob informaciji, da se družina vrača na svoje zemljišče, na poti iz Dečje vasi proti zemljišču Strojanovih postavili barikade in med drugim požagali drevo čez cesto, ki pa so ga delavci cestnega podjetja že odstranili.
Za Strojanove našli več dobrih lokacij

Direktor urada vlade za narodnosti Stanko Baluh je izrazil presenečenje nad odločitvijo družine, da se vrnejo v Ambrus. Dejal je, da jim je bilo ponujenih veliko lokacij, a so vse zavrnili. "Ne vem, zakaj so vse zavrnili," je dejal Baluh. Dejal je, da ozadja tega scenarija ne pozna.
Odločitev romske družine Strojan, da se vrne v Ambrus, je nerazumljiva, je dejal predsednik vladne komisije za zaščito romske etnične skupnosti in okoljski minister Janez Podobnik. Poudaril je, da so imeli na začasni lokaciji v Rojah kvalitetne pogoje za življenje. "Kot mi je znano, so se tam dobro počutili," je dejal Podobnik.
Znova je zatrdil, da se o časovnem roku, to je 15. april, z družino niso nikoli pogovarjali. V zadnjih dneh so družini ponudili večje število lokacij za stalno bivanje, ki so povsem primerne zanje, odločitev pa je zdaj na strani Strojanovih, da eno od lokacij izberejo, je še dejal minister.
O predlaganih lokacijah za družino Strojan so se najprej pogovorili s člani lokalnih skupnosti, da bi preprečili konflikte, če bi se Strojanovi odločili za katero od teh lokacij, je povedal Podobnik. Dodal je, da je večina predlaganih lokacij v državni lasti, nekaj pa v lasti občin. Kje točno se predlagane lokacije nahajajo, Podobnik in Baluh še nista želela povedati. To bodo razkrili, ko se bodo Strojanovi odločili za eno od njih.
Dokler se pogajajo, ne bo tožbe

Pravni zastopnik družine je v petek potrdil, da je videl tri lokacije ter obenem poudaril, da je do tega prišlo šele tik pred iztekom roka. "Ministru Podobniku je najmanj od januarja letos kristalno jasno, da bodo Strojanovi v Rojah do 15. aprila. Ta rok je znak dobre volje družine, ki je ministru dala dovolj časa za iskanje lokacije, saj bi se družina pravno lahko vrnila v Ambrus kadarkoli. Kljub temu, da je bil datum znan, pa smo šli potencialne lokacije gledati šele včeraj,“ je povedal za 24ur.com. Nato so si jih ogledali tudi člani družine Strojan, vendar z njimi niso bili zadovoljni. Dve ponujeni lokaciji naj bi bile na Igu pri Ljubljani, ena pa v Sostrem.
Mirko Strojan je sicer v začetku marca napovedal, da bodo v primeru, da jim vlada do 15. aprila ne priskrbi ustreznega stalnega bivališča, prek odvetniške družbe Čeferin vložili tožbe zoper državo zaradi kršenja njihovih pravic. V tem primeru je Strojan napovedal tudi vrnitev družine v Ambrus. Tožbe so pripravljene, vendar jih je po Čeferinovih besedah nesmiselno vložiti, dokler se še pogajajo.
SNS: Strojanovi izkoriščajo državo
Poslanec SNS Boštjan Zagorac v pisnem poslanskem vprašanju vlado sprašuje, "kdaj bodo uvideli, da družina Strojan s pridom izkorišča pripravljenost slovenske države, da jim pomaga rešiti stanovanjsko vprašanje." Zagorac je v pismu še zapisal, da Strojanovi niso pripravljeni sprejeti državne
pomoči, ampak državo izsiljujejo z vedno novimi zahtevami in grožnjami. Poslanec vlado in predsednika vladne komisije za zaščito romske etnične skupnosti Podobnika še sprašuje, koliko davkoplačevalskega denarja je država že namenila za omenjeno družino.
Zagorac je v pismu izrazil tudi začudenje, zakaj država romski družini Strojan namenja tolikšno finančno pomoč, "medtem ko drugim slovenskim družinam, ki so resnično na robu preživetja, država ni pripravljena pomagati oziroma jim celo še zaostruje pogoje za pridobitev pomoči."